Има около 12 милиона двойки по света, които имат проблеми в интимността заради болката, изпитвана от единия партньор по време на сексуален контакт.
Специалистите са категорични, че в такива ситуации е трудно човек да се подготви както физически, така и емоционално за подобно изживяване. Защото дискомфортът е толкова голям, че всеки би бил склонен да се откаже от близостта с любимия.
Няма нищо срамно в това да се откаже полов акт, ако се изпитва болка. Все пак дори най-близките ни хора понякога не са в състояние да усетят дискомфорта, който изпитваме.
Въпреки че според специалистите този проблем може да бъде преодолян чрез подобряване на комуникацията между партньорите. Тъй като последното нещо, което всеки от нас би искал да добави към ежедневния си стрес, е мисълта, че е отхвърлен от любимия си мъж или от любимата си жена.
Според родните сексолози, макар и рядко, у нас също се срещат двойки, които се обръщат за помощ към тях с този проблем. Това не означава, че случаите са малко, а че българите все още се притесняват да говорят за онова, което се случва между чаршафите им.
А физическата болката по време на секс не е присъда за „сексуалния живот“. Напротив, всеки би могъл да се справи с този дискомфорт, ако следва техните съвети и се въоръжи с малко повечко търпение.
Нормално е човек да не иска да изпитва болка. Още повече по време на интимен контакт, който предполага постигането на удоволствие. Ето защо в подобни ситуации не бива да се мълчи и да се търпи.
Притесненията и опасенията трябва да бъдат обсъдени между партньорите. Комуникацията е важна част от всяка връзка – тя позволява на хората да обменят идеи, да дават и получават съвети, да решават проблемите помежду си, уточняват сексолозите.
Много по-добре е човек да сподели факта, че изпитва болка по време на секс, с потенциалния си интимен партньор още в самото начало. Така ще си спести неудобството в спалнята. Защото хроничната болка е коварна, категорични са родните сексолози. По думите им тя може да доведе дори до депресия.
Оказва се също така, че някои от предписаните лекарства за потискане на дискомфорта по време на секс могат да повлияят на самата активност, на способността за възбуждане или за постигането на оргазъм.
Най-големият виновник за това се оказват опиоидите (вещества, които обезболяват и отпускат тъканите). Но не бива да се забравя, че и притесненията от евентуалната болка също може да имат същия ефект, т.е. да саботират възбудата и човек да се провали в леглото.
Така че най-добре би било този проблем да се обсъди с лекар и да се прецени кои лекарства ще доведат до подобряване на изживяването, а не до неговото влошаване. Въпреки че, ако партньорите са достатъчно търпеливи и нежни, биха могли да преодолеят тези проблеми и без медикаменти.
Ако не искате да правите секс, просто го кажете, съветват още специалистите. По думите им всичко е наред и човек не бива да позволява на никого да му вменява чувството за вина. Това не само е грешно, но е и егоистично.
Никой не иска да изпитва хронична болка. Има много други извинения за избягването на интимност, когато единият от партньорите не се чувства в настроение.
Всеки, който ви обвини, че използвате дискомфорта си като извинение, явно не ви разбира, категорични са сексолозите. А и дали човек ще се отдаде на сексуални изживявания, в крайна сметка си е лично негов избор.
Още повече че има и начини това да стане, без да се стига до болезнено физическо сношение. Например мастурбацията – това е нормален и дори здравословен акт на самозадоволяване на сексуалните нужди.
Прегръщането, галенето, масажирането и целуването не бива да се подценяват. Доказано е, че любовната игра повишава чувството за интимност, без да създава условия за изпитване на неприятни усещания.
А и според специалистите до оргазъм може да се достигне и само чрез правилния начин на докосване. И това не води до загуба на удоволствие между партньорите.
Оралният секс също се препоръчва, ако жената изпитва вагинална болка при физическо проникване. Това може да е добра алтернатива на традиционното интимно общуване или като допълнителна игра, когато единият от партньорите не се чувства достатъчно мотивиран за секс.
А и сам по себе си оралният секс води до оргазъм, който доставя значително по-голямо удоволствие в сравнение с класическите забавления в леглото.
Освен това самото разбиране на естеството на болката означава по-малки притеснения. Ето защо не бива да се бърза – сексът трябва да се планира, да се обмислят добре всички възможности и партньорите да се настроят на романтична вълна.
Както вече стана ясно, добрата комуникация води до повишаване на настроението и преодоляване на всички притеснения. В края на краищата сексът не се прави за норматив. Ако е нужно, партньорите могат да си вземат топла вана, която да отпусне мускулатурата, да ги освободи от напрежението и да подобри кръвообращението.
Ето и няколко полезни съвета:
- Използвайте много възглавници: Поставете ги под бедрата, гърба или гърдите, за да си осигурите по-добър комфорт. Те ще ограничат част от движенията, а това ще облекчи болката. Експериментирайте с различни по размер възглавници, като ги разполагате според нуждите си. В случая е важно да се открие най-удобната позиция на телата.
- Съобразете се с анатомията си: Ако мъжът има проблеми с гърба или е с къс торс, трябва да избягва прекалено бързите движения. А ако жената изпитва вагинална болка при проникването, може да постави възглавници под дупето си, за да отпусне мускулатурата в малкия си таз. В случая е важно да се открие най-добрият ритъм.
- Говорете по време на секс: Човек не бива да се притеснява да сподели, че изпитва дискомфорт. Сексът е между двама души и е важно те да са наясно с физическите и емоционалните си усещания. Затова, ако се налага, те трябва да се въоръжат с търпение и да отделят малко повече време на любовната игра преди самия акт на проникване.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.