Ново проучване: Главоболието засилва риска от самоубийства

Най-застрашени са хората с посттравматично главоболие, то може да доведе до чувство на безнадеждност
Светът на здравето
Светът на здравето
Ново проучване: Главоболието засилва риска от самоубийства

Хората, страдащи от главоболие, са по-склонни да опитат или да извършат самоубийство, установява ново проучване на JAMANetwork.

Връзката между самоубийството и главоболието е налична при четири вида главоболие: мигрена, тензионно главоболие, посттравматично главоболие и тригеминална автономна цефалгия (което включва клъстерно главоболие), смята водещият автор д-р Холи Елсер, невролог във Филаделфия.

Въпреки че предишни изследвания свързват мигрената и риска от самоубийство, изследователите в последното проучване установяват, че и по-малко болезненото главоболие също носи допълнителен риск от самоубийство.

„По-специално откриваме, че пациентите, диагностицирани с главоболие от тензионен тип – което е силно разпространено и се характеризира с леки до умерени симптоми – изпитват повишен риск от опит и завършено самоубийство в сравнение с членовете на общата популация без диагноза главоболие“, казва д-р Елсер, цитирана от Everydayhealth.

Изчислено е, че 70 процента от хората имат периодично или често главоболие, което се усеща като натиск върху челото и слепоочията. 

Някои видове главоболие представляват най-голям риск

Датско проучване проследява над 119 000 души с диагноза главоболие и ги сравнява с контролна група от над 597 000 души без главоболие.

Изследователите са проследили хора в продължение на 15 години и са използвали диагностични кодове за проследяване на опити за самоубийство и смъртни случаи, за да идентифицират завършено самоубийство.

Снимка: istockphoto.com

Изследователите коригират факторите, които биха могли да повлияят на резултата, включително възраст, пол, ниво на образование, ниво на доходи и съпътстващи здравословни условия.

На всеки 1000 души с главоболие, средно 7.8 са направили опит за самоубийство, а 2.1 от всеки 1000 са се самоубили.

В общото население 0.33 процента (3.3 от 1000) са направили опит за самоубийство и 0.15 процента (1.5 от 1000) са отнели живота си.

Рискът за хората, диагностицирани с посттравматично главоболие, е най-висок, с 214% по-висок риск от опит за самоубийство в сравнение с общата популация.

Посттравматичното главоболие

Това е вид главоболие, което се появява след нараняване на главата или травма – тип мозъчно сътресение. Основният му симптом е продължителна болка в главата, като може към нея да има и световъртеж, гадене и чувствителност към светлина. Този тип главоболие може да продължи седмици или дори месеци след първоначалното нараняване.

Изследователите също така установяват че хората, диагностицирани с главоболие при извънредни случаи, са имали значително по-висок риск от опити за самоубийство и завършването им. Това предполага, че тежестта и сложността на главоболието може да са решаващи фактори за риска от самоубийство.

„Това проучване не е ограничено само до мигрена и връзката на самоубийството с главоболието от тензионен тип е важно допълнение към нашето разбиране за рисковете от самоубийство при пациенти с главоболие и хронична болка“, казва д-р Тимъти Колинс, началник на отдела за главоболие в отдела по неврология в Медицинския факултет на университета Дюк в Северна Каролина. 

Защо главоболието може да увеличи риска от самоубийство

Въпреки че проучването не изследва защо главоболието може да увеличи риска от самоубийство, има няколко теории за връзката, смята Елсер.

Може да има сложна, двупосочна връзка между главоболието и психичните разстройства. Главоболието може да се влоши в отговор на психиатрични симптоми, а влошаването на главоболието може да доведе до чувство на безнадеждност или деморализация, казва тя.

Предишни проучвания последователно демонстрират връзка между хроничната болка и риска от самоубийство. Предишни изследвания показват, че рискът от смърт от самоубийство е двоен при хора с хронична болка.

Може да има общи причини за главоболие и психиатрични симптоми, включително промени в освобождаването на серотонин, невротрансмитер, който играе роля в настроението, съня и апетита.

„Интересно е, че употребата на опиати е по-висока във всички групи с главоболие. Отдавна е доказано обаче, че опиатите не са подходящо лечение за главоболие, и този тип терапия е свързана с повишен риск от самоубийство“, казва Колинс.

Как да си помогнем

„Скринингът и ранното разпознаване на депресивни симптоми и склонност към самоубийство може да помогне за идентифициране на пациенти с главоболие, които са изложени на повишен риск от самоубийство.

Пациентите, диагностицирани с главоболие със съпътстващи психиатрични симптоми, могат да се възползват по-специално от съвместно управление със специалисти по поведенческо здраве“, казва Елсер.

Колинс се съгласява, че най-значимият риск е едновременното съществуване на депресия и че всеки с новодиагностицирано главоболие трябва да бъде прегледан.

„Хората с главоболие – новодиагностицирани или не, трябва да потърсят помощ при специалист и да преминат скрининг за депресия, като част от лечението на главоболието. През повечето време подобреното главоболие с намалена болка значително подобрява депресивното настроение”, казва Колинс.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.