Светът днес все повече започва да прилича на научно-фантастичен филм. Живеем във време, в което развитието на технологиите, дигитализацията, роботизацията и напредъка на изкуствения интелект в медицината превърнаха в реалност неща, които считахме за невъзможни. 

Случайност ли е, че технологиите напредват изключително в областта на онкологичните и сърдечносъдовите заболявания, или това само доказва, че точно те са причина за смърт номер 1 в световен мащаб и медицинската общност търси начини да им се противопостави? 

Вече е факт имплантацията на най-малкото изкуствено сърце в света – на 7-годишно дете. Наскоро в България се извърши втора имплантация на пациент с две изкуствени сърца, а първият пациент, на когото беше приложена тази манипулация, успя да дочака трансплантация и вече живее живот, който щеше да бъде прекратен, поради липса на донор. 

Общото между Никола Дерменджиев от Гоце Делчев, на 51 години, и Бойко Шиваров от Варна, на 50 години, е че и двамата живеят с изкуствено сърце

Какво представлява изкуственото сърце? 

„Изкуствените сърца са вид помпа, която е механична, и осигурява необходимия обем оксигенирана кръв, която да достига до всички нужни части на човешкото тяло“, казва проф. Димитър Петков. По този начин се задоволяват кислородните и метаболитните потребности на организма. 

Но това не означава, че се разделяме със собственото си сърце. След имплантация на новото, нашето продължава да бие, но функциите му се предават на изкуственото сърце.

Кога се налага поставянето на такова устройство?

„Палитрата от заболявания е много разнообразна. Като се започне от кардиомиопатиите с всичките им разновидности, мине се през вродените сърдечни заболявания, а има и някои пациенти, които са с клапни заболявания или пък с исхемична болест на сърцето“, коментира проф. Петков. 

Такъв тип устройство се имплантира, когато медикаментите вече не са достатъчни, за да овладеят състоянието. 

Как се променя животът на Никола и Бойко? 

До голяма степен сърдечносъдовите заболявания се подмладяват. Така се случва и при Никола преди около 20 години. През 2005 г. се връща с жена си в България и малко след това го сполетява неприятна ситуация. Получава наистина тежък масивен инфаркт. От Гоце Делчев е транспортиран до София с хеликоптер. 

През 2013 г. получава втори сърдечен удар. Този път по-лек. Правят му коронарография в Благоевград и той постепенно се възстановява. Радостта обаче и този път е временна. 

Впоследствие лекарите вземат решение за поставяне на изкуствено сърце на лявата му сърдечна камера. 

Случаят на Бойко е по-различен, но със сходен резултат. През 2018 г. първоначално си мисли, че има настинка, но изпитва сериозни и продължителни затруднения с дишането. Личната му лекарка установява проблем със сърцето. 

Как да се грижим за себе си след интервенцията? 

Възстановяването отнема време, но животът на тези пациенти може да се върне към нормалния си ход благодарение на тези иновации в медицината, които се развиват изключително много с всяка изминала година. 

Понастоящем у нас имплантацията и свързаното лечение се покриват от държавата. А препоръките на лекарите за пълноценно ежедневие с новото сърце са да се намали консумацията на мазни и нездравословни храни, да има физическа активност като дълги разходки и да не се употребяват алкохол и цигари. 

Сред най-важните съвети обаче остават редовното зареждане на батериите на апарата и добрата грижа за кабела, който влиза в тялото на пациентите, за да не се инфектира, както често се случва при повечето хора, особено при къпането. През целия процес помощта и подкрепата от близките хора са изключително важни. При много пациенти взаимоотношенията с околните дори се подобряват. 

И въпреки че изкуственото сърце е временна мярка, докато се намери донор, това е безценен шанс за втори живот, който може да бъде с продължителност дори до 16-18 години. Тези, които го разбират, могат да му се наслаждават отново. 

Никола и Бойко са се превърнали в истински посланици на надеждата от изкуствено сърце за пациентите, които се чувстват несигурни в тази стъпка. 

Гледайте видеото, за да научите повече по темата. 

Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!