Планирате операция? Ето защо денят от седмицата може да има значение

Проучване доказва, че оперираните в петък имат повишен риск от неблагоприятни последици в сравнение с тези, оперирани в понеделник
Светът на здравето
Светът на здравето
Планирате операция? Ето защо денят от седмицата може да има значение

Има ли значение кога планирате операцията си? Според ново проучване денят от седмицата, в който ще се подложите на хирургична интервенция, е възможно да повлияе дали след това ще имате по-благоприятен резултат.

Изследването е публикувано от JamaNetwork и установява, че хората, които са претърпели операция в петък, са имали повишен риск от неблагоприятни последици в сравнение с тези, оперирани в понеделник.

Става въпрос за като следоперативни усложнения, повторно приемане в болница в следващите 30 дни, 90 дни и една година, и дори риск от смърт.

Този „ефект на уикенда" може да се обясни с недостига на болничен персонал и по-малко опитни хирурзи, работещи през почивните дни.

Знаем, че се говори за нещо, наречено „ефект на уикенда", а именно – че ако получите операция по-близо до уикенда, например в петък, е по-вероятно да имате последващи по-лоши резултати“, казва Вацала Мундра, съавтор на изследването и сътрудник по урология в методистката болница в Хюстън, пред Health.

Този „ефект през уикенда“ се наблюдава в краткосрочни данни, но Мундра отбелязва, че тя и нейните колеги искат да видят дали проблемът ще се прояви и за по-дълъг период от време.

След като изследват данни от близо 430 000 пациенти в продължение на 13 години те откриват „значително повишен риск“ от лоши резултати при хора, които са се оперирали в петък, спрямо тези, които са се оперирали в понеделник.

Операция в петък срещу операция в понеделник

Това проучване включва данни от 429 691 пациенти, които са получили една от 25-те обичайни хирургични процедури в Онтарио, Канада, между януари 2007 г. и декември 2019 г. Изследователите проследяват здравето на пациентите в продължение на една година след операцията.

Снимка: iStock

Малко над половината от операциите са извършени в понеделник, докато 46,5% са направени в петък.

Те обхващат широк спектър от специалности, включително кардиоторакална хирургия, обща хирургия, неврохирургия, акушерство и гинекология, ортопедична хирургия, отоларингология, пластична хирургия, гръдна хирургия, урология и съдова хирургия.

След като анализирали всички данни, изследователите установили, че хората, които са оперирани в петък, са имали 5% повишен риск от лоши здравни резултати – включително смърт, повторно приемане в болница и усложнения както в краткосрочен, така и в дългосрочен план – в сравнение с групата на оперирани в понеделник.

Резултатите са интересни, но все пак има някои уточнения. Изследователите не могат да кажат окончателно, че денят от седмицата е причинил по-лоши резултати от операцията.

Така например проучването не включва предоперативни данни за пациенти. Т.е. изследователите не са успели да определят кои участници са били по-болни преди своите операции, което ги е изложило на по-висок риск от усложнения като начало.

Снимка: iStock

Но от друга страна в изследването са използвани пациенти с доста сходни характеристики, независимо дали са оперирани в петък или понеделник.

Защо „ефектът на уикенда“ е проблем в болниците?

Може да е трудно да се определи какво всъщност стои зад ефекта от уикенда. Въпросът е дали има нещо, което не е на ниво с болниците или болничния персонал в по-късните дни през седмицата. Или дали пациентите, които се оперират в петък, са просто с по-висок риск или „систематично различни по някакъв начин“, питат специалистите.

Все пак резултатите от това последно проучване на JAMA Network Open, както и други, карат експертите да се задълбочават в това защо следоперативните резултати са различни в зависимост от това кога хората се оперират.

Въпреки че характеристиките на пациентите могат да играят известна роля, ефектът от уикенда може да се обясни с проблеми с болничния персонал.

В петък или почивните дни персоналът може да е „по-разреден". Не толкова много медицински сестри и лекари са на обичайния график, като почти винаги може да се случи хирург да лекува не само собствените си пациенти, но и тези на други колеги.

Снимка: iStock

Експертите допълват, че по време на проучването са установили, че по-младите и по-малко опитни хирурзи, са по-склонни да получават петъчни смени, когато опитните колеги не са на разположение. 

Ефектът през уикенда не се ограничава само до хирургическа помощ. „От много години има схващане, че пациентите потенциално могат да бъдат изправени пред повишен риск от неблагоприятни резултати, когато бъдат приети в болница през почивните дни“, казва д-р Салва Балбале, асистент в Центъра за здравни услуги и изследване на резултатите в Северозападния университет в Илинойс (САЩ).

Като цяло фактът, че пациентите виждат и очакват по-лоши резултати, когато потърсят медицински грижи по-късно през седмицата, „е симптом на по-належащо основно предизвикателство“ – а именно, много здравни системи не са „подготвени да предоставят същото качество на грижите през уикендите в сравнение с делничните дни“, добавя тя.

И все пак, трябва ли да избягвате операция в петък?

Въпреки че ефектът от уикенда може да предизвика някои тревоги, ако имате предстояща операция в тази част от седмицата, трябва да се консултирате с вашия здравен екип, преди да обмисляте промени или отлагане само поради тази причина. 

Ако вашият хирург предлага само тази опция и вие сте доволни от грижите му към вас, денят  не би трябвало да е проблем.

Ефектът през уикенда е „сложен проблем“, казва д-р Балбале, и въпреки че извършването на операции в края на седмицата е свързано с малко по-висок риск от усложнения, все пак говорете с вашия лекар, за да бъдете спокойни.

Предишни изследвания не посочват нито един ден като най-добър за операция, но вторник и сряда често се споменават като дни „с по-големи хирургични обеми и наличен екип специалисти“, допълва още експертът.

В крайна сметка ползата от това проучване е да гарантираме, че имаме достатъчно наличен персонал през уикендите и че хората имат достъп до същите добри хирурзи, лекари и медицински сестри през цялата седмица, а не само вторник или сряда. Това би означавало, че имаме стабилна здравна система”, подчертава съавторът на изследването Вацала Мундра. 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.