Репродуктивното здраве на жените в Европа остава сериозен и често подценяван проблем. По последни данни, в Европейския съюз над 10,5 милиона жени страдат от ендометриоза – второто най-често срещано гинекологично заболяване. Ежегодните икономически загуби заради него в девет европейски държави се изчисляват на 77,46 млрд. евро. В България около 70 000 двойки се борят с репродуктивни затруднения, като между 30% и 50% от жените в тези двойки имат ендометриоза. И въпреки тези мащаби, темата остава встрани от политическото и обществено внимание.
Липсата на адекватни инвестиции в научни изследвания само задълбочава проблема. Последен анализ на рамковите програми на Европейския съюз разкрива, че само 27 от общо 145 983 финансирани проекта (0,02%) са свързани с ендометриоза. Това означава недостатъчно знания, закъсняла диагностика и ограничени възможности за ефективно лечение – цикъл, който се повтаря.
Доклад от Обединеното кралство от 2023 г. хвърля нова светлина върху мащаба на проблема и системните пропуски в грижата за жените, съобщава The Guardian.
Най-мащабното проучванe: Репродуктивното здраве под лупа
Проучване, проведено сред 60 000 жени в Англия, показва, че повече от една четвърт (28%) живеят със сериозно репродуктивно заболяване. Сред тях са ендометриоза, синдром на поликистозните яйчници, пролапс на тазовите органи, фибромиома, както и онкологични заболявания като рак на шийката на матката, яйчниците, матката или гърдата.
Проучването е финансирано от Министерството на здравеопазването и социалните грижи на Великобритания и е анализирано от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина. То изследва жените на възраст между 16 и 55 години и цели да даде пълна картина на реалното състояние на репродуктивното здраве в страната.
Над 74% от участничките споделят, че наскоро са имали поне един проблем, свързан с менструацията, менопаузата, бременността или заболявания като ендометриоза. Изчисленията показват, че повече от 10 милиона жени в Англия в тази възрастова група в момента преживяват или са преживели репродуктивно нарушение.
Силната болка – ежедневие за милиони
Почти една пета (19%) от жените съобщават, че са имали силни болки по време на менструация през последната година. За 40% менструалното кървене е било „изключително обилно“. Данните са особено тревожни при младите жени, повече от 30% от момичетата на възраст 16–24 години съобщават за силни менструални болки.
И въпреки всичко това, симптомите често се неглижират – както от самите жени, които са свикнали да ги приемат като „нормални“, така и от здравната система, която не им отделя необходимото внимание.
Проблемите не са само медицински – те са системни
Д-р Мелиса Палмър, водещ автор на изследването, подчертава, че за първи път мащабно е оценен процентът на жените, които страдат или наскоро са страдали от репродуктивен проблем. Според нея, това не е просто въпрос на индивидуално здраве, а обществен и системен въпрос, изискващ адекватна държавна намеса.
„Сериозни заболявания като фибромиома и ендометриоза могат да имат опустошителен ефект върху физическото и психическото здраве, върху кариерата, социалния живот и семейството. И твърде често жените остават без подкрепа“, коментира д-р Рани Такар, председател на Кралския колеж по акушерство и гинекология.
Тя посочва, че структурни, оперативни и културни бариери възпрепятстват жените да получат нужната грижа. Проблемът не е само в медицината, а в цялостния подход към женското здраве – от липса на специализирани центрове и недостатъчно обучение на общопрактикуващите лекари, до културното табу около менструацията и гинекологичните заболявания.
Какво се случва в България?
Въпреки че България не разполага със също толкова мащабно изследване като британското, наличните данни сочат, че положението е сходно. Според неправителствени организации, около 70 000 двойки в страната се борят с репродуктивни затруднения, като най-честите причини при жените са ендометриоза и синдром на поликистозните яйчници.
Диагностиката обаче често се случва със закъснение, средно между 7 и 10 години след началото на симптомите при ендометриоза. За това време заболяването може да нанесе сериозни щети, включително безплодие и хронична болка.
Липсата на достатъчно гинеколози с познания в областта на ендометриозата, слабата информираност на пациентите и ограниченото покритие на лечението от здравната каса правят достъпа до адекватна грижа труден и често финансово непосилен.
Време е да говорим сериозно за здравето на жените
Във време, когато технологиите в медицината се развиват с бързи темпове, и когато говорим все по-открито за менталното здраве и превенция, репродуктивното здраве на жените остава изненадващо пренебрегвано. А истината е, че болките, с които жените живеят години наред, не са „нормални“. Не са „част от живота“. Те са симптоми на сериозни заболявания, които изискват внимание.
Здравето на жените не е „нишова тема“. То е основна част от общественото здравеопазване. А системата, която не поставя женското здраве в центъра на своите политики, създава неравенства, страдание и дългосрочни социални и икономически загуби.
Нужни са инвестиции в научни изследвания, обучение на медицински кадри, информационни кампании и структурни реформи, които да гарантират достъп до навременна и качествена грижа за всички жени, не само във Великобритания, а и в България и навсякъде в Европа.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.