Всички сме чували народната мъдрост, че утрото е по-мъдро от вечерта. Оказва се, че има голяма доза истина в тази пословица. Науката поттвърждава, че след като се наспим, на сутринта взимаме по-добри решения, отколкото в късните часове на деня.

Ново проучване, цитирано от CNN Health, от Университетския колеж в Лондон показва, че менталното ни здраве и благополучието са най-стабилни в сутрешните часове. 

Но защо това е така и как можем да използваме тази информация, за да направим живота си по лесен?

Тайната на бистрия ум сутрин

По време на пандемията от COVID-19 много хора започнаха да обръщат повече внимание на менталното си здраве. Това създаде уникална възможност за изследователите да наблюдават как психичното благосъстояние се променя през различните периоди на деня. 

Д-р Фейфей Бу, главен научен сътрудник по статистика и епидемиология, и нейният екип от Университетския колеж в Лондон решават да анализират данните на над 49 000 души, които са участвали в изследванията между март 2020 г. и март 2022 г.

Резултатите са впечатляващи. Хората съобщават за по-добро ментално здраве и усещане за благополучие в сутрешните часове.

„Средно хората се чувстват най-добре в началото на деня и най-зле късно вечер“, обяснява д-р Бу. Това включва намалени депресивни симптоми, по-високи нива на щастие и по-добра самооценка. 

Каква е разликата между ментално здраве и благосъстояние

Снимка: Canva

Менталното здраве се отнася до състоянието на ума и психиката на човека. То включва способността ни да се справяме със стреса, да вземаме решения, да поддържаме социални връзки и да се чувстваме емоционално стабилни.

Благосъстоянието, от друга страна, е по-широко понятие, което обхваща не само менталното здраве, но и физическото, социалното и емоционалното състояние на човека. То се отнася до общото усещане за удовлетвореност от живота и личното щастие.

Д-р Памела Рутледж, директор на Изследователския център по медийна психология във Филдингския университет в Калифорния, подчертава, че трябва да правим разлика между ментално здраве и благосъстояние.

„Менталното здраве е важна част от благосъстоянието, но то е нещо повече от психичното здраве и включва качество на живот, социална подкрепа и усещане за смисъл и цел, казва тя.

Благосъстоянието е комплексно понятие, което се влияе не само от нашето вътрешно състояние, но и от социалните, икономическите и екологичните условия. Затова не е изненада, че времето на деня може да има различно въздействие върху менталното ни здраве.

Кога е най-добрият момент за вземане на трудни решения?

Снимка: Canva

Решавайте трудните въпроси сутрин: Ако ви предстои сложен проблем или труден разговор, отложете го за сутринта. Изследванията показват, че до 11-12 ч. настроението е най-стабилно, което позволява по-рационално мислене и емоционална дистанция.

Вземайте важните решения  преди обяд: Когато трябва да направите важен избор, планирайте го за времето между 10 и 12 часа. Следобед може да настъпи умора, а нивата на стресовия хормон кортизол намаляват.

Използвайте вечерта за емоционално възстановяване: Краят на работния ден е подходящ момент за лична самооценка и водене на дневник. Това е моментът, в който спокойно можете да анализирате деня и да се подготвите психически за следващия.

Важи ли тази стратегия за всеки?

Снимка: Canva

Важно е да се отбележи, че тези резултати не важат за всички. Ако сте „нощна птица“ и се чувствате най-продуктивни вечер, не се притеснявайте. „Вашият личен опит може да варира, пояснява д-р Бу. Индивидуалните биоритми, социалната подкрепа, стресът и дори сезонните промени също оказват влияние върху менталното здраве.

Търсенето на психичноздравни услуги често се увеличава вечер и зависи от фактори като сезонност, продължителността на деня и културните различия, добавя д-р Рутледж. 

Проучванията потвърждават нещо, което интуитивно знаем: сутрин умът ни е по-ясен и настроението по-стабилно. Въпреки това няма универсално решение, което да работи за всички. Най-важното е да се научим да разпознаваме собствените си биоритми и да планираме деня си спрямо тях.

Следващия път, когато се сблъскате с труден проблем, помислете: може би сутринта наистина е по-мъдра от вечерта. И помнете – независимо от времето на деня, грижата за менталното здраве трябва да е приоритет.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.