Бременността е период, в който тялото на жената трябва да „изхранва“ себе си и растящото в утробата бебе. През този период майката трябва да приема редица полезни вещества, сред които витамини, минерали и др. Един от най-важните витамини по време на периода на бременност е витамин D.
Скорошно проучване, публикувано в Nutrients, определя влиянието на нивата на витамин Д по време на бременност и тяхната роля върху здравето на майката и бебето.
Ролята на витамин D по време на бременност
Различни проучвания установяват, че около 73% от жените и 80% от новородените са с дефицит на витамин D при раждането. Нивата са свързани, ако майката страда от дефицит на витамина, излага на риск и бебето.
Ниските нива на витамин D по време на бременност увеличават риска от множество неблагоприятни последици за здравето, както на майката, така и бебето. Някои от тях включват вътрематочно забавяне на растежа (IUGR), прееклампсия, холестаза и гестационен диабет, които, взети заедно, могат да доведат до преждевременно раждане.
Ниското ниво на витамин D по време на бременност е общовалидно за цял свят, независимо от това дали жените живеят в страни със сравнително по-топъл климат и съответно – повече излагане на слънце (тъй като витамин D се набавя и от слънчевата светлина).
Витаминът е важен и за правилната функция на белия дроб и превенция на бронхиална астма и инфекциозни белодробни заболявания. Също така, допълнителният прием на витамин D по време на бременност намалява риска от развитие на захарен диабет тип 1 при новороденото.
Витамин D е едно от най-важните хранителни вещества за костната система на бебето още в утробата на майката, както и за умственото развитие на плода.
Специално проучване сред 30 бременни жени
Настоящото проучване включва 30 бременни жени, 52% от които са на възраст между 25 и 34 години. Около 53% от участничките в проучването са имали кожа тип III, което означава по-тъмна бяла кожа, която е придружена от всякакъв цвят на косата или очите.
Около 40% от изследваната група съобщават за анамнеза за тютюнопушене, а 43,3% консумират алкохол. Преди да забременеят, 30% от участничките в проучването са били считани, че са с наднормено тегло, докато 16,7% са били със затлъстяване.
Над 93% от участниците в проучването редовно са консумирали средиземноморска диета, която често е включвала прием на богати на витамин Д храни, като мляко и млечни продукти. Около 40% от майките са били физически активни.
Сред изследваната група 93,3% са заченали по естествен път, като 30% от тях – първа бременност.
Над 62% от участничките в проучването са преживели родилна дистокия, която не позволява на бебето да излезе от таза поради различни причини, някои от които включват малък таз на майката, голям плод или невъзможност за нормално свиване на матката и шийката на матката. Над 72% от бебетата, родени от тези майки, са родени чрез цезарово сечение.
Над 31% от участничките в проучването са диагностицирани с гестационен диабет, докато 18,8% от бебетата са диагностицирани с IGUR (неонатологична рецидивираща уртикария).
Над 31% от участничките в проучването са диагностицирани с гестационен диабет. Едно от бебетата е родено преждевременно – в 34-та седмица.
Какво е причинило преждевременното раждане?
Майката на бебето, родено в 34-та гестационна седмица, е преминала предварително тест за витамин D в 28-та гестационна седмица. По това време серумните нива на количествата от този витамин на майката са били 36 ng/mL, което се счита за достатъчно.
Няма обаче данни за нивата на витамин D след раждането. Важно е да се отбележи, че тази жена е имала анамнеза за спонтанен аборт и преждевременно раждане в 33-та гестационна седмица.
Данните са много разнородни поради липсата на кръвни проби, получени от всички участнички в проучването в два различни момента.
В резултат на това 15 участнички в проучването предоставят само една кръвна проба в рамките на 48 часа след раждането. Останалите 15 дават една кръвна проба при стартирането на проучването и проба след раждането. Пробата след раждането е от решаващо значение, тъй като тя потвърждава важността на измерването на нивата на витамин DД през следродилния период.
Изключително важно е да се гарантира, че е възможно измерването на нивото на витамин D след раждането да се извърши в рамките на до 48 часа. Тъй като има научни публикации, които доказват силна връзка между нивата на витамин Д при майката и новороденото в този интервал от време.
Как да си набавите витамин D
Организмът може да си набави витамин D от три основни източника:
- Слънчева светлина
- Храни (мазни риби, яйчни жълтъци и обогатени продукти)
- Хранителни добавки
Още един лесен начин бременните да си набавят част от нужното количество витамин D e, като се излагат на слънце за поне 5-10 минути дневно. Не случайно този витамин е наричан и „слънчевият витамин”.
Повече от 90% от него получаваме именно след излагането си на слънчевите лъчи. Кожата абсорбира ултравиолетовите B лъчи (UVB), които задействат превръщането на холестеролната молекула в кожата във Витамин D3, активната форма на витамина.
Но не винаги е възможно да бъде получено идеалното количество витамин D само чрез стоене на слънце или с храна. Има някои фактори, които усложняват този процес, като наднорменото тегло, по-тъмната кожа при някои хора и др.
Именно поради тази причина се налага допълнителният прием на витамин D чрез добавки, препоръчани след консултация с лекар.
Трябва обаче да бъдете и внимателни, защото предозирането с витамин Д носи негативни последици. Тъй като витамин D е мастноразтворим, излишъкът му не се изхвърля лесно от организма и може да се натрупа, водейки до хипервитаминоза D.
Основният риск е свързан с прекомерното усвояване на калций, което може да доведе до хиперкалциемия (прекомерно високи нива на калций в кръвта). Прекомерният прием на витамин D може да повиши нивата на калций в кръвта, което причинява:
- Гадене и повръщане
- Мускулна слабост и умора
- Често уриниране и повишена жажда
- Объркване и затруднена концентрация
- Болки в мускулите и костите
Прекомерните количества калций в кръвта пък могат да се отлагат по стените на кръвоносните съдове, което повишава риска от високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и инсулт.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.