Шест от най-често срещаните диагнози по коледно-новогодишните празници са кандида или гъбична инфекция, бактериална вагиноза, трихомониаза, хламидия, вирусен вагинит и незаразен вагинит.

Вагинитът е медицински термин, използван за описването на различни състояния. Най-общо казано става дума за възпаление на влагалището. Виновни за това състояние са микроорганизмите, разменяни между сексуалните партньори.

Вулво-вагинитът пък се отнася до възпаление на влагалището и вулвата (външните женски полови органи). Това състояние може да е резултат от някаква инфекция, причинена от бактерия или вирус, както и от химикалите в козметичните продукти или дрехите, които са в контакт с тази област.

Кога вагиналният секрет е в норма и кога трябва да се отиде на преглед?

Нормално вагината на жената произвежда секрет, който може да бъде описан като бистър или леко мътен, не предизвикващ дразнимост и без миризма.

Количеството и консистенцията му могат да варират по време на нормален менструален цикъл. По-голямо количество се отделя при овулация, сексуална възбуда и в период на кърмене.

Вагинално течение, което има миризма или е дразнещо, се смята за необичайно. Дискомфортът обикновено се свързва със сърбеж и парене или и с двете. Сърбежът може да се усеща по всяко време на деня, но често е най-досаден през нощта. Този симптом се влошава при полов акт.

Снимка: iStock

Важно е да се посети лекар, ако жената забележи, че има промяна в количеството, цвета или миризмата на секрета, обясняват гинеколозите.

Каква е разликата между вирусната, бактериалната и гъбичната инфекция?

Различните причинители водят до разгръщането на специфична клинична картина. Вирусните инфекции – например HPV (човешки папилома вирус), се разделят на две групи. Представителите на първата група водят до доброкачествени кожно-лигавични изменения и предракови или ракови изменения. Най-често тук става дума за HPV 16 и HPV 18.

Пациентите търсят лекарска помощ, когато се появят изменения по кожата и лигавицата на външните полови органи. Добре би било да се знае, че някои от вирусните инфекции са безсимптомни. Например гениталният херпес, който също се причинява от вирус, протича с образуването на болезнени мехурчета и малки ранички. 

Бактериалните инфекции се причиняват от различни видове бактерии и протичат най-често със засилено вагинално течение и дискомфорт. При тях рядко има хронично, безсимптомно носителство. Или иначе казано, няма как жената да не забележи, че има проблем.

Снимка: iStock

Гъбичните инфекции пък са прикрити – те протичат без симптоми и почти винаги рецидивират след локално лечение. Когато възпалението протича остро, се характеризира с течение, което наподобява пресечено мляко. Има и изразен сърбеж, уточняват специалистите.

Какви са симптомите на бактериалната вагиноза? 

Бактериалната вагиноза е най-честата форма на вагинално заболяване. Тя е полимикробна инфекция. Основният причинител е анаеробен микроорганизъм – Gardnerella vaginalis, който намалява количеството и променя вида на лактобацилите. Така се създава среда за растеж на анаеробните микроорганизми.

Характеризира се със слаба до умерена инфекция, като е налице и специфична миризма, която се усеща много ясно след полов контакт. Някои жени може да се оплакват също така от парене и зачервяване. А това сериозно нарушава комфорта им, категорични са гинеколозите.

Как трябва да се лекува жената и сексуалният ѝ партньор?

Лечението е с препарати от групата на метронидазоловите производни, като терапията може да бъде обща и локална. Алтернатива при хората с алергии е антибиотик от групата на линкозамидите. 

Сексуалният партньор (независимо от факта, че няма оплаквания) задължително трябва да се подложи на терапия, ако жената е с клинично изявена или често повтаряща се инфекция.

До какви усложнения водят вагиналните инфекции?

Съществуват различни видове усложнения. От вирусните могат да се развият предракови и ракови заболявания на маточната шийка. Докато бактериалните инфекции могат да започнат от влагалището, но на по-късен етап възпалението може да достигне матката и маточните тръби.

Това от своя страна може да доведе до развитие на тазово-възпалителна болест и да доведе до стерилитет. Най-често такива сраствания правят хламидийните инфекции, категорични са специалистите.

Усложнения обаче могат да настъпят и при бременните жени. Така например бактериалните инфекции могат да доведат до спонтанен аборт, преждевременно раждане, повишен риск от инфекция на плода и матката в послеродовия период. Докато заразяването с HPV (човешки папилома вирус) може да се предаде от майката на новороденото с повишен риск от ларингеална папиломатоза. Ето защо навременната диагностика и лечение на тези инфекции са изключително важни.

Как се лекуват тези инфекции?

Лечението зависи от причинителя, открит по време на изследванията. Вирусните инфекции се лекуват с различни медикаменти, но това трябва да става само след консултация със специалист. За бактериалните се използват антибиотици или метронидазолови производни, като най-добре би било те да се предпишат след излизането на антибиограмата.

Снимка: iStock

Лечението на вулво-вагиналната кандидоза пък е с различни имидазоли и триазоли под формата на кремове, песари, вагинални глобули и орални таблетки за еднократно или продължително приложение.

А при полимикробни инфекции се използват различни комбинации от препаратите, уточняват гинеколозите.

Проблем ли е лошо изпраното бельо? 

Бельото е изключително важно за поддържането на интимната хигиена при жената. То трябва да бъде памучно и не твърде тясно. Препоръчително е при бактериална или гъбична инфекция то не само да се пере, но и да се глади с ютия, включена на висока температура.

Понякога гъбичките са доста упорити и могат да оцелеят след пране на ниска температура (30-40 градуса на водата). Ето защо, ако жената не е сигурна, че по бельото ѝ не са останали болестотворни микроорганизми, най-добре е да го изглади добре, след като е изсъхнало.

Какви са начините за предпазване?

Презервативът е най-доброто средство, което предпазва от болести, предавани по полов път, и нежелана бременност. При гъбични инфекции специалистите обикновено препоръчват да се избягва носенето на облекла, които задържат топлината и влагата. Използването на бикини от изкуствени материи, чорапогащници и тесни дънки също се свързва с вагиналните и гъбичните инфекции.

Снимка: iStock

Тъй като могат да причинят вагинално дразнене, повечето лекари не препоръчват използването на силно парфюмирани сапуни за прочистване на тази област.

Проблем може да се получи и при правенето на чести вагинални промивки, които понякога дори успяват да „скрият“ наличието на някаква инфекция.

Промивката премахва полезните бактерии, които помагат за запазване на чистотата на влагалището, предупреждават още лекарите. По думите им премахването на тези бактерии може да доведе до вагинит.

Спазването на добра хигиена и здравословни навици също е от значение, както и провеждането на редовни профилактични прегледи, включващи РАР тест (цитонамазка), НРV изследване и т.н.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.