Битката на „железния” шампион Гатузо: Всичко за Миастения Гравис

Болестта може да предизвика увисване на клепачите, промяна в изражението на лицето и дори проблеми с ходенето
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Битката на „железния” шампион Гатузо: Всичко за Миастения Гравис

Дженаро Гатузо… Железният войник на италианския национален отбор по футбол и великия Милан. Световен шампион с Италия през 2006 година, спечелил всичко на клубно ниво с гранда от Милано, носител на Орден за заслуги към Италианската република – най-високото държавно отличие за заслуги.

На галено го наричат Рино, но като футболист той бе всичко друго, но не и галено момче. Свирепата му физиономия, оприличавана на булдог и набитото телесложение на побойник, дълги години контрастираше с изтънчените италиански джентълмени, омайващи жените на Ботуша.

Треньори споделяха, че съставът на Милан не започва от нито една от скъпоструващите, звезди, а от най-важния… Дженаро Гатузо!

И за да бъде всичко като по сценарий, типичен за един от най-суровите футболисти от близкото минало, съдбата опря до стената Гатузо, за да го изпита за пореден път. 

47-годишният Дженаро, вече натрупал солиден стаж като треньор, все повече говори открито за болестта, от която страда, а именно - очна миастения гравис, разновидност на миастения гравис…

Какво е миастения гравис

Миастения гравис е състояние, което причинява слабост на определени мускули в тялото. Обикновено нервите изпращат сигнал до мускулите с помощта на химично вещество, наречено ацетилхолин, което подсказва на мускулите кога да се движат.

При пациентите с миастения гравис имунната система на организма погрешно нарушава рецепторите на мускулите за ацетилхолин. Когато тези рецептори не могат да работят правилно, засегнатите мускули се уморяват лесно. Степента на слабост обикновено варира и може да е по-силна в края на деня.

Миастения гравис нарушава сигналите между нервите и волевите мускули, особено тези, които контролират: 

  • очите или клепачите
  • лицето, челюстта и устата
  • шията и гърлото
  • ръцете, дланите и краката
  • дишането 

Всеки може да се разболее от миастения гравис, включително деца. Но лекарите диагностицират заболяването най-често при жени на възраст под 40 години и мъже над 60 години. 

Снимка: iStock

В редки случаи бебетата, родени от родители жени с МГ, могат да имат краткотрайна версия на заболяването. Това състояние се нарича неонатална миастения. Симптомите обикновено отшумяват през първите 2 до 3 месеца от живота. 

Разликите между Очната Миастения и Миастения Гравис

Очната миастения гравис засяга само мускулите, които движат очите и клепачите. Симптомите на очната миастения гравис включват двойно виждане (виждане на два образа вместо един), проблеми с фокусирането и увиснали клепачи.

От друга страна, генерализираната миастения гравис засяга мускулите на цялото тяло. В допълнение към зрителните симптоми, генерализираната миастения може да причини проблеми с говора, проблеми с преглъщането и слабост в ръцете или краката.

Защо миастения гравис обикновено причинява двойно виждане

Мозъкът фино контролира очните мускули, за да поддържа очите в правилна позиция. Слабостта на очните мускули води до неправилно позициониране на очите, което кара очите да възприемат един и същ обект на две различни места. Двойното виждане е често срещан симптом на миастения гравис, тъй като това състояние много често засяга силата на очните мускули.

Снимка: Getty Images

„Имам миастения гравис от 15 години. Хората са учудени как имам такава енергия при тази болест?! Истината е, че не е приятно, дори е тежко. Лекувам се с кортизон. За 4-5 години се отказах от неща, които обичах, като чаша вино, например. Когато получиш диплопия, когато виждаш двойно, не е лесно, но винаги съм вярвал, че съм по-силен от болестта”, споделя Гатузо.

Колко често миастения гравис засяга само очите

При около половината от пациентите с миастения гравис първите симптоми са зрителни. Около 15% от тези пациенти продължават да имат само зрителни симптоми, дори години след поставянето на диагнозата.

При останалите 85% от пациентите обаче симптомите на слабост ще се развият в друга част на тялото, обикновено в рамките на следващите три години. По това време се счита, че тези пациенти имат генерализирана миастения гравис.

Като цяло миастения гравис може да предизвика симптоми в следните области: 

Очни мускули. Около половината от хората с миастения гравис започват със зрителни симптоми. Най-често срещаните очни симптоми при миастения гравис са: 

  • Отпуснати клепачи (птоза) 
  • Двойно виждане (диплопия)

Лице, уста и гърло. Миастения гравис може да предизвика: 

  • Неясен говор
  • Слаб или дрезгав глас
  • Проблеми с дъвченето или преглъщането
  • Промяна в изражението на лицето ви

Врат, ръце и крака. Може да имате проблеми:

  • да държите главата си изправена 
  • използване на ръцете или дланите
  • ходене

Дихателните мускули. Възможно е да сте задъхани. Уведомете незабавно Вашия лекар, ако това Ви се случи. Миастения гравис може да причини дихателна недостатъчност, когато мускулите, които Ви помагат да дишате, отслабнат твърде много.

Как се диагностицира миастения гравис

Едно от първите неща при лекарския преглед е да се проверят внимателно клепачите и движенията на очите, както и да се види какво се случва с мускулите, когато са уморени и когато са отпочинали.

Вашият лекар може да поиска допълнителни изследвания, за да потвърди диагнозата миастения гравис. С кръвен тест може да се провери дали имунната система блокира сигналите, които преминават от нервите към мускулите.

При пациенти с очна миастения гравис (които имат само зрителни симптоми) този кръвен тест е с по-ниска точност, така че отрицателен резултат може да изисква допълнителни изследвания.

Снимка: Getty Images

Едно важно изследване, което помага за диагностицирането на миастения гравис, се нарича изследване на нервната проводимост/електромиограма (понякога наричано за краткост „ЕМГ“). При този тест се подава малка електрическа стимулация на нерв и се измерват отговорите на мускула. Най-точният тест за диагностициране на миастения гравис се нарича електромиограма на едно влакно (SFEMG). 

Как може да се лекува двойното виждане

Двойното виждане, което е резултат от миастения гравис, най-често се лекува чрез блокиране на зрението на едното око. Може да се носи лепенка за очи или да се постави вид лепенка върху едната леща на очилата.

Ако единият клепач е много увиснал и блокира зрението на това око, двойното виждане няма да изисква отделно лечение. Обикновено специалните т.нар. призматични очила не са полезни поради значителните колебания в количеството двойно виждане при пациентите с миастения гравис.

Какви лекарства трябва да се избягват

Някои лекарства могат да влошат симптомите на миастения и трябва да се избягват. Тези медикаменти включват специфични антибиотици (наречени аминогликозиди и хинолони), бета-блокери, блокери на калциевите канали и фенитоин).

Ако пациентът с миастения гравис се нуждае от хирургична процедура, анестезиологът трябва да е наясно и за да използва подходящите лекарства.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.