В лечението на напреднал рак на гърдата се появи нова възможност. Хапче, наречено капивасертиб, вече е достъпно в Англия и предлага реална надежда за хиляди жени. Клинични изпитвания показват, че то може да забави развитието на болестта и да намали туморите при значителна част от пациентите, особено когато се комбинира с хормонална терапия, съобщава Euro News.

Ракът на гърдата е най-често срещаното онкологично заболяване сред жените в Европа. Заболеваемостта и смъртността варират значително между страните в ЕС, карто са до 190 нови случая и 45 смъртни случая на 100 000 жени годишно. 

Тези различия се обясняват с неравномерното прилагане на скрининг програми, разпространението на рискови фактори, като висока възраст при първо раждане, малък брой раждания и липса на кърмене и различната информираност. Въпреки това, в много държави, особено в Северна и Западна Европа смъртността намалява благодарение на ранната диагностика и по-доброто лечение.

За кого е предназначено капивасертиб?

Капивасертиб е насочена терапия, предназначена за жени с вторичен рак на гърдата, положителен за хормонални рецептори, най-разпространеният вид, който се развива под влиянието на естроген. Лекарството е особено ефективно при пациенти с определени генетични мутации, които се срещат при около половината от болните с този тип рак.

Снимка: Canva

За тези жени, при които болестта се е върнала и е метастазирала в други части на тялото, като кости, черен дроб или бял дроб, новото лечение може да намали развитието на раковите клетки, въпреки че не лекува болестта напълно, увеличава продължителността на живот. 

Как действа?

Капивасертиб е резултат от близо 20 години научни изследвания. То блокира активността на протеиновата молекула AKT, ключов компонент, който стимулира растежа на раковите клетки. Чрез това насочено действие, капивасертиб спира или значително забавя размножаването на злокачествените клетки.

 

 

Когато се използва в комбинация с хормонална терапия, капивасертиб почти удвоява периода, в който ракът остава под контрол, от 3,6 месеца на 7,3 месеца. Освен това, при 23% от пациентите туморите видимо се свиват, което отлага нуждата от химиотерапия и значително подобрява ежедневието.

Реални резултати – живот с перспектива

Линда Кели, 67-годишна активна жена, е сред пациентките, които вече приемат новото лекарство. Нейният рак се е разпространил в костите и гръдната стена, диагноза, която би могла да отнеме надеждата на мнозина. Но за Линда капивасертиб означава нов живот:

Снимка: Canva

„То ти позволява да водиш нормален живот и да забравиш, че имаш рак,“ споделя тя. „Чувстваш, че лекарството действа и можеш да бъдеш много по-спокоен, то ми даде почти четири години допълнително време.

Тя продължава да кара колело, да спортува, планира пътувания и се радва на времето с любимите хора.

Защо това е значимо?

Напредналият рак на гърдата не може да бъде излекуван, но може да бъде контролиран. Целта на лечението е да се подобри качеството на живот, да се намалят симптомите и да се отложи нуждата от по-инвазивни терапии. Капивасертиб предлага точно това, контрол с по-малко странични ефекти и повече време за живот.

„Това е най-ефективното лекарство за напреднал рак на гърдата, което сме виждали. То представлява възможност за дългосрочно лечение – месеци, а при някои пациенти и години“, казва проф. Ник Търнър, водещ изследовател от Института за изследване на рака в Лондон

Одобрение и достъп

Английският орган за оценка на лекарствата вече одобри капивасертиб за финансиране от Националната здравна служба (NHS). Очаква се около 3000 жени годишно да могат да се възползват от него.

 

 

Клер Роуни, изпълнителен директор на благотворителната организация "Рак на гърдата сега", заяви, че макар новината да е отлична, достъпът до лекарството е бил забавен. То първоначално е било отхвърлено от Националния институт за здравни и клинични постижения (NICE), което е създало ненужни пречки за пациентите.

Снимка: iStock

„Ние сме възхитени, че лекарството ще предложи на някои хора надеждата за повече ценно време, за да правят това, което е най-важно за тях,“ каза тя. „Но сега трябва бързо да се въведат генетични тестове, така че пациентите, които отговарят на критериите, да получат лечение без допълнително забавяне.“

Какво следва?

Сега усилията са насочени към осигуряване на достъп до капивасертиб за всички, които могат да се възползват от него. Това включва ускоряване на генетичните тестове, навременно информиране на пациентите и преодоляване на бюрократични бариери.

 

Проф. Питър Джонсън от NHS подчертава, че лекарството няма да е подходящо за всички, но предоставя „допълнителна възможност“ за тези, при които болестта прогресира въпреки предишна терапия.

Докато науката продължава да търси окончателен лек, подобни пробиви дават това, което често липсва в онкологията, време и надежда.

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.