Науката казва: Внимавайте с горещините, ускоряват стареенето

Екстремно високите температури могат да предизвикат клетъчен стрес и възпаление
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Науката казва: Внимавайте с горещините, ускоряват стареенето

Ново проучване установява, че хората на възраст 56+ години, които живеят в райони с повече горещини (по-горещ климат), имат ускорено биологично стареене.

Биологичната възраст се отнася до възрастта на клетките ви, а не до времето, което е минало от раждането ви.

Според ново проучване климатът, в който живеете, може да повлияе на бързината на стареене на клетъчно ниво.

В сравнение с хората, живеещи в по-хладни райони, при тези, които живеят в региони с по-чести екстремни горещини, се наблюдава ускорена биологична възраст – възрастта на клетките, а не колко време е минало от раждането, съобщават изследователите в Science Advances.

С изменението на климата все повече хора по света се сблъскват с изключително високи температури. В САЩ например средният сезон на горещините в 50 от най-големите градове е с 46 дни по-дълъг, отколкото през 60-те години на миналия век! 

Снимка: iStock

Горещите вълни могат да имат опустошителни последици за здравето, особено за възрастните хора. Жегите могат да увеличат риска от хоспитализации, сърдечносъдови заболявания, бъбречни дисфункции и смъртност, казва за Health съавторът на изследването д-р Юнюнг Чой, постдокторант в Училището по геронтология „Леонард Дейвис“ към Университета на Южна Калифорния. 

Новите открития предлагат нов поглед върху начина, по който тези състояния могат да се развият. „Ефектите от екстремните горещини може да не се проявят веднага и да се отразят върху здравословното състояние, но могат да се отразяват тихо на организма ни“, казва Чой.

„Целта ни беше да разкрием тези скрити ефекти на топлината върху организма – важен предвестник, преди те да се превърнат в по-сериозни здравословни последици.“

Как топлината влияе на биологичното стареене

За целите на изследването Чой и нейните колеги използват кръвни проби, взети от 3679 участници на възраст 56+ години, включени в националното проучване „Здраве и пенсиониране“. 

Те изследват пробите, събирани в различни моменти в продължение на шест години, за епигенетични промени – мярка за това как факторите на външната среда въздействат върху „включването“ и „изключването“ на отделни гени чрез процес, наречен метилиране на ДНК (Метилацията контролира отговора на стрес, как тялото преобразува храната в енергия и много други жизненоважни процеси в организма).

За да определи количествено тези промени, екипът използва епигенетични часовници – инструменти, които оценяват биологичната възраст въз основа на моделите на метилиране.

Снимка: btvnovinite.bg

След това учените сравняват промените в биологичната възраст на хората с историческите показания на топлинния индекс на тяхното местоположение и броя на горещите дни, регистрирани от диаграмата за топлинен индекс на Националната метеорологична служба между 2010 и 2016 г.

Като за целта са използвани различни региони в САЩ, за да бъде направено нужното сравнение.

В някои от тези региони са регистрирани повече от 140 дни с екстремни горещини годишно, което ги прави едни от най-изложените на горещини райони в страната.

Участниците, живеещи именно на тези места, са имали до 14 месеца допълнително биологично стареене!!! в сравнение с тези, които са живели в региони с по-малко от 10 горещи дни годишно.

Тези връзки се запазват дори когато изследователите вземат предвид фактори като физическа активност, консумация на алкохол и социално-икономически различия.

„Макар че няколко предишни проучвания предполагаха, че излагането на топлина може да повлияе на стареенето, те често бяха ограничени до по-малки, специфични популации“, казва Чой.

Снимка: БГНЕС

„Като използваме национално представителна извадка от възрастни хора в САЩ, нашето проучване предоставя по-широки доказателства, че хроничното излагане на топлина може да ускори биологичното стареене на ниво население“, коментира още специалистът.

Що се отнася до начина, по който това може да се случи, тя посочва, че по-високите температури могат да предизвикат клетъчен стрес и възпаление, както и да повлияят на моделите на метилиране на ДНК. Това може да потисне или активира гените, което потенциално да доведе до системни ефекти на стареене.

Трябва ли да се притеснявате

Тези резултати може да изглеждат плашещи, ако сте по-възрастни и живеете на места с горещ климат, но имайте предвид, че проучването показва само връзка между ускореното биологично стареене и честите пристъпи на екстремни горещини – то не доказва причинно-следствена връзка!

Авторите отбелязват, че проучването има и някои недостатъци. Например, изследователите не са разполагали с информация за използването на климатик от участниците, което би могло да има „смекчаващ“ ефект върху жителите.

Също така не забравяйте, че „откритията не означават, че всеки човек, живеещ в по-топли райони, има по-голяма биологична възраст“, добавя Чой.

„По-скоро средно хората в по-топлите райони са склонни да показват признаци на по-бързо стареене. Двама души, живеещи в един и същи квартал, може да са изложени на много различни топлинни въздействия в зависимост от начина на живот и социално-икономическите фактори.“

Да останем в безопасност

Независимо дали става дума за ускорено биологично стареене, ясно е, че екстремалните температури могат да бъдат опасни особено за застаряващото население.

Снимка: iStock

Експертите са далеч от даване на крайни препоръки, като например – преместване, но предлагат да се вземат допълнителни предпазни мерки при повишаване на температурите.

За да останете в безопасност, специалистите напомнят да се пие много вода, да се стои на закрито, ако е възможно, и да се търсят климатизирани помещения. Носенето на леки и дишащи дрехи може да помогне за намаляване на топлинното натоварване.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.