Пълноценният сън е в основата на доброто физическо и ментално здраве и играе ключова роля за качествения начин на живот. Въпреки това, много хора се сблъскват с нощни смущения, които нарушават съня им и водят до хронична умора и раздразнителност.
Един от често подценяваните, но сериозни проблеми в тази посока е синдромът на неспокойните крака (СНК), състояние, което не просто пречи на заспиването, но влияе и върху цялостното здравословно състояние на организма, пише онлайн изданието CNN
Заболяването е трудно за диагностициране и много лекари не са напълно запознати с методите за лечение и превенция, твърди Карла Дженковски, медицинска сестра и изпълнителен директор на Restless Legs Syndrome Foundation.
Какво представлява синдромът на неспокойните крака?
„Синдромът на неспокойните крака е неврологично заболяване, което се характеризира с необходимост от движение, често съпроводена с неприятно усещане,“ обяснява д-р Джон Уинкелман, ръководител на програмата за клинични изследвания на сънните разстройства в Massachusetts General Hospital и професор по психиатрия в Harvard Medical School.
Неприятното усещане, което пациентите описват като мравучкане, болка, изтръпване или пулсиране, се проявява предимно в краката, но може да засегне и ръцете. Чувството обикновено се появява, когато хората, страдащи от заболяването, са в седнало или легнало положение и се облекчава чрез движение, допълва Уинкелман.
Освен неприятното чувство в крайниците, признаци за заболяването могат да бъдат и следните:
- Крампи.
- Сърбеж.
- Повишена сънливост през деня.
- Проблеми със съня и концентрацията.
- Честа смяна на настроенията.
В повечето случаи симптомите настъпват през нощта, тъй като това нарушава съня, специалистите класифицират състоянието като вид сънна болест.
„В умерени до тежки случаи хората страдат от синдром на неспокойните крака няколко пъти седмично, а в най-тежките случаи симптомите могат да забавят заспиването с няколко часа,“ обяснява д-р Брайън Ку, доцент по неврология в Yale School of Medicine и директор на Yale Center for Restless Legs Syndrome.
Кой е най-уязвим към синдрома?
Два основни фактора играят ключова роля в това дали синдромът ще се прояви у някой човек и това са гените и нивата на желязо в организма.
„Синдромът на неспокойните крака често е наследствен, а генетичните маркери съставляват около 20% от прогнозата за това дали човек ще го развие,“ твърдят експертите.
Голям шанс за заболяването имат и хора, които страдат от дефицит на желязо, като бременни, хора на диализа (процес, който има за цел да замести функцията на бъбреците), жени по време на периода на менструация, страдащите от анемия и вегетарианците, обяснява Уикелман.
Хората, които приемат антидепресанти от типа на селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина (повишават нивата на серотонин в мозъка, като блокират обратното му поемане от нервните клетки), също могат да бъдат податливи на синдрома на неспокойните крака, добавя той.
Освен това е важно да се отбележи, че болестта засяга два пъти повече жени, отколкото мъже. Също така с напредването на възрастта шансовете за появата на това състояние се увеличават.
Това не значи обаче, че заболяването не може да засегне и децата. Напротив, дъщерята на Дженковски е само на 11, когато започва да се буди от неприятно усещане по краката си и ѝ е поставена официална диагноза. Според данни на СЗО 17.8 млн деца по света страдат от синдром на неспокойните крака.
Възможни методи за лечение
При избора на подходяща терапия се вземат предвид множество фактори, като нивото на серумното желязо и феритин, възрастта на пациента, съществуващи хронични заболявания, наличие на тревожни разстройства или проблеми със съня, както и реакцията към предишно лечение.
Подходящи лекарства
При по-леките случаи на СНК добавките с желязо са достатъчни за облекчение на симптомите. Ако това не даде резултат може да се наложи приемът на по-сериозни медикаменти, обясняват специалистите.
Лекарства за дефицит на допамин (така наречените допаминови агонисти), като прамипексол, ропинирол: Имитират действието на допамина в мозъка, вещество, което участва в контрола на движението и регулирането на усещанията. Те оказват директно въздействие върху нуждата от движение, като облекчават усещанията в краката и подобряват съня.
