Знаете ли, че ако спим по-малко от 6 часа на нощ, рискът от сърдечносъдови заболявания скача с 200%? Или че липсата на сън може да повлияе на мозъка ни така, сякаш сме пили алкохол?

И най-важното, че добрият сън не е просто лукс или почивка, а суперсила, която определя дали ще бъдем здрави, енергични и вдъхновени. 

Предстои да се впуснем в тази биологична необходимост заедно с проф. Иван Стайков, който е водещ експерт в областта на неврологията и медицината на съня

Какво всъщност представлява сънната апнея? 

Сънната апнея представлява многократно повтарящи се спирания на дишането по време на сън. Счита се за една от болестите на нашето време. Мъжете са значително по-засегнати от жените. 

„Обикновено това са мъже, които са 40, 50 или 60-годишни, които са с изразено наднормено тегло. Това са хора, които нямат спортен режим, изключително много работят“, казва проф. Иван Стайков. 

Такъв пациент става и Тихомир. Той е млад човек, който до неотдавна има влошено качество на живот, без да е съвсем наясно защо.

Човек, когато не се наспива, това се натрупва. Когато вечерно време не дадеш необходимата почивка на своя организъм, губиш концентрация, енергия, не си толкова продуктивен в работата“, разказва Тихомир. 

„Имало е моменти, когато съм си чувал собственото прехъркване. На практика ти си прекъсваш съня, т.е. липсват етапите на съня“, споделя пациентът. 

Винаги ли хъркането е признак за проблем? 

Все пак е важно да се знае, че не всяко хъркане е симптом на сънна апнея. Понякога просто става дума за често срещаното хабитуално хъркане. Затова, ако имате близък, който хърка, трябва да следите по-скоро за паузите, спиранията, в неговото дишане. 

Ако са налични, трябва да се потърси помощ, защото в дългосрочен план обструктивната сънна апнея е рисков фактор и за редица други заболявания, сред които са когнитивни нарушения като проблеми с паметта, концентрацията и вниманието. 

„Знае се, че отслабване с 5 до 10 килограма подобрява значимо сънната апнея, тоест тя може би няма да премине, но ще бъде в лека форма“, казва проф. Стайков. 

Много хора вече употребяват най-различни медикаменти за сън. Някои от тези медикаменти още повече намаляват тонуса на мекото небце и на фаринкса. Същото прави и алкохолът“, обръща внимание експертът. 

Гледайте видеото, за да разберете повече по темата. 

Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!