Ушите са сензорни органи, които изпълняват слухова и вестибуларна функция. Те играят ключова роля в начина, по който възприемаме света и поддържат баланса на телата ни в пространството.
Рядко се замисляме за тяхното здраве, но когато усетим нарушения във функцията им, си даваме сметка колко важни всъщност са те. По темата говорим с д-р Михаил Ганев в „Подкаст за здраве“.
Кой е д-р Михаил Ганев?
Той завършва „Медицина“ в Медицински университет – Пловдив през 2017 г. и още същата година става част от екипа на УНГ отделението в УМБАЛ „Пълмед“. През 2022 г. придобива специалност по УНГ. Член е на Българското сдружение по оториноларингология, хирургия на глава и шия.
Съществува ли връзка между вирусните заболявания и загубата на слуха?
Годишно се регистрират повече от 3 милиона случая на глухота в света в резултат на нелекувани вирусни инфекции.
„Това се дължи на едно от усложненията на грипа, а именно – способността му да засяга не само органи, но и нерви“, заявява в „Подкаст за здраве“ д-р Михаил Ганев. В конкретния пример глухотата се развива при увреда на черепномозъчен нерв.
Д-р Ганев казва, че повечето вируси имат невротропно действие, което е възможно да доведе до първоначално възпаление на тъпанчевата кухина и средното ухо, а впоследствие – и до възпаление на слуховия нерв.
Често това състояние остава неглижирано по време на лечението, затова при съмнение консултацията със специалист придобива неотложен статут. Последиците могат да бъдат остатъчна глухота и остатъчно намаление на слуха след преболедуването на вирусното заболяване.
Възможна ли е превенция на глухотата?
„Превенция на глухотата в ранна детска възраст на практика няма, защото това е състояние на инвалидизация, което може да бъде причинено от много и разнообразни фактори“, смята специалистът. Тези фактори започват да оказват влияние още по време на вътреутробния период на детето.
Към тях спадат различни заболявания, които могат да доведат до явна или не толкова явна в началото загуба на слуха при детето. „Това е състояние, което може да се идентифицира още при раждането с т.нар. неонатален слухов скрининг“, казва д-р Ганев.
Какви са симптомите при наличие на проблем с ушите?
Понякога единствен алармиращ симптом може да бъде болката в ухото – без хрема, кашлица или повишена температура. Това се дължи на факта, че грипният отит е хематогенен. Тоест вирусните частици първоначално се заселват в ресничестия епител на дихателните пътища, откъдето се пренасят по кръвен път директно до ухото.
„Болковият синдром наистина е силно изразен. Обикновено е по-силен вечер“, коментира експертът. Болката е най-тежка през първите ден-два от развитието на заболяването. Възможно е да настъпи спонтанна перфорация, а много често пациентите пристигат в лекарския кабинет с директно протекло ухо.
Химически пречистената вода в закритите басейни също е фактор, който може да предизвика дразнене на носоглатката, което да се предаде и към ухото по нервен път или по съседство.
Каква роля изпълняват сливиците?
Те са органи на имунната система. „Ролята на сливиците е да разпознават екзогенни (външни) антигени“, обяснява д-р Ганев.
Известни са два патологични пътя, по които сливиците могат да поемат в хода на своето развитие:
- уголемяване, водещо до обструкция на дихателните пътища;
- развитие на хронично възпаление – хронични аденоидити и тонзилити.
Те се приемат като индикация за евентуалното им отстраняване.
Какви щети може да причини на слуха звуковата травма?
Звуковите травми, причинени например от високите децибели на музиката, която слушаме, могат да увредят слуха на засегнатия.
Това е така, защото след преминаване на определен праг, защитните механизми на организма не могат да компенсират състоянието. Не по-малко важно е да общуваме с околните чрез равномерна интонация, за да избегнем негативните ефекти от т.нар. „твърда атака на гласа“.
Цялото интервю с д-р Михаил Ганев пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.