Ваксинацията срещу коронавируса предпазва от тежка прогресия на COVID-19, тогава защо ваксинацията срещу рак не предпазва от рак? Отговорът на този въпрос търси немското издание Focus.

Думата „ваксинация“ предполага защита срещу дадено заболяване или поне срещу неговото тежко протичане. Но в допълнение към т.нар. „защитни ваксинации“ има и „терапевтични ваксинации“.

Те са предназначени да подкрепят вече болни пациенти в борбата им със заболяването. Такъв е случаят с ваксината срещу рака. Тя се използва само тогава, когато ракът вече е възникнал.

Ваксинацията срещу рак може например да се използва при пациенти, чиито тумори са били хирургично отстранени, но все още имат изолирани ракови клетки в тялото си. Точно както ваксинацията срещу коронавируса, тя стимулира имунната система на пациента с рак, като атакува мутиращите клетки.

Към момента има защитна ваксинация срещу рак, но тя действа само срещу карцином на маточната шийка, причинен от човешки папилома вируси (HPV). Тя се бори с много специфични вируси, а не с мутиращите клетки като цяло.

Постоянната комисия по ваксиниране (STIKO) препоръчва ваксинацията срещу HPV за всички деца на възраст над девет години.

Може ли да има универсална антиракова ваксина?

Борбата с точно определен вирус е много по-лесна в сравнение с борбата срещу тумора по принцип, защото нито едно раково образувание не е сравним с друго.

„Ние вече не гледаме на рака като на едно заболяване, а диференцираме различните тумори и ги лекуваме по специфичен начин. Дори класификацията: рак на гърдата, рак на дебелото черво или рак на белия дроб, вече не точна, защото лечението стана прицелно и се определя от специфичността на конкретния тумор“, обяснява Дирк Йегер, ръководител на отделението по медицинска онкология в Националния център по туморни заболявания в Хайделберг.

Снимка: iStock

Той допълва още: „Днес знаем, че няма двама пациенти, които да са напълно сравними на молекулярно ново. Всеки онкоболен получава собствена терапия. Така че не трябва да се надяваме на обща ваксина срещу всички видове рак. Но можем да разработваме ваксина, която да е специално пригодена за всеки специфичен тумор“.

Как действа ваксинацията срещу рак?

Ваксинацията срещу рак се основава на т.нар. mRNA технология. Предимството на този принцип е, че вместо да се използва протеин, който се влага във ваксината (такава е технологията на противогрипните ваксини), се инжектира т.нар. кодираща информация – информацията за производството на този протеин. След това тялото я използва, за да изгради само подходящия протеин. Имунната система забелязва това и се активира.

Учените твърдят, че тази технология може да се използва не само срещу COVID-19, но и срещу рак. Целта в този случай е да се активира имунната система, така че да предприеме действия срещу определени туморни протеини, които в идеалния случай присъстват само в раковата клетка, но не и в здравите клетки.

Производството на RNA е много по-лесно, по-бързо и по-евтино от производството на специфичен протеин, какъвто беше случаят с ваксините преди коронавирусната пандемия.

Снимка: iStock

„Благодарение на коронавируса видяхме, че този вид ваксина е много ефективна и се понася добре от човешкия организъм. Очакваме тези открития да доведат до пробив в профилактиката и лечението на раковите завалявания в следващите години“, обяснява експертът по рака Дирк Йегер.

Той обаче уточнява, че „приложението на ваксивацията в онкологията ще бъде много по-сложно, отколкото при COVID-19, защото всеки тумор е много различен“. Дирк Йегер пояснява, че за всеки онкоболен трябва да създава индивидуална ваксина, което е доста по-сложно от масовото производство на универсална за всички ваксина срещу конкретен вирус.

Ще се появи ли нова ваксина срещу рак през 2025 г.?

Фармацевтична компания Moderna съобщава, че планира да пусне на пазара ваксина срещу рак на кожата през 2025 г. Тази година компанията проведе проучване върху 1000 души с тази форма на рак. Въз основа на това проучване компанията възнамерява да кандидатства за одобрение на продукта си.

Новата ваксина има за цел да предотврати повторната поява на рака при пациенти с вече отстранени меланоми.

Другата фармацевтична компания, която произвежда ваксини – Biontech, тества своята противоракова ваксина като част от проучване върху 16 онкоболни с карцином на панкреаса. Тези пациенти първо са били подложени на хирургическо отстраняване на тумора, след което са получили тестова доза от терапевтичната ваксина срещу рак.

Снимка: bTV

Резултатите от проучването са показали, че при осем души ваксината е предизвикала имунен отговор, който е бил открит в тялото им три години по-късно. Това според учените е обра новина, тъй като преживяемостта на пациентите с рак на панкреаса е много ниска.

Фармацевтичните компании работят и върху ваксина срещу рак на мозъка. Учените обаче уточняват, че ще минат години преди всички пациенти с рак да могат да бъдат лекувани или защитени от мутиране на клетките с помощта на ваксина.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.