Все още сме далеч от пролетта и идващите с нея алергии. Въпреки това е редно да се отбележи, че живеем в среда с все по-нарастващ брой алергени, отключващи тежки състояния дори през зимата.
В този смисъл наличието на антихистамини в дома може да спаси живота на всеки или поне да спечели време до идването на линейката, твърдят спешните лекари от ЦСМП-София.
Алергия е общо название за редица състояния, при които защитните сили на организма реагират твърде силно към определен дразнител. Този дразнител, наречен алерген, често е безвредна субстанция – като домашен прах, растителен полен, животински косми и секрети, акари и техните отпадни продукти, различни химикали и дори хранителни вещества.
Когато някой от тези дразнители се съчетае с грипен вирус, положението става сериозно, категорични са специалистите.
Вдишаният алерген обикновено е в микроскопични количества. Той навлиза в лигавицата на въздухоносните пътища (носа и устата), където се поема от антиген, който задейства каскаден процес от активиране на имунни клетки – Т-клетки и В-клетки, водещи до отделянето на специфични антитела.
Имуноглобулините тип Е имат важни функции в борбата срещу паразитни организми, инфектиращи човешкото тяло, предимно в дихателната система. При хора с алергични симптоми кръвните стойности на тези имунни белтъци често са многократно завишени. Именно те разпознават вражеските патогени.
След като организмът отдели имуноглоболин тип Е, тези антитела се настаняват по повърхността на мастните клетки, съдържащи хистамин и простагландин – биохимичните изпълнители на командите на имунната система.
При повторен контакт с алергена, той се свързва с натрупаните по мастните клетки антитела. Това води до отделянето на хистамини и простагландин в заобикалящите тъкани. Хистаминът достига стените на кръвоносните съдове, където се свързва със специфични рецептори и увеличава разширението и пропускливостта им.
В резултат на това се запушва носа. Лигавиците започват да се дразнят и да сърбят, което протича с обилното отделяне на секрети от носа. Това са класически признаци на алергичен ринит, допълват специалистите.
Единствените препарати, които ефективно се справят с неприятните симптоми са антихистамините. Това са синтетични вещества, които се свързват с хистаминовите рецептори по стените на кръвоносните съдове, блокирайки за определено време свързването на хистамин с тях.
Това предотвратява повечето ефекти на хистамините и потушава голяма част от симптомите на алергии – понижено кръвно налягане, кихане, отделяне на секрет, сълзене и др.
По принцип антихистамините се препоръчват при по-леки състояния (ринит, уртикария, ухапвания от насекоми, дерматит и други) или като част от комплексна или поддържаща терапия. В домашни условия те са първият избор, ако възникне спешна ситуация. Затова някои лекари препоръчват всяко семейство да държи такива препарати в домашната си аптечка.
Има няколко групи антихистаминови лекарства. Основната разлика между тях е, че тези от първо поколение водят до сънливост, замаяност и понижено внимание. В наши дни тяхната употреба е силно ограничена и се използват предимно при т.нар. болест на пътуването (морска болест), когато на човек му става лошо и му се гади.
В някои случаи се използват и при деца, като алтернатива на други медикаменти. Добре би било обаче да се спомене, че при малчуганите често се наблюдава обратен ефект – вместо да заспят от таблетките, те се превъзбуждат. А при по-високи дози може да се стигне дори до гърчове и кома. Важно също така е да се запомни, че при употребата на антихистамини от първо поколение не бива да се шофира или да се работи с машини.
Честите странични ефекти на антихистамините от първо поколение са причината те да бъдат до голяма степен изместени от по-новите продукти и тези за локално приложение. За разлика от тях, продуктите от второ и трето поколение не дават такива странични ефекти. Трето поколение медикаменти са най-ефективни и имат дълготраен ефект, уточняват фармацевтите.
По думите им, обикновено антиалергичните лекарства се приемат веднъж дневно, освен ако лекарят не е предписал друго. При еднократна доза, най-добре е тя да се приеме в късните следобедни часове или вечер.
Антихистамините от първо поколение не бива да се комбинират с други препарати потискащи централната нервна система. Забранено е също така да се комбинират с алкохол, защото това може да доведе до тежки усложнения и дори смърт. Важно е да се знае още, че те не си взаимодействат с кортикостероидите и могат да се приемат заедно.
Ето кои са подходящите препарати:
- Таблетки и капки: Те се предписват най-често за облекчаване на течащия нос, дразненето в очите и обривите по кожата (уртикария). Всички се отпускат в аптеките без рецепта за възрастни и деца над 12-годишна възраст. За малчугани между 2 и 12 години обаче, е нужна рецепта. Важно е да се знае, че тези препарати не трябва да бъдат приемани с алкохол и по време на работа, изискваща концентрация и бързи реакции.
- Спрейове за нос: Назалните спрейове са показани за облекчаване на симптомите при алергичен ринит и някои видове синузити. Макар че при препаратите за локално приложение нежеланите лекарствени реакции са по-рядко срещани, отколкото при таблетките, такива все пак са възможни. За щастие те са леки и отшумяват много бързо. Свързват се най-често със сухота или горчив вкус в устата, леко замайване, умора, главоболие, парене в носа или кървене, гадене и болка в гърлото.
- Капки за очи: Те са подходящи за лечение на алергичен конюнктивит. Могат да се използват и при терапия на упорити ринити, но в комбинация с други подходящи за целта лекарства. Някои продукти трябва да се прилагат по няколко пъти на ден, тъй като ефектът им продължава само няколко часа. Нежеланите лекарствени реакции са редки и включват леко дразнене или парене в очите, както и главоболие. Важно е да се знае, че антихистаминовите капки за очи увеличават риска от възпаление, ако човек носи контактни лещи.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.