Ефектът им обикновено настъпва бързо, но при продължителна употреба съществува риск от така наречената „аугментация“, състояние, при което симптомите се появяват по-рано през деня, обхващат и други части на тялото или се засилват. Това прави проследяването на употребата му от специалист изключително важно.
Антиконвулсанти (като габапентин и прегабалин): Подходящи за пациенти които имат и други състояния, като невропатия (състояние, причинено от увреждане на периферната нервна система) или тревожност. Те намаляват възбудимостта на нервната система и могат да бъдат особено полезни при по-комплексни случаи на СНК, където дискомфортът не се изразява само чрез движение, но е съпроводен от парене, боцкане или усещане за тежест.
В много редки случаи, когато нито желязото, нито другите медикаменти дават резултат, под стриктен лекарски контрол се използват ниски дози опиоидни аналгетици (лекарства, които проявяват мощен обезболяващ ефект, но към тях може да се развие силна зависимост). Те се прилагат само когато другите възможности са изчерпани и симптомите значително нарушават качеството на живот. Поради риска от зависимост, тези медикаменти се използват само под стриктен контрол на лекуващия лекар.
Промени в ежедневните навици
Циркаден ритъм: Създаването на постоянна програма за сън е ключово за борбата със синдрома на неспокойните крака, тъй като циркадният ритъм регулира вътрешния биологичен часовник, който влияе пряко върху интензитета на симптомите на СНК. Ако режимът е нарушен или непостоянен, усещането за дискомфорт и нуждата за движение могат да се засилят. Поддържането на постоянни часове за заспиване подпомага естественото освобождаване на допамин и мелатонин, които допринасят за добрата двигателната активност и съня.
Редовна физическа активност: Подобрява кръвообращението, регулира допаминовата активност в мозъка и намалява напрежението в мускулите. Леките упражнения като разходка, разтягане или йога през деня спомагат за отпускане на тялото вечер и намаляват честотата и интензитета на неприятното усещане в краката, което води до по-спокоен сън.
Важно е обаче натоварването да не е прекомерно и да се избягват интензивни тренировки непосредствено преди лягане, тъй като това може да има обратен ефект.
Ограничаване на алкохола и кафето: Кофеинът стимулира централната нервна система и може да удължи времето, необходимо за заспиване, като същевременно засилва усещането за вътрешно напрежение в краката.
Алкохолът първоначално може да действа отпускащо, но влошава съня в по-късните му фази и може да предизвика нощни събуждания и усилване на симптомите на синдрома.
Облекчаване на симптомите
Когато се появи усещане за дискомфорт в краката, има няколко лесни и ефективни начина за временно облекчение:
Масажът на краката помага за отпускане на мускулите и намалява неприятните симптоми като мравучкане, болка и изтръпване.
Топлата вана също действа отпускащо и предотвратява болезнените мускулни съкращения, характерни за синдрома на неспокойните крака.
Допълнителен ефект може да се постигне чрез редуване на топли и студени компреси, които стимулират кръвообращението и намаляват усещането за напрежение в долните крайници.
Ползите от диета богата на желязо за хора със синдром на неспокойните крака
Диетата, богата на желязо, играе ключова роля в облекчаването на симптомите на СНК, особено при хора с установен железен дефицит или ниски нива на феритин (желязосъдържащ белтък, който се намира в клетките на черния дроб).
Желязото е от съществено значение за синтеза и метаболизма на допамина, невротрансмитер, който участва в контрола на двигателната функция. Съответно ниските му нива в мозъка се свързват с нарушена допаминова активност, което се счита за основен механизъм, стоящ зад състоянието.
Затова приемът на храни, богати на желязо, като червено месо, спанак, бобови култури, леща и обогатени зърнени продукти, може да помогне за облекчаването на симптомите.
Синдромът на неспокойните крака е често подценявано състояние, което може значително да влоши качеството на съня и живота. Навременното диагностициране и цялостният подход, чрез хранене, промени в начина на живот и медикаменти, са ключови за успешното овладяване на симптомите.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.