Гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) е едно от най-честите заболявания на хранопровода. Представлява редовно връщане на стомашно съдържимо към него.

Снимка: iStock

Паренето и киселинния рефлукс са типични симптоми на гастроезофагеалния рефлукс. Паренето се появява след нахранване. Разпространява се към гърлото и устата. Може да настъпи при вдигане на тежко, лягане по гръб и при стягане на тялото. Връщането на стомашно съдържимо в хранопровода и устата се нарича регургитация. Други чести симптоми са затруднено преглъщане и болка при преглъщане.

Повечето хора страдат от „киселини“ в определени периоди. За заболяване говорим тогава, когато рефлуксът на стомашно съдържимо настъпва поне два пъти в рамките на една седмица.

Централна роля в развитието му има долният езофагеален сфинктер в долната част на хранопровода. Когато храната достигне до него, той се отпуска, хапката преминава към стомаха, а сфинктерът се затваря. Ако той не функционира правилно, антирефлуксната бариера се нарушава и стомашното съдържимо се връща безпрепятствено към хранопровода.

Сред рисковите фактори за развитие на ГЕРБ са затлъстяването, бременността, наличието на хиатална херния, бавното изпразване на стомаха и др. Не бива да се подценяват и тютюнопушенето, приемът на кафе и алкохол и медикаменти като аспирин. От значение са и вредните хранителни навици – хранене с нездравословна храна, еднократен прием на големи порции храна, както и късното хранене.

Снимка: iStock

Диагнозата се базира на анамнезата на пациента и текущите му оплаквания. За доказване на рефлукса може да се проведе рентгеново изследване на хранопровода с бариева каша. Най-сигурният метод за поставяне на диагнозата е ендоскопското изследване на хранопровода. То се нарича гастроскопия. По време на провеждането му може да бъде взета биопсия.

Сред усложненията на ГЕРБ се нареждат пептичната язва на хранопровода (протича със затруднено преглъщане и болка, разпростараняваща се към гърба) и пептичната стриктура на хранопровода (представлява стеснение на хранопровода и се изявява със затруднено преглъщане на твърди храни). Друго усложнение е баретовият хранопровод. Състоянието се счита за преканцероза, като при около 10% от болните се развива аденокарцином.

Целта на лечението е да овладее симптоматиката, да намали измененията в хранопровода и да предотврати настъпването на усложнения. Препоръчва се промяна в начина на живот - ранна вечеря с ниско съдържание на мазнини.

Желателно е ограничаването на консумацията на алкохол, цитруси, домати и шоколад. Изписват се антиацидни медикаменти, инхибитори на протонната помпа и H2-блокери. При тежките форми на заболяването може да се прибегне към хирургично лечение.

Източници: