Само няколко седмици ни делят от грипната епидемия. Мнозина ще започнат да кашлят и да подсмърчат, а капките за нос ще се превърнат в основно оръжие за справяне с възпалената лигавица на носа.
Специалистите по УНГ обаче предупреждават, че в този период на година зачестяват т.нар. медикаментозни ринити. Това състояние представлява възпаление на носната лигавица, което се получава в следствие на продължителното използване на носни капки – повече от 7-10 дни, пише здравният сайт Healthline.
Проблемът е, че копките за нос, чиято цел е да облекчат носната лигавица при вирусно възпаление, не са чак толкова безобидни, колкото изглеждат на пръв поглед. Те могат да предизвикат точно обратния ефект, ако човек прекали с използването им.
„Въпреки разнообразието от търговски наименования, няма много разновидности като основна съставка за отпушване на носа. В по-голямата си част те съдържат едно от двете вещества – ксилометазолин или оксиметазолин, които водят до еднаква зависимост при неконтролирана употреба“, обяснява проф. Диана Попова от Клиниката по УНГ болница към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
За разлика от сенната хрема, медикаментозният ринит обикновено не включва сърбеж в очите, носа или гърлото. Запушеният нос обикновено е единственото оплакване.
Няма конкретно изследване за диагностицирането на медикаментозния ринит. Но ако причината за честото запушване на носа е медикаментозна, симптомите трябва да се подобрят, след прекратяване на употребата на капките, категорични са специалистите. В някои случаи те препоръчват използването на медикаменти със стероиди, намаляващи възпалението.
В този период – на отказване от капките за нос, помещенията, в които живее или работи човек, да са добре проветрени и с нужното ниво на влажност. Промивките със солеви разтвори, в това число използването на препарати с морска вода, също действат добре.
Добре би било да се знае, че пристрастяването към капките може да доведе до различни други проблеми., т.е. това състояние не е за пренебрегване.
„Успоредно с отбъбването на носната лигавица, тези лекарства действат по подобен начин и с другите съдове, разположени в близост, което води до повишаване на вътреочното и вътречерепното налягане. Вследствие на това човек можем да изпита главоболие, нарушена зрителна острота или усещане за притискане в главата“, пояснява проф. Диана Попова.
В допълнение към това трябва да се обърне внимание на факта, че капките за нос причиняват сухота на лигавицата, увеличавайки риска от кървене. Всеки човек, които е използвал такъв медикамент, сам е забелязал, че след около седмица капилярите в носа му започват все по-често да се пукат и да им се налага да ходят с тампон в носа, за да спрат кървенето.
Според специалистите има и друг проблем, предизвикан от злоупотребата с тези медикаменти –като синузита и хроничната хрема.
Най-тежките зависимости се лекуват оперативно, като възстановяването след хирургичната интервенция отнема около две седмици.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.