Колко време се възстановят психически родителите след семейна ваканция

Проучване доказва теорията за нуждата от ваканция след ваканцията и до какви методи прибягват родителите, за да контролират децата си по време на пътуване
Колко време се възстановят психически родителите след семейна ваканция

Семейните почивки създадават спомени за цял живот, но често оставят родителите с чувството, че току-що са пробягали минимум маратонска дистанция.

Ново проучване разкрива, че за много майки и бащи истинската ваканция започва след края на пътуването, а психическото възстановяване отнема приблизително три дни.

Според проучването, на родителите са необходими два дни и половина, за да се възстановят от общото пътуване със семейството. Всеки един на трима родители споделя, че не минава и час без спорове до сълзи и тръшкане. 

Колко време се възстановяват родителите след пътувания

В проучването 2000 родители на деца под 12 години говорят открито за откровените реалности на пътуването като семейство. Запитани колко дни им отнема да се възстановят от стреса на типично семейно пътуване, средният отговор е 2,4 дни, докато се почувстват отново напълно себе си, пише YourTango.

Изправени пред кризи по време на самото пътуване, някои родители – или по-точно 26% от тях, признават, че прибягват до неограничено време на децата си пред екрани (смартфони, видео игри и други), като по този начин превръщат задната седалка в дигитален курорт.

Алтернативи на екраните

Въпреки привлекателността на екраните и осигуряването на спокойствие, много родители активно се опитват да се откажат от подобна практика. Цели 70% споделят, че намирането на други забавления са техен приоритет – аудио съдържание, книги с дейности и семейни игри оглавяват списъците им с желания по време на пътуване.

За да избегнат пътуващия хаос, някои родители се впускат в забележителна креативност – почти една трета признават, че подкупват децата с бонбони (30%) или купуват играчки по средата на пътуването (28%). Други измислят песни (19%) или истории (16%) в реално време, за да държат децата си възможно повече ангажирани.

Музиката като развлечение и спасение

И докато много семейства разчитат на екрани и закуски, за да се справят с това пътуване, други възприемат нови инструменти, предназначени да забавляват децата.

62% от родителите съобщават, че използват аудио плейър, докато пътуват – знак, че звуковите пейзажи, музиката и разказването на истории се превръщат в съвременни спасители на здравия разум. Близо половината (43%) дори използват музиката като успокояващо средство.

Натиск върху психичното здраве

Крайностите, до които родителите трябва да стигнат по време на почивка, могат да имат реално значение за психичното им здраве.

Един на всеки 10 (11%) се преструва, че отива в тоалетната, за да плаче или да си поеме дълбоко въздух – сам. Никак не е изненадващо, че 71% от родителите признават, че често се чувстват така, сякаш се нуждаят от цяла друга почивка, за да се възстановят от вече приключилата семейна ваканция.

Снимка: iStock

Семейните пътувания може да изглеждат идеални в социалните медии, но реалността често е много по-интензивна. Родителите жонглират с изблици на истерия, промени в настроението и натиск да направят всеки момент вълшебен.

В резултат на това те често се връщат така, сякаш се нуждаят от почивка, за да се възстановят от нея. Това изследване показва колко креативност и устойчивост се влагат в поддържането на семейния мир и защо инструментите, които помагат на децата да останат ангажирани и насърчават самостоятелната игра, могат да направят разлика“, пишат авторите в анализа. 

Дори и най-добре обмислените планове имат своите недостатъци. Докато 66% от родителите казват, че тръгват с подробен план, почти половината (49%) признават, че нямат специална „програма за оцеляване при пътуване“, което ги оставя да импровизират, когато нещата се развият не по план.

Снимка: iStock

Натискът да се осигури перфектното пътуване е реален – почти две трети (64%) твърдят, че чувстват тежестта да направят всеки момент запомнящ се.

Тежката реалност на семейните пътувания

Напрежението между очакванията и реалността може би е причината толкова много родители да гледат отвъд екраните. Докато таблетите и закуските все още имат своето място, инструменти като аудио плейъри често се разглеждат като начин за ангажиране на децата без прекомерна екранна стимулация.

В крайна сметка не става въпрос за безупречен маршрут – става въпрос за създаване на спомени. Независимо дали говорим за смях на задната седалка или мъфини за закуска на летището, тези несъвършени моменти са това, което остава със семействата дълго след края на пътуването”, пишат още експертите. 

Начини, по които родителите поддържат мира с децата

  • Подкупват ги бонбони или сладкиши (30%)
  • Купуват играчка (28%)
  • Измислят си игра (27%)
  • Носят ги, когато не искат да ходят (26%)
  • Оставят ги да прекарват време пред екрана без ограничения (26%)
  • Обещават лакомство или разходка, когато се приберат (26%)
  • Хранилят ги неправилно (напр. пържени картофи за закуска или торта за вечеря) (25%)
  • Измислят песен (19%)
  • Измислят история (16%)
  • Лъжат за посещение до тоалетна, за да плачат или да подишат сами (11%)
  • Оставят ги да носят пижами или костюми на публично място (10%)

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.