Хроничният стрес блокира метаболизма чрез кортизола, който насърчава трупането на мазнини, особено на коремни мазнини, и забавя изгарянето на калории. Ние всички обаче сме потопени в този хроничен стрес и като резултат – метаболитният синдром вече засяга един от всеки трима възрастни.

Кои са съвременните стратегии за справяне с метаболитния хаос в телата ни? Това ще коментираме с академик проф. д-р Ивона Даскалова – изтъкнат български ендокринолог с над 30 години опит в областта на вътрешните болести и ендокринологията. Тя е председател на УС на БДА.

Какво представлява инсулиновата резистентност?

„Инсулиновата резистентност е състояние, при което секретираният от панкреаса инсулин не може да се използва ефикасно от организма, защото клетките на мускулната тъкан, на черния дроб, на мастната тъкан са резистентни към него“, обяснява физиологията на патологичния процес акад. Ивона Даскалова. 

Така глюкозата не може да бъде пълноценно усвоена. Тогава панкреасът започва да секретира все по-големи количества инсулин и по този начин в организма се развива състояние, наречено хиперинсулинемия. В комбинация с инсулиновата резистентност тя оказва негативно влияние върху хормоналния фон в организма. 

Освен наднорменото тегло, липсата на двигателна активност, качествен сън и прекомерни нива на стрес във всекидневието, за развитието и задълбочаването на състоянието допринасят и тютюнопушенето, както и прекомерната употреба на алкохол. 

Как наднорменото тегло се отразява на хормоналния фон в мъжкия организъм? 

Съществува пряка корелация между наднорменото тегло и понижените нива на тестостерон при мъжете. Тя е свързана с хормоналния дисбаланс, който настъпва в резултат на инсулиновата резистентност и хиперинсулинемията при мъже с наднормено тегло. Тези изменения обаче могат да бъдат коригирани с промяна в начина на живот. При редукция на телесното тегло само с 10% настъпват подобрения в ключовите показатели.

Как излишните килограми влияят на здравето на жените?

Промените, които настъпват, се отразяват върху репродуктивните способности на жените. „При синдрома на поликистозните яйчници имаме хиперинсулинемия и инсулинова резистентност. И точно тези две явления оказват влияние върху менструалния цикъл и овулацията“, коментира специалистът.

Гледайте цялото интервю с акад. проф. д-р Ивона Даскалова във видеото.

Не пропускайте „Светът на здравето“ с д-р Неделя Щонова, всяка събота и неделя от 11:30 ч. по bTV!