Има над 150 различни вида главоболие. Най-често срещани са тензионното, клъстерното и мигренозното, твърдят невролозите.
Пулсациите в слепоочията се отличават едно от друго по сила и продължителност. Ето защо е важно този дискомфорт да се познава и да се знае как можем да се справим с него.
Тензионно главоболие
Най-разпространеният вид главоболие е това от тензионен тип. При него болката е тъпа, а не остра или пулсираща. Човек може да има усещането, че тя е обхванало цялата му глава. Усеща се напрежение около врата, скалпа, челото и дори в раменете. Причината за това най-често е стресът, умората, тревожността, силните емоции, неудобното положение на тялото, гладуването и т.н.
Често това главоболие не е тежко, за да принуди човек да се консултира с невролог. Обикновено няма гадене или повръщане, а болката не се усилва при физическа активност. Ето защо тензионното главоболие се лекува или с почивка, или със стандартните за този проблем медикаменти – като аспирин, ибупрофен, ацефеин, беналгин, седалгин и т.н.
Клъстерно главоболие
Този вид главоболие се среща доста по-рядко от мигрената. То се открива най-често при млади хора, обикновено мъже. Мъчителното, тежко, пронизващо главоболие обичайно се усеща зад едното или другото око. Често то е зачервено и сълзи. Човек може да усети и запушване на едната ноздра. Горният клепач може да провисне, а зеницата да промени размера си.
Страданието обикновено е по-кратко и по-интензивно от мигрената. Пациентите с мигрена обикновено искат да си полежат, докато този с клъстерно главоболие може да се чувства по-възбуден - например да му се иска да се разхожда.
Пристъпите се получават един след друг. Всеки пристъп може да трае от няколко минути до няколко часа. Може да е в рамките на един ден или пък няколко дни подред. Така или иначе обаче, причината за появата на това страдание остава неизяснена. Но то се лекува по същия начин, както и мигрената. Често се овладява със стероиди или нервни блокове.
Мигрена
Болката при мигрена е пулсираща и силна. Понякога може да продължи дни наред и човек да не може да извършва ежедневните си задължения. Обикновено болката е от едната страна на главата. Мигрената често е съпътствана с повишена чувствителност към светлини и звуци. Възможно е също така да се появят гадене и повръщане.
Причините за това страдание могат да са наследствени или пък свързани с проблеми с нервната система. До него може да се стигне и при проблеми със съня, дехидратация, гладуване, хормонални проблеми и т.н. По-често от това главоболие страдат жените.
Доскоро мигрената се смяташе за нелечима, но през последните години се постигна пробив в тази посока. Пристъпите трябва да се атакува още в самото начало с обезболяващи медикаменти от групата на триптаните, нестероидни противовъзпалителни средства, препарати против гадене и понякога стероиди.
Не се препоръчва употребата на аналгетици повече от няколко пъти в месеца, особено на такива съдържащи кофеин, като беналгин, седалгин нео, кофергамин и др., тъй като те водят до хронифициране на главоболието.
Синусово главоболие
Това страдание се появяват често в резултат на алергична реакция. Болката е в областта на синусите. Страданието се среща най-често при хората със сенна хрема, но може да се появи и като следствие от възпаление на синусите или след настинка и грип.
Според група отоларинголози, невролози и алерголози синусовите главоболия се срещат много рядко и обикновено се свързват с остри синусови инфекции. А това състояние идва със запушване на носа, секрет, болка и дори треска. Тя няма как да се подобри без антибиотици. Следователно периодичното главоболие в областта на лицето, което се преодолява с болкоуспокояващи или препарати за отпушване на носа, вероятно изобщо не е свързано със синусите.
Главоболие след физическо усилие
Има главоболия, които се появяват в резултат на физическо напрежение в тялото. Те се появяват след вдигане на тежести, бягане, секс, тежка физическа работа и други. Този тип главоболие се характеризира с пулсации и от двете страни на главата, т.е. в слепоочията.
Главоболието започва по време на дейността, която го провокира, или веднага след нейното приключване. Обикновено продължава от няколко секунди до няколко минути. При повторно напрягане е възможно интензитетът на болката да се увеличи и тя да стане по-продължителна.
Преди да се предпише терапия, лекарите трябва да изяснят дали не става дума за притискане на кръвоносен съд в мозъка, тумор, киста или друг проблем в задната част на главата. След като се изключат тези заболявания, човек може да приема индометацин (противовъзпалителен медикамент) или мелатонин (хормонална добавка).
Главоболие след прием на лекарства
Това страдание може да е страничен ефект на медикаментозна терапия за друго заболяване (хормонална и т.н.), но най-често е следствие на твърде честата употреба на обезболяващи - аналгетици, противовъзпалителни, триптани и други. Невролозите твърдят, че безразборният прием на лекарства за облекчаване на главоболието всъщност го влошава. Пристъпите стават все по-чести и неподатливи на овладяване. Мнозина пациенти търсят помощ в центровете за главоболие точно с този проблем.
Симптомите на това главоболие варират в диапазона между тензионното главоболие и мигрената, понякога с тежки обостряния. Тези главоболия могат да се подобрят значително, ако причиняващите ги медикаменти с краткотрайно действие постепенно се намалят или спрат – процес, който често е болезнен и много труден.
След като злоупотребата с лекарства бъде елиминарана и честотата на пристъпите се нормализира, лекарите могат да се насочат към отстраняване на основната причина за главоболието, която може да е притиснат периферен нерв, невротрансмитерен дисбаланс и т.н.
Хормонално главоболие
Предимно жените страдат от хормонално главоболие. Това страдание напомня много на дискомфорта при мигрена. Най-чести причини, водещи до него, са промените в нивата на хормоните - вследствие от месечен цикъл или прием на противозачатъчни. Хормоналното главоболие може да се появи точно преди, по време на месечния цикъл или веднага след това. При някои жени се появява по време на овулация.
Лечението е сходно на това при мигрената. Но според невролозите този дискомфорт изчезва от само себе си, когато жената влезе в менопауза. Тогава пристъпите намаляват и дори изчезват с напредването на годините.
Кофеиново главоболие
Сигурно всички са чували, че кофеинът влияе на кръвообращението в мозъка. Ето защо приемът му в твърде големи количества може да докара дори на най-здравия човек главоболие. Ако обаче тялото е свикнало с прием на кафе в определени количества всеки ден по едно и също време, липсата му най-вероятно ще причини главоболие в първия ден от въздържанието от нето. Специалистите съветват да не се пият повече от 3-4 кофеинови напитки дневно, за да не се получи пристрастяване.
Тази статия има информативен характер и не замества професионалната медицинска консултация.