В УМБАЛ „Лозенец“ бе извършена успешна операция с един от най-модерните методи за лечение на заболявания на аортната клапа – MICLAT S (Минимално инвазивна латерална кардиохирургия). 

Пациентът, 73-годишен мъж от Сандански, страдащ от високостепенна аортна стеноза, претърпява успешна интервенция, която значително ще подобри качеството му на живот.

Какво представлява методът MICLAT S?

MICLAT S е минимално инвазивен хирургичен метод, който позволява извършването на сърдечни операции през малък разрез в областта под мишницата, без да се разрязва гръдната кост. Това е важен напредък в кардиохирургията, който носи редица ползи за пациентите.

Основните предимства на метода MICLAT S включват:

  • По-добър естетичен резултат – малкият разрез (4-6 см) оставя минимален белег.
  • По-бързо възстановяване – пациентите се възстановяват по-бързо в сравнение с традиционната отворена хирургия.
  • По-малко физически ограничения – след операцията пациентите могат по-бързо да се върнат към нормалния си начин на живот.
  • Гъвкавост на метода – позволява комбинирано лечение на различни клапни заболявания, включително на митралната и трикуспидалната клапа.

Успешното прилагане на MICLAT S бележи значителен напредък в българската кардиохирургия. Методът, разработен в Дрезденския университет в Германия, е резултат от дългогодишни изследвания и международно сътрудничество.


„Операцията премина без усложнения, а пациентът се чувства добре и вече може да се върне към нормалния си начин на живот. Този метод е важен напредък в кардиохирургията и показва как международното сътрудничество може да доведе до по-добри медицински практики и по-високо качество на лечение“, коментира успеха на интервенцията д-р Веселин Георгиев, началник на отделението по кардиохирургия в УМБАЛ „Лозенец“

Заболявания на аортната клапа: причини, диагностика и лечение

Заболяванията на аортната клапа са сериозен медицински проблем, който засяга хиляди хора по света. Аортната клапа е една от четирите сърдечни клапи, които контролират потока на кръвта през сърцето.  

Когато не функционира правилно, това може да доведе до тежки усложнения и дори сърдечна недостатъчност. Основните видове заболявания на аортната клапа включват аортна стеноза и аортна регургитация.

Диагностика на заболяванията на аортната клапа

За да диагностицира заболяване на аортната клапа, кардиологът извършва клиничен преглед и назначава редица специализирани тестове. Един от първите признаци, които могат да насочат лекаря към проблема, е наличието на сърдечен шум, установен при преслушване със стетоскоп.

Сред основните диагностични методи са:

  • Ехокардиография – използва звукови вълни за създаване на образи на сърцето и показва как функционира клапата.
  • Електрокардиограма (ЕКГ) – записва електрическата активност на сърцето и може да разкрие аномалии в ритъма му.
  • Рентгенова снимка на гръдния кош – позволява да се прецени размерът на сърцето и състоянието на белите дробове.
  • Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на сърцето – предоставя детайлни изображения на сърдечните структури и степента на увреждане на клапата.
  • Компютърна томография (КТ) – използва се за измерване на размера на аортата и за анализ на натрупването на калций в клапата.
  • Стрес тестове – оценяват как сърцето функционира по време на физическо натоварване.
  • Сърдечна катетеризация – инвазивен метод, който позволява прецизно измерване на налягането в сърдечните кухини и коронарните артерии.

Лечение на заболяванията на аортната клапа

Подходът към лечението зависи от тежестта на заболяването, наличието на симптоми и съпътстващи усложнения. В някои случаи е достатъчно само наблюдение и прием на медикаменти за контролиране на симптомите. При по-сериозни случаи може да се наложи хирургична интервенция. 

Основните терапевтични подходи включват:

  • Медикаментозно лечение – използва се за контрол на симптомите, регулиране на кръвното налягане и предотвратяване на усложнения като сърдечна недостатъчност.
  • Хирургична намеса – включва различни методи за смяна или реконструкция на увредената клапа. В последните години минимално инвазивните техники набират популярност поради своите предимства пред традиционната отворена хирургия.

С напредъка на медицината все повече пациенти с аортна стеноза и други заболявания на сърдечните клапи могат да се възползват от минимално инвазивни процедури, които съкращават възстановителния период и намаляват риска от усложнения. 

Успешното прилагане на метода MICLAT S в България е стъпка напред към по-иновативно и ефективно лечение на сърдечносъдовите заболявания. Този нов подход дава надежда на хиляди пациенти и демонстрира потенциала на съвременната кардиохирургия за подобряване на качеството на живот.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.