Хората имат навика да носят телефоните си в тоалетната. Триминутното стоене там обаче може лесно да се превърне в 15 минути четене, превъртане на новини и публикуване в социалните мрежи, пише CNN.
Експертите предупреждават, че това, което се нарича продължително седене на тоалетната чиния, може да навреди на здравето на човека.
„Този нездравословен навик се свързва с повишения риск от развитието на хемороиди и отслабването на тазовите мускули“, обяснява д-р Лай Сюе, колоректален хирург в Югозападния медицински център на Тексаския университет в Далас, САЩ.
„Когато пациентите се обръщат към мен с оплаквания, един от основните въпроси, които им задавам, е колко време прекарват в тоалетната“, обяснява още д-р Сюе.
„Хората трябва да прекарват средно от 5 до 10 минути в тоалетната“, смята д-р Фара Монзур, директор на Центъра за възпалителни заболявания на червата в Stony Brook Medicine на Лонг Айлънд, Ню Йорк.
Защо седенето на тоалетната чиния е проблем?
„Гравитацията ни държи на земята, но същата тази гравитация принуждава тялото да работи по-усилено, за да изпомпва кръв обратно към сърцето“, казва д-р Сюе.
Отворената тоалетна седалка с овална форма компресира задните ни части, като държи ректума в по-ниска позиция, отколкото при седене на дивана. Тъй като гравитацията дърпа долната половина на тялото надолу, повишеното налягане засяга кръвообращението.
В резултат на това вените и кръвоносните съдове около ануса и долната част на ректума се разширяват и се изпълват с кръв, което увеличава риска от появата на хемороиди.
Не се напъвайте, за да се изходите
Принудителното напрежение също може да увеличи натиска и да доведе до образуването на хемороиди.
„Хората, които разглеждат новините в социалните мрежи докато са в тоалетната, са склонни да губят представа за времето. В един момент човек се сеща, за какво е седнал на тоалетната чиния, и започва да се напъва, за да си изпразни червата. Това е изключително лош и нездравословен навик“, обяснява д-р Монзур.
Какво още може да ни сполети?
„В днешно време наблюдаваме увеличаване на хората, които прекарват повече време в тоалетната, а това е много нездравословно за дебелото черво и всички останали органи и тазовото дъно“, добавя д-р Сюе.
В допълнение към отслабените анални мускули и принудителното напрежение, д-р Монзур казва, че твърде дългото седене върху тоалетната чиния също така може да увеличи риска от ректален пролапс. Това е състояние при което ректумът, който е част от дебелото черво, се приплъзва надолу и излиза от ануса.
Д-р Сюе обяснява още, че мускулите на тазовото дъно координират значителна част от движението на червата и си взаимодействат с останалата част от тялото, за да гарантират, че изпражненията излизат гладко и без излишно напъване. Гравитационният натиск върху тазовото дъно обаче напряга излишно тези мускули при постоянно седене върху тоалетната чиния и след време това води до проблеми.
Не стойте дълго в тоалетната
„За да избегнете прекарването на твърде много време върху „порцелановия трон“, просто не влизайте в тоалетната с телефон, списание, вестник или книга“, съветва д-р Ланс Урадомо, интервенционален гастроентеролог в City of Hope Orange County в Ървайн, Калифорния.
Ако човек има проблем с облекчаването си, не бива да седи върху тоалетната чиния, а да стане и да се разходи. Специалистите са категорични, че движението може да стимулира мускулите на червата и да подобри тяхното движение.
Д-р Урадомо също така препоръчва да се пият повече течности, както и да се консумират храни с високо съдържание на фибри – като овесени ядки и боб, за да може човек бързо и лесно да се изходи, без това да създава излишно напрежение.
Тоалетната и колоректалният рак
Постоянното затруднение или дискомфорт при изхождане може да бъде симптом на стомашно-чревни проблеми, като синдром на раздразнените черва или болестта на Крон.
Честата поява на запек е сигнал също така, че е възможно да се развива туморно образувание в дебелото черво. „Ако в дебелото черво се появи достатъчно голям израстък, той може да блокира потока на изпражненията, което да доведе до продължителен престои в тоалетната“, твърди д-р Урадомо.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.