Персонализираните ваксини, които се изпитват при пациенти с рак на червата, са „наистина голям напредък в медицината“. Това твърди пред BBC Health старши консултант във водеща онкологична болница.

Лекарят от болницата „Кристи“ в Манчестър пояснява, че експерименталните ваксини са „прекрасна идея“, но учените ще трябва да изчакат до края на клиничното изпитване, за да се докаже дали те наистина са ефективни.

Лечението включва вземане на част от раковия тумор на човека и използването му за създаването на ваксина, предназначена да активира собствената имунна система на тялото, ако болестта се върне.

Ричард Нелсън от Тимпърли, който е с рак на червата и е включен в клиничните тестове, получава първата доза от експерименталната ваксина през септември след операция и химиотерапия.

73-годишният мъж, който бил диагностициран с рак на дебелото черво в трети стадий през ноември 2023 г., се надява, че ваксината може да предотврати завръщането на болестта. Той претърпява операция за отстраняване на злокачествените образувания през декември 2023 г., след което се подлага на химиотерапия. Десет месеца по-късно той се включва в клиничното проучване, разказва BBC Health.

„Бих казал, че ако ви бъде предложено да се включите в клинично изпитване, трябва да го направите. Също така мисля, че мога да помогна на други хора“, заявява Ричард Нелсън. Според него ваксината е по-добрият вариант от химиотерапията, която е придружена от неприятни странични ефекти. Той разказва също така, че при прилагането на експерименталната ваксина е получил само леки грипоподобни симптоми.

Снимка: iStock

Експерименталната ваксина се прилага на пациенти след операция за отстраняване на тумора. „Ваксината е персонална. Това кара имунната система на тялото на болния човек да се бори с рака. Надяваме се, че ще спре завръщането на болестта и образуването на метастази“, обяснява проф. Марк Сондърс, консултант онколог, който ръководи клиничното изпитване в The Christie.

В момента ваксината се тества само върху пациенти с рак на дебелото черво, но проф. Сондърс пояснява, че „може също така да се вземат антигени от друг вид рак и да се направи индивидуална ваксина и за друг пациент“.

Той описва изпитването на ваксината като „наистина голям напредък“, но добавя, че „първо трябва да се докаже, че тя наистина е ефективна“.

Снимка: iStock

„Докато не стигнем до края на процеса и не разберем колко хора са все още живи, няма да знаем дали наистина работи. Въпреки това идеята за ваксина срещу рака е наистина прекрасна“, категоричен е той.

Заболеваемостта от рак на дебелото черво в Европейския съюз е сред най-високите в света. Петгодишната преживяемост на пациенти с тази диагноза в Европа е 57%, а на тези с карцином на ректума – малко над 55%, като в България резултатите са значимо по-ниски – съответно 45,2% и 38,4%.

В България заболеваемостта е сходна със средната за Европейския съюз, но смъртността е по-висока – 32 смъртни случая на 100 000 мъже и 18 смъртни случая на 100 000 жени, посочват родните онколози.

Германската фармацевтична компания BioNTech SE разработва ваксината, заедно с Genentech, член на Roche Group. В момента проучването набира пациенти в Обединеното кралство и Съединените щати. Първите резултати от клиничните изпитвания се очакват след средата на 2025 г.