Често ли ви се случва да се почувствате изтощени по средата на деня? Будите ли се нощем без видима причина? В такъв случай е много вероятно проблемът да се крие в кръвното ви налягане.

Ако често се събуждате отпаднали, дори след дълъг сън, или страдате от дневна сънливост, проблемът може да е в нощното състояние на вашето кръвно. Високите му стойности през нощта са сигнал за потенциално заболяване, което изисква внимание, пише немското онлайн издание Schweizer Illustrierte.

По-ниско ли е кръвното налягане през нощта?

Както много процеси в тялото, кръвното налягане също се променя през различните части на денонощието. Обикновено то спада значително вечер и достига най-ниските си стойности по време на сън. 

В нормални случаи стойностите през нощта са под 120/70 mmHg, но при някои пациенти те остават по-високи. Това може да бъде знак за потенциален здравословен проблем, който не бива да се пренебрегва, пише немското онлайн издание Style.

По-опасно ли е високото кръвно налягане през нощта?

Ако кръвното ни остава високо през нощта, това повод за тревога ли е? И ако да, защо?

Истината е, че повишеното кръвно налягане винаги носи риск, независимо дали е ден или нощ. Колкото по-високи са стойностите, толкова по-голяма е вероятността от инсулт, инфаркт и преждевременна сърдечна смърт. 

Снимка: iStock

Истинският проблем е, че през нощта кръвното налягане би трябвало да се снижи, тъй като изпадаме в състояние на покой. Това значи, че ако кръвните ни стойности през нощем остават същите, като дневните или се покачат, това може да доведе до още по-сериозни негативни последици за организма, твърди професор Томас Люшер, директор по изследвания, образование и развитие в Royal Brompton & Harefield Hospital Trust и в Imperial College London.

Какви са причините за високо кръвно налягане през нощта?

Хората, чието кръвно не променя стойностите си докато спят, са познати още и като „non-dippers“. Причините за появата на този феномен при тях могат да бъдат най-различни - заболявания като стесняване на бъбречната артерия, други бъбречни заболявания или тумори на надбъбречните жлези са способни да окажат влияние върху кръвните ни нива.

Друга възможност за скоковете на кръвното налягане нощем е „синдромът на обструктивна сънна апнея“. Това състояние причинява стесняване или временно затваряне на дихателните пътища, което води до спиране на дишането по време на сън. 

Най-често се среща при хора с наднормено тегло, по-възрастни пациенти, както и тези, които често консумират алкохол. Когато дишането спре, нивото на кислород в кръвта пада, което кара сърцето да работи по-усилено, съответно кръвното налягане се покачва. Това увеличава допълнително риска от сърдечен удар.

Снимка: Canva

Признаци, по които можете да познаете, че имате проблеми с кръвното налягане:

  • Спите неспокойно; 
  • Будите се няколко пъти през нощта; 
  • Чувствате се изморени сутрин; 
  • Висока температура

С други думи, сънната апнея води до сутрешна умора и пристъпи на внезапна сънливост.

Помага ли приемът на лекарства вечер?

В зависимост от причината за високото кръвно налягане, приемът на лекарства вечер може да бъде полезен. При пациенти с история в семейството за високо кръвно налягане, които не успяват да овладеят ситуацията без медикаменти, една допълнителна таблетка вечер може да реши проблема, съветва професор Люшер. 

Ако състоянието е причинено от заболявания на бъбреците или надбъбречните жлези, те трябва да бъдат лекувани директно.

При сънна апнея е необходима диагностика в лаборатория за сънни изследвания. В някои случаи загубата на тегло и въздържанието от алкохол могат да помогнат, но най-ефективното лечение обикновено е CPAP терапията – дихателна маска, която поддържа отворени дихателните пътища по време на сън.

Необходимо ли е да следим кръвното си налягане 24/7?

Проследяването на кръвното налягане в продължение на 24/7 може да звучи прекалено, но всъщност това е препоръчителен метод при съмнения за високо кръвно. Този начин на внимателно измерване е важен, за да се оцени кое лечение ще е най-ефективно. 

Оптималните стойности, които се стремим да достигнем са под 140/90 mmHg при възрастни пациенти и под 130/80 mmHg при по-млади хора (и двете стойности са съгласно европейските стандарти за здраве). Задържането около тези показатели значително намалява риска от появата на усложнения, причинени от хипертонията (високо кръвно налягане).

Снимка: Canva

Денонощното измерване е полезна практика, тъй като позволява да се документират както дневните, така и нощните стойности на кръвното налягане, твърди проф. Томас Люшер. Това допълнително допринася при процеса на диагностициране.

Здравето ни е наша отговорност.  Високото кръвно налягане не е проблем само през деня. Ако стойностите му не спадат нощем, рискът от сериозни здравословни проблеми нараства значително. Навременната диагностика и правилното лечение могат да предотвратят тежки последици. 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.