През последните две седмици има намаляване на броя заболели от грип, но това е „затишие пред буря“, коментира последните данни за заболеваемостта в страната главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

„След празниците процентът на положителните проби ще нарасне с 20-30%, докато грипът изтика всички останали вируси от терена и предизвика сезонната епидемия“, категоричен е той.

Относно симптомите той посочи, че те са характерни – остро начало с втрисане, висока температура, хрема и болка в ставите и мускулите.

„При такава картина нямаме абсолютно никакви съмнения, че сме болни, защото в рамките на няколко часа започваме да се чувстваме като „прегазени от влак“ – отпаднали сме и всичко в тялото ни боли. За разлика от другите респираторни заболявания, при грипа се налага да си останем на легло поне за 48 часа“, коментира още той.

Как се ограничава заразяването?

„Ако човек е болен, би било добре в продължение на пет дни да носи маска и да поддържа максимална физическа дистанция с околните. Счита се, че сте възстановени, когато се чувствате достатъчно добре, за да извършвате ежедневни дейности“, обяснява общопрактикуващият лекар д-р Чавдар Савов.

Снимка: iStock

Оказва се обаче, че нестабилното време – застудяване за ден-два и затопляне след това, също има отношение към по-бързото разпространение на вирусите.

„При една истинска зима доста се ограничава разпространението на заболяването. По-слаби са епидемичните вълни“, твърди главният държавен здравен инспектор.

Кой вирус ще доведе до епидемия и кога?

Епидемия в България вероятно ще има в края на януари. Смята се, че тя ще бъде предизвикана от щама „Тайланд“ A(H3N2), който се характеризира със запушен или течащ нос, възпалено гърло, кашлица, главоболие и обща отпадналост, като някои хора могат да реагират също така със стомашно разстройство.

Снимка: iStock

„Тестовете са полезни, за да се определи дали е грип. Ако е грип – има два много ефективни препарата – при прием навреме, стопират развитието на заболяването“, обясни още доц. Кунчев.

Каква е разликата между грип А и В?

Грипът от тип А е най-често срещаният и агресивен тип. Той е отговорен за епидемиите през зимните месеци. Претърпява чести мутации, като се адаптира много бързо. Този ​​тип вирус е силно заразен и има няколко подварианта – като H1N1 и H3N2. Наблюдава се активно от всички специалисти в света, защото един такъв вирус може да предизвика и пандемия (инфекцията бързо обхваща цели континенти).

Грипът от тип В има по-бавна скорост на мутация и обикновено засяга по-малки групи – предимно деца в училищна възраст и млади хора. Симптомите са по-леки, особено ако засегнатите вече са се сблъсквали с дадения вирус.

Ваксината срещу грип предпазва както от тип А, така и от тип Б, тъй като и двата причиняват сезонни епидемии, които трябва да бъдат наблюдавани.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.