В свят, в който човечеството е стъпило на Луната и се готви да стигне до Марс, ние все по-често забравяме най-елементарното, а то е да даваме на клетките си истинска храна. Забравяме природата си и това, че сме създадени, за да се движим. И когато пренебрегваме това, започват да се изявяват симптоми като:
- постоянна умора;
- силен глад за сладко;
- качване на килограми без промяна в храненето;
- затруднено отслабване;
- мозъчна мъгла.
И това често е знак, че метаболизмът ни не се намира в баланс. Над 90% от хроничните заболявания – диабет, хипертония, деменция, рак, имат обща метаболитна нишка и тя е метаболитна дисфункция. Тя често започва с едно уж невинно състояние – инсулинова резистентност.
Какво можем да направим, за да овладеем този процес?
„Обикновено натрупването на килограми не става от днес за утре. Не можем да очакваме и обратният процес да настъпи мигновено. За да се обърне този процес, най-добрият начин е да се предприемат стъпки в тази посока – малки, но постоянни във времето“, коментира консултантът по фитнес и здравословен начин на живот Михаил Мусов.
По този начин телесното тегло може да бъде върнато в оптимални граници без наличие на излишен стрес върху тялото.
Какви стъпки можем да предприемем в тази посока?
„Когато говорим за стъпките в редуцирането на телесното тегло, използваме един холистичен подход. Това, от една страна, е храненето с правилния хранителен режим на базата на енергиен дефицит, в комбинация с определена физическа активност“, заявява проф. Теодора Дърленска, дмн – специалист по хранене и диететика, фармакология и токсикология.
Тя споделя, че актуалната препоръка за физическа активност е поне 300 минути седмично. Не по-малко важен е и качественият сън – поне 8 часа на вечер.
„Доказано е, че енергийният дефицит с 500 килокалории дневно може да доведе до редукция на телесното тегло и в дългосрочен план да намали различните усложнения, които са свързани със затлъстяването като хронично и рецидивиращо заболяване“, допълва тя.
В определени случаи към промяната в стила на живот може да бъде включена медикаментозна терапия и бариатрична хирургия.
Как Красимира Цолова успя да свали 14 кг. и да ги задържи
„В момента целта ми е да кача още около 5 кг. мускулна маса“, заявява младата жена.
„Като пациент с инсулинова резистентност, за мен е много важно да посъветвам другите пациенти да не се отказват. Самата аз съм се отказвала 3 или 4 пъти. И съм се отказвала от всичко“, откровена е Красимира.
Каква е нейната история?
Преди около 5 години, когато е диагностицирана с инсулинова резистентност, Красимира Цолова поема по дългия път на промяната. Заради диагнозата, без да приема твърде много калории на ден, тя достига близо 89 килограма при нормалните за нея 55-60.
Веднага предприема проактивни действия с медикаментозна терапия, хранителен режим и тренировки, които спазва стриктно, и успява да свали по-голямата част от натрупаните килограми без йо-йо ефект.
По думите ѝ, в момента, в който човек надскочи себе си, направи решаващата крачка и влезе в залата, той неминуемо ще започне да вижда ефектите от усилията си.
„Трябва постоянство. В момента, в който резултатите започнат да се появяват, това дава една допълнителна мотивация“, казва Красимира Цолова.
Гледайте видеото, за да разберете повече за физиологията на отслабването.
Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!