В България всяка година се извършват близо 100 000 първични прегледа заради белодробни оплаквания. Две трети от пациентите са над 60-годишна възраст. 

По данни на Националния статистически институт, белодробните заболявания са на първо място по заболеваемост в страната. Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), позната още като „болестта на пушачите“,  вече е третата водеща причина за смърт в света

Наред с нея, още три белодробни заболявания влизат в ТОП 10 на най-смъртоносните: карцином на белия дроб, остри инфекции на долните дихателни пътища и туберкулоза.

Именно по този повод Националната кампания „За живот без тютюнев дим“, насочена към ранното откриване на дихателни проблеми при пушачи и бивши пушачи.

През май 2025 г. в четири български града - София, Пловдив, Благоевград и Бургас, ще се проведат безплатни изследвания на белия дроб. Те ще бъдат извършвани от утвърдени пулмолози, като част от инициативата на Института за здравно образование и Националната асоциация за профилактика на белодробните заболявания, по повод Световния ден без тютюнев дим, на 31 май.

Какво включва изследването?

Основното изследване, което ще се прави по време на кампанията, е спирометрия, неинвазивен тест, който отнема около 10 минути. Чрез него се измерват капацитетът на белия дроб, количеството и скоростта на въздуха при вдишване и издишване, както и разпределението на кислорода. Това е основен метод за установяване на начални или скрити белодробни увреждания, още преди да са се появили ясни симптоми.

Снимка: Canva

Освен това, на място пушачите ще могат да получат съвети от специалисти как да спрат цигарите, не просто като морална препоръка, а като конкретна, персонализирана подкрепа, основана на състоянието им.

През тази година инициативата отново обхваща четири големи града, а прегледите ще се извършват от доказани специалисти:

  • Д-р София Ангелова – София
  • Д-р Мирослава Тодорова – Пловдив
  • Д-р Елина Смилкова – Благоевград
  • Д-р Веселина Ненова – Бургас

Защо точно пушачи и бивши пушачи?

Тази група са  най-застрашени от развиване на белодробни заболявания. Дори след отказване на тютюнопушенето, рискът от развиване на хронични белодробни болести остава, особено ако човек е пушил дълго време. Именно затова се обръща внимание и на бившите пушачи, не просто като профилактика, а като шанс за навременно откриване на проблем, който може да бъде овладян.

Заради продължителния си безсимптомен ход, болести като ХОББ често се откриват в късна фаза. Междувременно, болестта прогресира бавно, но сигурно. Пациентите започват да усещат недостиг на въздух, лесна умора, кашлица, но обикновено свързват тези симптоми с възрастта или начина на живот – до момента, в който качеството им на живот рязко се влошава.

Снимка: Canva

По света ХОББ е сред основните причини за нуждата от кислородна терапия, инвалидизация и дори смърт. И ако досега болестта се е възприемала като „естествен край на дълго пушене“, сега науката е категорична, че може да бъде предотвратена с ранна диагностика и промяна в поведението.

Как да си запазите час за преглед

Изследванията са напълно безплатни, но достъпът до тях изисква предварително записване чрез сайта www.healthedu.eu или на телефон: 0700 10 126, в делнични дни между 17 и 19 ч.

Не се изисква направление от личен лекар, но участниците трябва да бъдат пълнолетни лица с повишен риск от белодробни заболявания, без вече поставена диагноза. Хора с диагностицирани заболявания като ХОББ, астма или пациенти с вирусни симптоми (настинка, грип) няма да бъдат включвани в прегледите, съобщават организаторите.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.