Розовият лишей е инфекциозно заболяване, доброкачествена дерматоза, за която е характерна появата на зачервени и лющещи се петна по кожната повърхност. След преболедуването му се изгражда траен имунитет. Най-често се развива през пролетта и есента.
Известни са няколко форми на заболяването:
- Иритантен лишей (възниква при наличие на дразнещи фактори като употреба на сапун, някои медикаменти и прекомерно изпотяване);
- Генерализирани форми (развиват се с по-голямо времетраене).
Началото е внезапно. Появява се овално розово петно (майчина плака), чиито ръбове са надигнати, а диаметърът му е с дължина до 5 см. Центърът е жълтеникав. Няколко дни до седмици по-късно се образуват нови петна с различен размер по тялото и крайниците.
Обривът може да засегне лицето и скалпа при деца. Рядко се наблюдава сърбеж. При някои пациенти има повишаване на температурата и леко увеличени лимфните възли. След преминаване на заболяването е възможно на мястото на плаките да останат пигментни петна, които обикновено изчезват с течение на времето.
Приема се, че розовият лишей има инфекциозна етиология, тъй като появата му се асоциира с прекарване на остро възпаление на горните дихателни пътища. То може да се дължи на контактна или автоалергия.
Диагнозата се поставя от дерматолог и се базира на характерния вид на обрива. Провежда се и серологично изследване за сифилис, тъй като съществува известно сходство между обрива, който предизвиква лишеят, и този, образуван в хода на сифилиса. Могат да се назначат и алергични тестове.
Въпреки, че заболяването не се свързва с дългосрочни усложнения при иначе здрави хора, ако такива настъпят, те включват:
- поява на пигментни петна;
- силен сърбеж;
- вторични инфекции на местата на обрива;
- социална тревожност и др.
Обикновено не е необходимо медикаментозно лечение. Заболяването е самоограничаващо се и преминава за период между 4 и 6 седмици. Тъй като кожата е особено чувствителна се препоръчва избягване на излагането на слънце, къпане и носене на дрехи от синтетични материи.
При силен сърбеж и дискомфорт се прилагат локално препарати, предписани от лекуващия лекар. При усложнени форми се използват локални кортикостероиди.
Източници: