Недребноклетъчният рак на белия дроб произлиза от епителни клетки в този орган, които се променят и нарастват безконтролно, образувайки тумор, лезия или възел. Това е най-честият тип рак на белите дробове, съобщават онколозите.

На 22 и 23 февруари в София се проведе Masterclass „Недребноклетъчен карцином на белия дроб“. Той беше организиран от Българската асоциация по медицинска онкология (БАМО) с подкрепата на Българското онкологично научно дружество (БОНД).

По време на форума бяха представени 22 клинични случая от реалната лекарска практика, като се обсъди мултидисциплинарният подход за тяхното лечение.

Снимка: iStock

Онколозите припомниха, че се различават три основни форми на недребноклетъчен рак:

  • аденокарцином – открива се най-често в периферията на белите дробове;
  • сквамозни клетъчни карциноми – обикновено се откриват в средата на дробовете, в близост до бронх;
  • едроклетъчни карциноми – могат да се открият във всяка част на белия дроб. Растат по-бързо от другите типове.

Тютюнопушенето е най-важният рисков фактор. Рискът е пропорционален на броя цигари, изпушвани на ден, както и на броя години, в които човек е поддържал този нездравословен навик.

Пасивното пушене също е рисково, допълват онколозите. Това според тях е причината недребноклетъчен карцином да се появи и у хора, които никога не са пушили.

Замърсеният въздух също е рисков фактор, както и работата с азбест, винилов хлорид, никелови и хромни соли, бензин, някои сплави, бои и консерванти, формалдехид и други химикали.

Снимка: iStock

Ранните стадии обикновено са безсимптомни. Клиничните проявления на заболяването включват:

  • болка в гърдите;
  • продължителна кашлица, за която няма видима причина;
  • кървави храчки;
  • умора;
  • загуба на апетит и тегло;
  • задух;
  • свиркащо дишане.

Възможно е да се наблюдават и болка в костите, спускане на клепачите, дрезгавост или промяна на гласа, подуване на лицето, ставни болки (най-вече в рамото) и затруднено преглъщане.

Трябва да се има предвид, че всички тези симптоми са неспецифични, т.е. могат да се дължат на голям брой други заболявания, болшинството от които не са твърде сериозни.

Преслушването със стетоскоп може да покаже наличието на вода в белите дробове. След изключване на други заболявания и състояния като причина за неспецифичната симптоматика, се пристъпва към рентгенография на гръдния кош, ядреномагнитен резонанс, позитронно-емисионна томография, кръвна картина, изследване на бронхиалния секрет за наличието на ракови клетки и торакоцентеза – изследване на течността, натрупана в белия дроб.

Снимка: iStock

Откриването на тумор налага допълнителни образни изследвания за търсене на разсейки. Сканиране на костите се извършва, за да се открият евентуални костни метастази.

В зависимост от големината на тумора и колко далечни са метастазите, недребноклетъчните карциноми се разделят на пет стадия.

  • Стадий 0 – ракът не е напуснал вътрешната обвивка на белите дробове.
  • Стадий I – туморът е малък и не е достигнал лимфните възли.
  • Стадий II – туморът е достигнал регионарните лимфни възли.
  • Стадий III – туморът е достигнал околните тъкани или далечни лимфни възли.
  • Стадий IV – ракът е достигнал други органи – мозък, черен дроб и др.

Терапията, естествено, зависи от стадия на болестта. Ако неоплазията не е преминала отвъд най-близките лимфни съдове, могат да бъдат премахнати части или целият бял дроб.

При някои пациенти се налага прилагането на химиотерапия. Терапевтичната схема зависи от типа и стадия на тумора и цялостното здравословно състояние на пациента. По правило, в стадий IV се прилага единствено химиотерапия. В по-ранни стадии може да бъде прилагана преди или след лъчелечение или хирургия.

Поведението на различните тумори може силно да се различава. Някои могат да нарастват бавно в продължение на години, докато други са високо агресивни и инвазивни. Стадии I и II имат най-високата преживяемост и нива на терапевтичен успех, в стадий III понякога е възможно излекуване, докато в стадий IV прогнозата като цяло е неблагоприятна.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.