Учени във Великобритания представиха нов метод за прогнозиране на развитието на рак на дебелото черво при пациенти с възпалителни заболявания на червата (ВЗЧ) с повече от 90% точност, съобщава BBC.

Това откритие има потенциала да промени начина, по който се открива и предотвратява тази смъртоносна болест.

Според данните, публикувани от изследователски екип в Обединеното кралство, алгоритъм, анализиращ промените в ДНК на предраковите клетки, може с висока точност да предскаже кои пациенти с ВЗЧ ще развият рак на дебелото черво в рамките на следващите пет години. 

Това е значителен напредък в борбата с болестта, особено като се има предвид, че към момента се разчита основно на редовни прегледи за откриване на предракови изменения, които дават едва 30% вероятност за прогнозиране на риска в рамките на десетилетие.

Предизвикателството при пациентите с възпалителни заболявания на червата

Снимка: Canva

Около 500 000 души в Обединеното кралство страдат от ВЗЧ, включително болест на Крон и улцерозен колит. България е от малкото страни в ЕС, в която няма регистър на възпалителните чревни заболявания. Предполага се, че броят им е между 12 000 и 20 000 и малка част от тях се лекуват.

За тези пациенти рискът от рак на дебелото черво е повишен, а диагностичният процес е сложен и често изисква инвазивни процедури.

Пациентите с предракови изменения в червата избират между две неособено приятни възможности: редовно наблюдение с надеждата, че състоянието няма да се влоши, или превантивна хирургическа намеса за отстраняване на част или цялото дебело черво. 

Новият тест обещава да направи този избор много по-обоснован, като предоставя ясна и точна информация за индивидуалния риск.

Как работи тестът?

Снимка: Canva

Изследователите анализират тъканни проби от пациенти с ВЗЧ, за да идентифицират специфични промени в ДНК, които могат да предскажат развитието на рак на дебелото черво. Създаденият алгоритъм интерпретира тези генетични промени и предоставя надеждна прогноза за риска в рамките на пет години.

Учените се надяват, че в бъдеще методът може да бъде адаптиран за използване с прост кръвен тест, което значително ще улесни диагностиката и ще направи превенцията по-достъпна и ефективна.

Подобни изследвания ще спасят животи

Историите на хора, загубили близки от рак на дебелото черво, подчертават важността на ранното откриване. „Подобни изследвания ще спасят животи. Ако тя беше имала този тест по-рано, може би щеше да е сред нас днес“, коментира Крейг Фостър, чиято съпруга Фариба умира от заболяването през февруари 2024 г.

Снимка: Canva

„Повечето хора с улцерозен колит или болест на Крон няма да развият рак на червата. Но за тези, които показват признаци на предракови изменения, нашият тест осигурява най-добрата информация, за да вземат информирано решение относно бъдещето си.“, допълва проф. Тревор Греъм от Института за изследване на рака в Лондон.

Едно от най-трудните неща при тези заболявания е несигурността. Новите методи за ранно откриване с по-бързи и по-малко инвазивни тестове ще помогнат на пациентите да се чувстват по-сигурни за бъдещето

Важна стъпка към персонализираната медицина

Новите технологии, като секвенирането на генома, променят разбирането за болести като рака на дебелото черво. „Секвенирането на ДНК е по-евтино и достъпно от всякога.

Това означава, че можем да получим по-добро разбиране за развитието на рака и да насочим ресурсите към най-застрашените пациенти“, коментира Д-р Иън Фулкес от Cancer Research UK

Според него този подход ще спести ценно време и средства на здравните служби, като едновременно с това осигури спокойствие на хората с по-нисък риск.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.