Ечемикът, наричан още хордеолум, представлява остра локализирана инфекция, засягаща мастните жлези на клепача на окото. Проявява се като червеникава и болезнена подутина. 

В някои случаи може да предизвика оток, който да обхване целия клепач. Състоянието се среща по-често при възрастни.

Съществуват външен ечемик, при който процесът обхваща жлезите на Цайс и вътрешен ечемик, който засяга мейбомиевите жлези. Най-често срещан е външният ечемик. Той се появява върху повърхността на клепача и представлява болезнена подутина.

Типичен симптом на ечемика е болезненото локално подуване на клепача. Очите са зачервени, а пациентите се оплакват от парене, дразнене и замъглено зрение. Засегнатото око сълзи и е чувствително към ярка светлина. Често се наблюдава развитието на вторична инфекция, която протича под формата на конюнктивит. Може да се установи и спадане на клепача.

Причината за развитието на ечемик обикновено е запушване на мастните жлези на клепача, последвано от инфекция с различни патогенни микроорганизми.

Рискови фактори за развитие на състоянието са и системни хронични заболявания като диабет, наличие на високи нива на липидите, себорея, хроничен блефарит и др. Шансът за поява на ечемик е по-висок при лоша лична хигиена, недостиг на сън, търкане на очите и др.

Диагнозата се базира на пациентската анамнеза и провеждането на физикално изследване. Оглеждат се с помощта на специален апарат отворите на мастните жлези, разположени в основата на миглите. Обикновено ечемикът се самоограничава и подутината изчезва в рамките на седмица или две.

Ако ечемикът не се третира правилно, той може да се превърне в халацион — твърда, гладка и окръглена подутина, която обичайно се разполага в единия ъгъл на окото. Други възможни усложнения са развитие на зрителни проблеми и повтарящи се във времето появи на ечемик.

Снимка: iStock

Лечението на ечемика включва редовно почистване на засегнатия клепач и избягването на употребата на козметични продукти и грим, които могат да забавят излекуването и дори да влошат процеса. Ечемикът не трябва да се изстисква. Обичайно той се самоограничава и отшумява от само себе си с подходяща грижа за окото у дома.

Ако лекарят прецени, може да предпише антибиотични капки за очи. В много тежки случаи се провежда хирургическа интервенция, с чиято помощ да се дренира съдържанието на ечемика.

Източници: