Хремата, освен един от най-лесно разпознаваемите от родителите симптоми, е и един от най-драматично протичащите при малките деца. На това обръща внимание д-р Даниела Карабелова в „Подкаст за здраве“.

„Хремата най-често е симптом на дихателни инфекции, на вирусни инфекции“, сигурна е тя. И добавя: „Дихателните алергии също протичат с хреми и за съжаление понякога те хронифицират“.

Д-р Даниела Карабелова е специалист по холистична медицина. Има специалност „Обща медицина“. 12 години работи като общопрактикуващ лекар. Занимава се с хомеопатия, ароматерапия, фитотерапия и други методи, чрез които предлага цялостен холистичен подход към здравните проблеми на своите пациенти.

Според нея хомеопатията е най-безболезнения и най-безвредния начин за облекчаване на симптомите при децата.

„Не бива да се остава дълго време със запушен нос. Хремата много често, заради отока, който се предизвиква в лигавицата и заради секрета, който децата трудно издухват, води до непроходими или труднопроходими дихателни пътища и до дишане през устата“, обръща внимание д-р Карабелова.

Снимка: bTV

„Има дихателна техника, с която можем да отпушваме носа. Аз уча на това някои от малките ми пациенти, когато са със запушен нос, и те много се забавляват. Карам ги да вдишат и да издишат леко и след като са издишали – да запушат нослета и да клекнат 5, а някои успяват и 10 пъти. След което се изправят, отново вдишват и леко издишват, но само през нослето“, споделя още експертът.

Д-р Карабелова е категорична, че чрез тази техника се повишава нивото на въглероден диоксид и азотен оксид и след 3-4 такива цикъла носът наистина се отпушва. И пояснява: „Това е много полезна техника за хора, които страдат от дихателни алергии и които системно имат запушен нос“.

На въпроса как родителите могат да разберат каква е причината за хремата при децата, д-р Карабелова отговаря: „При алергия обикновено секретът може да бъде воднист, но по-често е по-слузест и тази хрема, която е причинена от алергии, тя не отминава. Докато тази, която е вследствие на вирусна инфекция, трябва да премине бързо“.

Снимка: bTV

Според д-р Карабелова хремата може да бъде и психосоматичен симптом. „Смята се, че хората, които много често правят синуити, възпаления на синусите, трябва да потърсят в близката си среда някой човек, който ги дразни“, съветва тя.

В хода на разговора, д-р Карабелова развенчава и един популярен в обществото мит – че хомеопатията действа бавно.

„Всъщност, хомеопатията действа бавно ако става дума за лечение на хронични състояния. Но ако става дума за терапевтиране на нещо остро възникнало, каквото е една хрема, тогава хомеопатията действа бързо“, казва тя.

И добавя: „Колкото по-остро е заболяването, колкото по-агресивни са симптомите, толкова по-начесто взимаме хомеопатичното си лекарство. То се подбира според симптомите, според модалностите, т.е. повлияването от различни фактори на средата, според някои съпътстващи белези. Общо правило в хомеопатията е, че с подобряване, с изчезване на симптомите, разреждаме приема на лекарството си“.

Цялото интервю с д-р Даниела Карабелова пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.