„След въвеждането на колоноскопията дълги проучвания и мета-анализи доказват, че смъртността от дебелочревен рак намалява с 98%. Дори много автори смятат, че е грешка на изкуството да се пропусне такъв рак в ранен етап. Трябва да се наблегне на скрининговата програма“, заявява в „Подкаст за здраве“ д-р Иван Лютаков.
Той е специалист – гастроентеролог. Има защитена докторантура към катедрата по „Гастроентерология“ към Медицински университет – София на тема „Микроскопски колит, малабсорбция на жлъчните киселини и хронична диария“. Д-р Лютаков има специализации в Болоня, Италия и Виена, Австрия.
Според специалиста балансираният начин на хранене задължително включва закуска сутрин. „Стомахът е една торба, която произвежда солна каселина. Нейната основна функция е да мели. Когато е празна, тя, най-просто казано, се самосмила“, обяснява физиологията на стомаха д-р Лютаков.
И допълва: „Когато стомахът е празен, той започва да отделя много солна киселина и самата перисталтика започва да уврежда лигавицата“.
Оптимален избор за пълноценна закуска са фибрите и млякото, но дори малко количество от по-нездравословните изкушения като палачинки или баница също е допустим вариант. „За да функционираш, за да работиш, трябва да си се добре нахранил“, обобщава гастроентерологът.
„Винаги съм бил привърженик на това да се ядат пълноценно въглехидрати, мазнини, белтъци в правилните пропорции“, коментира д-р Лютаков и разкрива, че не е привърженик на неоснователните рестрикции и кето диетите.
„Единственото, което препоръчвам да избягват, са полуфабрикатите“, съветва лекарят пациентите като дава пример, че самият той не се храни с подобна храна. Честото хранене на малки интервали се оказва по-полезно от гладуването, осигурявайки на тялото необходимите му хранителни вещества.
Възпалителните чревни заболявания започват с различни клинични признаци. „Най-честите симптоми са хронична, неспираща диария – повече от един месец, по 3-4 пъти на ден, воднисти изхождания, кашави изхождания, с коремни болки, подуване, газове, особено когато се появи кръв или кръв, примесена в изпражненията“, коментира най-честите им прояви д-р Лютаков.
И обръща особено внимание, че кървенето след дефекация понякога може да се дължи на сериозен проблем, а не на по-безобидни състояния като например възпалени хемороиди. Най-полезният ход на пациента при съмнение е консултация с гастроентеролог. Провеждането на колоноскопия е важно за поставянето или отхвърлянето на диагнозата.
„В огромен процент от случаите става въпрос не толкова за хронично чревно заболяване, а за синдром на раздразненото черво. Това го имат много пациенти“, коментира експертът.
Синдромът на раздразненото черво в 90% от случаите се развива при здрави хора на базата на стрес. Проявява се с болки в корема, подуване, газове, къркорене, редуване на запек с диария и неспецифичен чревен дискомфорт. Понякога възпалително-чревните заболявания могат да симулират клиничната картина на синдрома на раздразненото черво.
Препоръчително е първата колоноскопия да бъде направена на 50-годишна възраст, а при наличие на фамилна обремененост – на 40-45. При високорискови пациенти за хронично чревно-възпалително заболяване тази процедура трябва да бъде проведена още по-рано.
Колоноскопията е задължителен елемент от диагностицирането на рака на дебелото черво. „Почти всеки дебелочревен рак започва от някакъв полип. Той нараства на размери, пречупва се нещо в генетиката му и се развива рак“, категоричен е д-р Лютаков.
Полипите са преканцерози (състояние, при което има повишен риск от развитие на онкологично заболяване). Колоноскопията прави възможно тяхното навременно откриване и отстраняване, което спасява живота на пациента.
Цялото интервю с д-р Иван Лютаков пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.