Ракът на гърдата е най-често срещаният вид карцином при жените в световен мащаб, включително и в България. Характеризира се с неконтролируемо делене на клетки в тъканите на гърдата.
Всяка година в България се диагностицират около 4000 нови случая на рак на гърдата. За съжаление, над 1000 жени годишно умират, най-вече заради късното откриване и забавеното лечение, съобщават от Българското онкологично научно дружество.
Оттам припомнят също така, че лечението на рак на гърдата зависи както от стадия на заболяването, така и от вида на раковите клетки, т.е. дали те са HER2+ или HER2-.
HER2 (Human Epidermal Growth Factor Receptor 2) е протеин, който се намира на повърхността на раковите клетки и играе роля в техния растеж и бързина на деленето, пише специализираният медицински сайт Mayo Clinic.
Какво означава HER2+ рак на гърдата?
Когато ракът се определя като HER2 позитивен, това означава, че в туморните клетки се произвежда голямо количество от този протеин. Или иначе казано, че има свръхекспресия на съответния ген.
Принципно такъв рак се смята за по-агресивен от други видове, защото туморните клетки имат способността да се делят по-бързо. Добрата новина е, че има специално разработени таргетни терапии и други лекарства, насочени точно към HER2 протеина.
Поради наличието на тези медикаменти, прогнозата при HER2 позитивен рак се подобрява значително в сравнение с преди години.
Около 20% от всички случаи на рак на гърдата са HER2 позитивни.
Какво означава HER2- рак на гърдата?
При HER2 негативен рак на гърдата туморните клетки не показват свръхекспресия или повишено количество на този протеин.
Терапията обикновено е насочена както към хормон-чувствителни тумори (ER или PR положителни), така и към т.нар. тройно негативни (отрицателни за естроген, прогестерон и HER2 протеин).
Ако туморът е хормон-позитивен (ER/PR+), терапията често включва хормонални медикаменти. А ако е тройно негативен, възможностите за лечение обикновено включват химиотерапия, лъчелечение и в някои случаи – имунотерапия.
Тройно негативният тип рак на гърдата също се смята за по-агресивен и с по-висок риск от рецидив, но отново, прогнозата зависи от много фактори, включително стадия на неговото откриване, общото здравословно състояние на пациента и т.н.
Кой вид се смята за „по-тежък“?
- HER2+ рак на гърдата: Исторически се е смятал за по-агресивен, защото клетките се делят по-бързо и има по-висок риск от метастази. Но развитието на таргетната терапия значително подобри изхода при тези пациенти. Днес много от жените с HER2 позитивен рак на гърдата се чувстват добре след прилагането на лечението.
- HER2- рак на гърдата: Може да варира в широки граници – от по-леки до агресивни форми. Ако е хормон-позитивен, обикновено се счита за по-бавно нарастващ от HER2+ и тройно негативния HER2-, но при тройно негативния прогресията може да бъде бърза, а възможностите за специфично таргетно лечение са по-ограничени.
Важно е обаче да се отбележи, че тежестта на всяка диагноза зависи от много фактори, включително от стадия на рака, общото здравословно състояние на пациента и индивидуалната реакция на организма към лечението, поясняват онколозите от УСБАЛ по онкология „Проф. Иван Черноземски“ в София.
Ранното откриване на рак на гърдата е от ключово значение за успешното лечение, пише в Националния ни план за борба с рака. Препоръчва се редовно самоизследване на гърдите, както и мамография на всеки две години при жените над 50-годишна възраст.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.