Синдромът на раздразнените черва (СРЧ) засяга между 10 и 15% от населението в световен мащаб, но статистиката показва, че жените са засегнати почти два пъти по-често от мъжете. 

Здравето на червата все повече се очертава като ключов фактор за общото благосъстояние, което се потвърждава и от неотдавнашен доклад на McKinsey, оценяващ глобалния пазар на уелнес услугите на внушителните 1,8 трлн. долара. В тази картина нараства и търсенето на хранителни добавки, насочени към облекчаване на симптомите на Синдромът на раздразнените черва, като се очаква пазарът им да нарасне от 9 млрд. долара до 19 млрд.  долара до 2033 г.

Но защо точно жените са по-склонни да страдат от това състояние? Учените идентифицират няколко основни виновника от хроничния стрес до сложните хормонални влияния, които обясняват по-високия процент на СРЧ при нежния пол, съобщава National Geographic. 

Какво представлява синдромът на раздразнените черва?

Синдромът на раздразнените черва  е често срещано, но често неразбрано състояние, което засяга храносмилателната система. Важно е да се отбележи, че това не е заболяване, а функционално разстройство, тоест няма видими увреждания или възпаления в червата, но функцията им е нарушена. 

Снимка: Canva

Симптомите варират, но най-често включват хронична коремна болка, подуване на корема, газове, диария, запек или редуване на двете състояния. При някои хора тези симптоми са леки, а при други достатъчно тежки, за да нарушат ежедневието им.

Няма специфичен лабораторен тест или образно изследване, което категорично да потвърди диагнозата. Затова СРЧ често се диагностицира чрез т.нар. метод на изключване, след провеждането на тестове за други заболявания с подобни симптоми, като целиакия, непоносимост към лактоза, възпалителни чревни заболявания (болест на Крон, улцерозен колит), дори рак на дебелото черво

Диагнозата обикновено се поставя въз основа на специфични диагностични критерии, които включват честота и продължителност на симптомите, както и връзката им с дефекацията и консистенцията на изпражненията.

Съществуват различни подтипове на СРЧ с преобладаващ запек, с преобладаваща диария, смесен тип, както и некласифициран. Това прави индивидуализираният подход към лечението особено важен.

Макар и да не представлява животозастрашаващо състояние, СРЧ може значително да повлияе на менталното здраве, социалния живот и работоспособността на пациента. Именно затова разбирането на причините, особеностите и механизмите на това състояние е от съществено значение. 

Хормоналните влияния: Основен фактор за развитие на състоянието при жените

Една от водещите теории за по-високата честота на СРЧ при жените е свързана с техните хормони. Д-р Джорджия Клоуз, гастроентеролог в болница „Пътнам“, отбелязва, че симптомите често се обострят по време на менструалната фаза на цикъла. Интересно е, че след менопаузата някои жени със СРЧ съобщават за влошаване не само на чревните симптоми, но и за повишена умора, тревожност, депресия и по-ниско качество на живот.

Снимка: Canva

Въпреки че все още няма обширни изследвания, които пряко да свързват синдромът на раздразнените черва с конкретни нива на хормони (били те хормони на щитовидната жлеза, естроген, прогестерон или хормони, свързани с плодовитостта), съществуват доказателства, че различни хормони могат да играят роля.

Челси Маккалъм, акредитиран диетолог, посочва, че колебанията в нивата на естроген и прогестерон могат да повлияят на чревната подвижност и да доведат до засилено подуване, коремни болки и промени в чревните навици. Освен това, проучвания сочат, че хипотиреоидизмът, който е по-често срещан при жените, може да допринесе за свръхрастеж на бактерии в тънките черва, което от своя страна може да играе роля в развитието на синдрома на раздразнените черва. 

Здравето на червата и ролята на щитовидната жлеза

Д-р Берзин подчертава връзката между здравето на червата и щитовидната жлеза, като споменава изследвания, които показват, че подобряването на чревното здраве може да облекчи симптомите, свързани с дисфункция на щитовидната жлеза и да повлияе на автоимунитета ѝ.

