Милиони хора по света практикуват една от най-разпространените и достъпни развлекателни дейности – планинското ходене или наричан още планински туризъм. Той предлага много повече от прекрасно семейно време, красиви гледки и глътка свеж въздух.
Планинският туризъм има множество предимства за психическото и физическото здраве, включително подобрено сърдечно-съдово и мускулно-скелетно здраве, по-добър баланс и координация, както и подобрения в психичното здраве, несравними с други форми на упражнения.
Доказано е, че планинският туризъм води до намалена тревожност и депресия, намален риск от сърдечни заболявания, високо кръвно налягане, диабет и затлъстяване, пише NationalGeographic.
Физически предимства от туризма
На първо място в списъка с физическите предимства, свързани с планинския туризъм, е по-доброто здраве на сърдечносъдовата и дихателната система, което отчасти се осигурява от укрепването на белодробната тъкан и сърдечния мускул.
„По-силното сърце е в състояние да изпомпва повече кръв с по-малко усилия, което води до по-малко налягане върху артериите и намаляване на хипертонията", обясняват експертите.
Самата физическа активност също така подобрява нивата на холестерола чрез нормализиране на кръвните липиди и липопротеините, които играят ключова роля в отстраняването на излишния холестерол от организма и транспортирането на молекулата до и от тъканите.
Тези фактори означават, че туризмът може да бъде ефективен за намаляване на риска от сърдечни заболявания и развитие на рак, което подобрява продължителността на живота.
Помага срещу затлъстяване
Планинският туризъм може да помогне и при здравословно отслабване, тъй като е свързан с до четири пъти по-голямо намаляване на теглото в сравнение с упражненията на закрито.
„При такъв вид туризъм на предизвикателен терен средностатистическият човек може да изгори около 400-550 калории на час“, казват специалистите. По този начин активността играе решаваща роля за избягване на хронични заболявания като диабет тип 2.
Натоварващият характер на пешеходната разходка в планината може също така да помогне за увеличаване на костната плътност, а това пък намалява риска от остеопороза.
Налице е и растеж и поддържане на мускулите, тъй като планинският туризъм е насочен към множество мускулни групи, включително четириглавия мускул, сухожилията, подбедриците, прасците и седалищните мускули.
А добавянето на щеки ангажира по подобен начин мускулите на горната част на тялото, като ръцете и раменете. Някои хора също така избират да ходят на походи с допълнителни товари, като например раница или жилетка с тежести, за да получат допълнителен стимул.
Намалява стреса и тревожността
Ползите от туризма върху психичното здраве са не по-малко убедителни. Доказано е, че туризъм само за 30 минути намалява хормоните на стреса с до 28%. Ходенето за по-дълги периоди от време и по-често подобрява физиологичните параметри на стреса.
Дейността може също така да намали тревожността и депресията, както и да подобри когнитивните функции, функцията на паметта и уменията за решаване на проблеми.
Експерти обясняват един от начините, по който се достига до тези ползи. А именно – туризмът изисква фронталният лоб на мозъка да обръща постоянно внимание, за да обработва постоянно променящото се зрително поле, за да идентифицира последователни опасности от спъване и подхлъзване, когато се появяват по туристическата пътека.
Друг допринасящ фактор е, че туризмът повишава невропластичността в мозъка – способността на нервната система да се реорганизира и да установява нови функционални връзки.
Помага за възстановяване след операция
По-стари проучвания доказват, че планинската разходка може да помогне на хората да се възстановят по-бързо след операция.
Друго предимство на туризма е, че комбинацията от физическа активност и излагане на природа може да насърчи освобождаването на ендорфини, което подобрява настроението и намалява стреса.
Подобрява съня
Има изследвания, които показват, че естествената светлина от престоя на открито може да помогне за регулиране на циркадните ритми и подобряване на качеството на съня, в допълнение към витамин D, осигурен от слънчевата светлина, който е полезен за здравето на костите и предотвратява болести.
Престоят навън и упражненията повишат телесната ви температура, така че когато вътрешната ви температура се понижи, това може да ви помогне за по-лесно заспиване.
Съвети за безопасен планински туризъм
Независимо дали сте начинаещ в туризма или любител на природата, важно е да се подготвите преди всеки поход, съветва ClevelandClinic.
Защитете краката си – Удобни и прилягащи обувки, но те трябва да са и сухи. Подходящият чорап ще отвежда влагата. Вълненият чорап ще задържа топлината, когато са мокри, за разлика от памучния.
Обличайте се на пластове – Можете бързо да прегреете, след като пулсът ви се ускори. Затова е от изключителна важност да се обличате на пластове, които можете лесно да свалите. Помислете за носене на допълнителни дрехи като ръкавици и шапка.
Хидратирайте се – Когато става дума за потене, то може да доведе до дехидратация, дори в студено време. Това е така, тъй като губите много телесна влага, опитвайки се да затоплите въздуха, докато дишате. Носете бутилка вода, за да се хидратирате, докато ходите на поход.
Бъдете отговорни – Не забравяйте да заредите мобилния си телефон, помислете за изтегляне на приложения за карти и местоположение. Уведомете някого къде отивате и кога.
И не забравяйте да ходите със собствено темпо – не е нужно да ставате експерт по туристи за една нощ. Просто започнете с малко и вървете бавно, докато се почувствате комфортно.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.