В днешния епизод на „Подкаст за здраве“ младостта среща опита. Запознаваме ви с един изключителен тандем от професионалисти. Единият е изградил впечатляваща кариера.
Другият, тепърва започва да върви по своя професионален път. Уверено, с мисия и вяра в сърцето. Защото медицината не е просто занаят, а призвание и изкуство.
Кои са те?
Д-р Иван Йорданов е специалист по оториноларингология, а сега е началник на отделението по „Уши, нос и гърло“ в МБАЛ Софиямед. Работил е в Първа градска болница в София, в James Cook University Hospital в Англия, както и в Whipps Cross University Hospital в Лондон.
Специализирал е лицева, пластична хирургия и хирургия на глава и шия в Америка и Италия. Член е на Европейската академия по лицева и пластична хирургия, Европейското дружество по ринология, Българското национално сдружение по оториноларингология и хирургия на глава и шия.
Д-р Васил Даракчиев завършва медицина в Медицински Университет – София през 2024 г. Полага доброволчески труд в Клиниката по „Уши, нос и гърло“ към Университетската болница Софиямед и понастоящем специализира там. Презентира научните си разработки на световни конгреси в Лондон и Токио, съответно през 2023 и 2024 година.
Как д-р Васил Даракчиев се насочва към оториноларингологията?
„Към специалността си се насочих, когато я изучавахме в университета. Хареса ми комбинацията от хирургична и амбулаторна дейност. Също така – това, че възрастовите групи пациенти, които тя обхваща, са абсолютно всички“, коментира избора си на поле за професионална реализация младият лекар.
По време на студентските си години той започва да доброволства в отделението и така получава вътрешното убеждение, че това е неговото призвание.
По думите му, работата с деца не е лесна задача. За специализанта основен приоритет е те да бъдат предразположени и да се чувстват като на среща с добър приятел. „Стига човек да изпитва достатъчно търпение, всичко минава окей“, убеден е той.
Според него не по-малко важно е пациентите да се обръщат към научно базирани лекари, които прилагат актуалните научни препоръки.
Нарушеното дишане е един от най-честите проблеми в тяхната практика.
„Това е един социалнозначим проблем“, заявява в „Подкаст за здраве“ д-р Иван Йорданов. Причините за възникването му са:
- механични, представени основно от различни травми;
- хронични възпалителни заболявания на носа.
По мнение на специалиста, този тип проблеми често се неглижират от пациентите.„Ако не дишате повече от 10 дни през носа, значи имате сериозен проблем“, акцентира д-р Йорданов. Диагностицирането е изключително лесно и бързо и съществува ефективно лечение.
Налице са редица негативи от дишането през устата. „Когато въздухът не минава през носа, мозъкът не изпраща сигнал до белия дроб и се нарушава един рефлекс, в резултат на което не се пълни белия дроб с въздух изцяло“, обяснява д-р Йорданов. Това води до недостиг на енергия и развитие на различни съпътстващи заболявания.
Дишането през устата лишава въздуха от физиологичното затопляне и овлажняване, на което се подлага в горните дихателни пътища. Студеният въздух, нахлуващ през устата, причинява последствия като различни възпалителни заболявания на гърлото, ларинкса, белия дроб и т.н.
Това се държи на факта, че лигавицата им не е приспособена да реагира на толкова голяма температурна разлика. Чести клинични признаци на проблема са:
- сухота в гърлото;
- отделяне на храчки;
- кашлица;
- поява на рецидивиращи дихателни инфекции;
- повишаване на кръвното налягане вследствие на неспособността на белия дроб да се разгъне напълно;
- повишена податливост на алергични реакции и др.
Неотложно посещение на лекарския кабинет изискват и симптомът на шум в ушите, както и промените в гласа, които не отшумяват до 20 дни.
Какво представлява алергичният ринит?
Той може да бъде както сезонен, така и целогодишен. „Това е реакция на носната лигавица спрямо различните видове алергени, като при сезонния алергичен ринит по-често говорим за полени“, коментира темата д-р Даракчиев. Чести симптоми са:
- отделяне на обилна секреция от носа;
- сърбеж;
- сълзене от очите;
- кихане и др.
Д-р Йорданов обръща внимание, че не е препоръчително да се поставят капки при децата, а да се използват специални устройства за изсмукване на наличния секрет. Добре е да се правят промивки с физиологичен разтвор.
Откъде един млад лекар черпи мотивацията, необходима му да продължи напред?
„Мисля си, че когато става въпрос за медицина, не трябва да търсим бързите резултати. В случая, това е маратон, а не спринт. Това, което мен ме привлече най-много, е че развитието продължава цял живот“, мотивира избора си да поеме по пътя на най-хуманната професия д-р Васил Даракчиев.
И добавя: „Човек ако не чете, той не е добър лекар. Мен лично ме вълнува това, че ще имам цял живот поле за развитие“.
Когато решава да се занимава с наука, той открива мотивация в своите колеги в университета – изявява се на различни студентски конгреси с международно участие. Така достига до два от най-престижните лекарски конгреси, на които презентира редки и интересни клинични случаи пред международна аудитория – в Лондон и Токио.
Според него търпението и амбицията са двигателите, които всеки млад лекар трябва да притежава, за да върви напред. Ключово е и откриването на добър ментор, който да го насърчава и подкрепя.
Цялото интервю с д-р Иван Йорданов и д-р Васил Даракчиев пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.