Сливиците нормално са две, разположени от двете страни на гърлото. Те са елемент от имунната система на човека и тяхното присъствие е повече от необходимо.
Представляват струпвания на лимфна тъкан, която играе ролята на първа бариера за вирусите и бактериите, пише здравният сайт WebMD.
Когато обаче те са зачервени и уголемени, заплахата е налице и лимфоидната тъкан започва да произвежда антитела.
Третата сливица при децата също така е лимфна тъкан, но за разлика от другите две, тя се намира високо в гърлото. Произвежда антитела срещу налични вирусни и бактериални инфекции в горните дихателни пътища.
В периода между третата и седмата година на детето тази сливица нараства дотолкова, че да осъществява адекватна защита срещу инфекциите в горните дихателни пътища. А в юношеска възраст нормално тази сливица изчезва или се смалява до незначителни размери.
Какви проблеми създава?
Когато третата сливица се възпали, предвид анатомичното ѝ разположение, тя създава известен дискомфорт и нарушава нормалното дишане или чуване посредством запушване на носовия канал, както и на Евстахиевата тръба в ухото.
Ако инфекцията остане нелекувана, третата сливица може да запази тези си големи размери, което да се съпровожда с клинична картина на сънна апнея. Това е фазово дишане, при което пациентът спира да диша за няколко секунди през нощта, уточняват специалистите.
Как се лекува?
Навремето при първите възпаления в сливиците се е пристъпвало към радикални методи за лечение и се е правила пълна тонзилектомия - оперативно изрязване на сливиците.
В днешни дни обаче специалистите споделят, че сливиците трябва да се лекуват, когато са възпалени, за да могат да запазят максимално дълго своята имунна функция на протектор срещу вирусни инфекции в горните дихателни пътища.
Хората, претърпели оперативно отстраняване на сливици, споделят, че при първите и най-чести симптоми на настинка много често претърпяват усложнения, при които инфекциите се разпространяват надолу по хода на трахеята и бронхите. Сред най-честите усложнения при такива пациенти са:
- остри трахеобронхити,
- острите синузити,
- хронични синузити.
Кога се възпалява?
Етиологично причините за възникване на проблеми с третата сливица са инфекции на носната лигавица, най-често причинени от риновируси или стафилококи. Размерите й нарастват до такава големина, че тя пречи на нормалното носово дишане.
Други причини за нейното увеличаване могат да бъдат сезонните алергии, алергиите към храни, летливите субстанции или напитки, както и някакво дразнене под хода на носовите проходи. В тези случаи се развива неинфекциозен оток на сливицата, а клиничната картина е абсолютно същата, което често налага погрешно антибиотично лечение.
Какви са симптомите?
Една от най-важните задачи пред родителите е да се научат да разпознават симптомите при уголемена трета сливица. Най-често при децата се наблюдава нарушена функционалност от страна на ушите, носа и гърлото.
Сънната апнея също е доста често срещано усложнение. Тя се проявява с нарушено дишане по време на сън, което се представя от дълги паузи на задушаване – средно по около 20 секунди.
Често срещан дискомфорт при отока на третата сливица е нарушеното или невъзможното дишане през носа, което кара болното дете да диша през устата. Също така се срещат симптоми на хъркане по време на сън при запушване на дихателните пътища. Детето често започва да говори носово. През деня е сополиво, а през нощта – кашля. Възможни са и често рецидивиращи инфекции в ушите.
Лекарската консултация е важна, защото сънната апнея често е причина за влошен нощен сън при децата, както и за някои поведенчески промени. Малчуганите обикновено са нервни и превъзбудени през деня. Изпитват постоянна нужда от сън. При по-тежки случаи може да се засегне и сърцето, уточняват специалистите.
Кога се търси лекар?
Други причини, които налагат спешно лечение на проблема с третата сливица, са често рецидивиращите инфекции в ушите, които в прогрес могат да доведат до влошено слухово възприятие или при най-усложнените форми - до загуба на слуха.
За съжаление никога не се знае със сигурност какво отключва уголемяването на третата сливица - неизлекувана инфекция, усложнения след последната настинка или чести преболедувания, които не позволяват на тъканта да се върне към нормалното си състояние.
В повечето случаи хипертрофиралата лимфна тъкан се свива около 11-12-годишна възраст. Но понякога тя може да е толкова голяма в определен момент, че да причини много проблеми.
Ако бъде открита своевременно, хомеопатията може много да помогне - сливицата да започне да се свива. Но ако е много увеличена и не иска да спадне, тогава решението е само едно – операция.
Налага ли се операция?
Хирургичната интервенция по отстраняването на третата сливица става след консултация с лекар УНГ, с алерголог и с педиатър, който да потвърди общото здравословно състояние на детето. Снема се пълна анамнеза. След това се прави и консултация с анестезиолог.
Самата операция се прави със специален инструмент (аденотом), който представлява пръстеновиден нож. С него се стига до назофаринкса, където е сливицата, и тя се отстранява, няма разрез, няма шиене. Упойката е пълна, възстановяването е кратко, а седмица-две след операцията трябва да се спазва определена щадяща гърлото диета – повече течности, попари, супи, храни без твърди частици, сладолед и т.н.
Как да я разпознаем?
- Често боледуване с инфекции в гърлото.
- Чести фарингити и ларингити.
- Затруднено дишане, особено при спане по гръб.
- Чести възпаления на средното ухо.
- Нарушена дейност на Евстахиевите тръби.
- Честа и продължителна хрема с болки в синусите.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.