Интересно е, че хормонозаместителната терапия (ХЗТ) при жени в менопауза обикновено не влияе пряко на симптомите на СРЧ, но може да промени чревния микробиом. Д-р Марк Пиментел от Cedars-Sinai споделя, че скорошно проучване е установило различен чревен микробиом при жени в менопауза в сравнение с тези преди менопауза, като добавянето на хормонозаместителната терапия води до „подмладяване“ на микробиома.

Снимка: Canva

Не на последно място, жените с гинекологични проблеми често съобщават за по-силна болка при СРЧ. Д-р Клоуз отбелязва, че има предварителни данни, които показват, че жените със СРЧ, синдром на поликистозните яйчници и ендометриоза са по-склонни към по-силна тазова болка. Това често води до объркване сред младите пациентки, които не са сигурни дали проблемът им е гинекологичен, урологичен или стомашно-чревен.

Проучване от 2017 г. също предполага, че имунната система може да играе роля в развитието на СРЧ, а е известно, че жените са по-податливи на автоимунни заболявания.

Връзката между стреса и чревното здраве

Хроничният стрес и тревожността са друг съществен фактор, допринасящ за нарастващия брой на случаите на СРЧ. Жените са по-склонни да изпитват стрес и той често им влияе по различен начин, включително и на функцията на червата.

Д-р Берзин обяснява, че когато тялото е в постоянно състояние на стрес, нормалната перисталтика на червата се нарушава, което може да доведе до запек, подуване и киселинен рефлукс, често срещана причина за СРЧ, която може да се прояви и върху кожата като розацея.

Връзката между СРЧ и менталното здраве е дълбока и се осъществява чрез оста „черва-мозък“, двупосочна комуникационна система между тези два органа. 

Д-р Рабиа де Латур, гастроентеролог в NYU Langone, подчертава, че при пациенти с диагностициран СРЧ, тревожността, депресията и общите стресови фактори често провокират симптомите. Тя добавя, че чревната лигавица е един от най-големите производители на серотонин, ключов невротрансмитер, свързан с настроението. Налице са и нарастващи доказателства за дисбиоза и нарушения в чревния микробиом, които могат да влошат проблемите с менталното здраве.

Как да се справим със синдрома на раздразненото черво

Тъй като СРЧ се проявява индивидуално при всеки човек и има различни отключващи фактори, лечението често изисква персонализиран подход от гастроентеролог, специалист по функционална медицина или диетолог.

Снимка: Canva

Въпреки че няма универсално решение, съществуват общи препоръки, които могат да бъдат полезни. 

Осигуряването на добър сън и намаляването на нивата на стрес се считат за основни за здравето на червата. Челси Маккалъм обяснява, че лошият сън може да повлияе на хормоните на глада и да влоши храносмилателните симптоми. Затова намирането на ефективни техники за справяне със стреса, като медитация, когнитивно-поведенческа терапия или упражнения, е от важно значение за контролиране на симптомите.

Разбира се, важна роля играе и храната, която консумираме. Спазването на диета с ниско съдържание на ултрапреработени храни се счита от експертите за ефективен подход. Маккалъм обяснява, че тази диета включва елиминиране на определени късоверижни въглехидрати, които се абсорбират слабо в тънките черва и могат бързо да бъдат ферментирани от чревните бактерии.

Един от първите въпроси, които д-р де Латур задава на пациентите си с храносмилателни проблеми, е свързан с приема на вода. Тя отбелязва, че повечето хора не пият достатъчно течности, което може да има сериозни последици за здравето, особено при запек. Тя съветва да се следи цвета на урината, който трябва да бъде светъл, а не тъмен.

Друг често срещан проблем в съвременната диета е недостатъчният прием на фибри. Д-р де Латур говори за „епидемия“ от хора, които не консумират достатъчно фибри. Жените трябва да приемат между 25 и 30 грама фибри дневно, но повечето едва достигат 10 грама. Д-р Берзин посочва като виновници диетите, богати на захар, рафинирани и преработени храни, които не съдържат достатъчно фибри и фитонутриенти, важни за поддържане на чревната подвижност.

Д-р Берзин отбелязва, че много жени изпитват дискомфорт, но просто свикват да живеят с него. Тя призовава пациентите да търсят медицинска помощ, тъй като червата са дом на „втория мозък“ и 70% от имунната система. „Храносмилателната ни система е наистина умна и трябва да я слушаме“, завършва специалистът.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.