Ако сте срамежливи или дори малко интровертни, психолозите имат една добра и една лоша новина за вас. Те обаче ще ви позволят да разберете кой сте всъщност.
В едно изследване, проведено неотдавна от учени в известните американски университети Корнел, Харвард и Йейл, било разглеждано как се възприема даден човек в хода на разговор с негови състуденти и колеги.
Констатациите са, че колкото по-скромен и интровертен е той, толкова по-голяма била пропастта между усещането за харесване и действителната оценка на събеседниците му за него.
Така че онези, които били по-склонни да избягват социалните взаимоотношения, обикновено се класирали най-отдолу в таблицата за симпатичност.
Участниците в изследването били помолени да проведат 5-минутен разговор помежду си. След това те трябвало да споделят доколко им е харесал всеки събеседник, като учените им задали същия въпрос и на следващия ден.
Отделно, всеки е трябвало да сподели доколко се е чувствал симпатичен в съответната компания. Така те открили, че веднага след разговора хората оценили доста по-критично своите състуденти и колеги, докато на следващия ден признали, че всъщност са им допаднали повече, отколкото са посочили първоначално в анкетните карти.
Твърде субективна се оказала и самооценката на доброволците – тя зависела изцяло от това как са се държали партньорите им в съответните разговори, което често нямало нищо общо с действителността.
Ето защо авторите на изследването направили заключението, че е много трудно човек да си представи колко точно е симпатичен на хората около себе си, въпреки че това е основна част от обществения живот.
„Хората притежават един самозащитен песимизъм, който ги предпазва от разочарования. Или иначе казано, не можем да приемем, че сме харесвани, докато не го видим в очите на събеседника си”, коментира темата една от съавторите на проучването проф. Маргарет С. Кларк, която преподава психология в университета Йейл, САЩ.
И допълва, че онези, които са по-интровертни, са се оказали и доста по-критични към себе си. Макар заключенията на учените да изглеждат очевидни, субективното мнение, което човек изгражда за себе си, е доста често срещана патология в психологията.
Идеята, че не е достатъчно харесван от другите, може да го вкара в състояние на тревожност и дори в тежка депресия.
„Ако непрекъснато си повтаряте, че не сте симпатичен на околните, най-вероятно трудно ще се измъкнете от усещането за негативизъм. Така че работете в посока за изграждане на увереност в себе си. Но внимавайте да не прекалите, защото тогава ще попаднете в друго отклонение от нормалното психично здраве”, твърди още проф. Маргарет С. Кларк.
Ниската самооценка е особено опасна, ако човек трябва да комуникира с много и различни събеседници като част от професията си. Например, да говори публично пред големи групи от хора, да представя идеите си или просто да се опита да изгради добри взаимоотношения с колеги, състуденти, клиенти и бизнес партньори.
Как да се справим с този проблем:
- Човек трябва да излиза по-често навън и да се забавлява в компанията на позитивни хора, които ще подсилят положителното му усещане към него самия.
- Помнете, че всеки е странен сам по себе си, но това не го прави даден човек по-малко симпатичен от другите.
- Важно е да се погледне отвъд негативните мнения на околните за някого и да се оценят неговите силни страни от характера.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.