Повече от 830 млн. души по света живеят с диабет,  хронично и инвалидизиращо състояние, което често се възприема като необратимо. Но според експерти има обнадеждаващи новини: с няколко научно доказани промени в начина на живот е напълно възможно да се постигне ремисия и дори да се обърне ходът на диабета тип 2, пише National Geographic.

Диабетът е заболяване, което значително увеличава риска от сериозни усложнения като слепота, бъбречна недостатъчност и сърдечни заболявания. За мнозина диагнозата звучи като доживотна присъда. Въпреки това, нарастващ брой изследвания показват, че това съвсем не е задължително да бъде така.

През 2021 г. над 235 000 българи са били в преддиабетно състояние според Международната Диабетна Федерация. Около 80% от тях не са знаели за повишената си кръвна захар и риска от диабет тип 2. Броят на хората с диабет в България е нараснал значително: от 487 000 през 2006 г. до 770 000 през 2024 г. Половината от диабетиците не са диагностицирани.

„Диабетът тип 2 е опасен, защото в началото не показва много симптоми, но с течение на времето може да нанесе значителни увреждания за здравето“, обяснява д-р Осама Хамди, старши лекар в диабетния център „Джослин“ в Масачузетс. „Добрата новина е, че научихме, че ако хванем заболяването рано и се намесим адекватно, можем да го обърнем или да предизвикаме ремисия.“

 

 

Но какво точно е необходимо, за да се обърне диабет тип 2 и защо ремисията често може да настъпи по-бързо, отколкото мнозина предполагат?

Какво се случва в тялото при диабет тип 2?

Диабет тип 2 възниква в резултат на проблеми с инсулиновата резистентност или недостатъчното производство на инсулин.

Инсулинът е хормон, произвеждан от панкреаса, който играе ключова роля в регулирането на кръвната захар (глюкозата), която се образува при разграждането на храната. Той помага на глюкозата да премине от кръвния поток в клетките на тялото, където се използва за енергия и осигурява хранителни вещества за органите.

Снимка: Canva

„При хората с диабет тип 2 този процес не функционира правилно“, обяснява д-р Сидни Блаунт, доцент по медицина в отдела по диабет, ендокринология и метаболизъм в Медицинския център на Университета в Небраска.

Когато клетките развият инсулинова резистентност или когато панкреасът не може да произведе достатъчно инсулин, излишната глюкоза в кръвта става токсична за органите и уврежда кръвоносните съдове в цялото тяло.

„Увредените кръвоносни съдове са причината диабетът да е водеща причина за ампутации, еректилна дисфункция, диализа, деменция, слепота, инфаркт и инсулт“, казва д-р Елизабет Вон, доцент в Медицинския филиал на Тексаския университет и съавтор на изследвания в областта на диабета. 

Диабетът може да доведе и до краен стадий на бъбречно заболяване, увреждане на нервите и някои видове рак.

Въпреки тези сериозни рискове, има и добра новина. „Диабет тип 2 се дължи на до голяма степен обратими метаболитни аномалии“, казва д-р Дариуш Мозафариан, кардиолог и директор на Института „Храната е медицина“ към Училището по наука и политика в областта на храненето „Фридман“ към университета „Тъфтс“. 

 

 

Това означава, че умереното намаляване на теглото, контролирането на стреса, здравословното хранене и редовната физическа активност „могат да възстановят нормалната функция на органите и тъканите на тялото“, допълва той.

Как намаляването на теглото може да обърне диабета

Намаляването на теглото е един от най-ефективните начини за постигане на ремисия при диабет тип 2, тъй като „инсулиновата резистентност е тясно свързана с високите нива на висцерални мазнини“, обяснява д-р О. Кенрик Дуру, професор по медицина в Медицинското училище „Дейвид Гефен“ в Калифорнийския университет.

Снимка: Canva

Висцералната мазнина е вътрешната мазнина, която се натрупва около органи като черния дроб и червата, поради което хората с голямо количество от нея често имат по-голям корем. 

Въпреки че точният механизъм не е напълно изяснен, д-р Дуру казва, че „знаем, че висцералните мазнини комуникират с органите, които абсорбират глюкозата от кръвта, което води до развитие на инсулинова резистентност и в крайна сметка до диабет тип 2“.

 

 

Тази връзка се потвърждава и от дългосрочни изследвания, които показват, че високият индекс на телесна маса (ИТМ) значително увеличава риска от развитие на диабет тип 2. „Дори загуба на тегло от 7% може да подобри инсулиновата чувствителност с 57%“, отбелязва д-р Хамди.

Важно е обаче да се отбележи, че експертите подчертават, че ИТМ не винаги е най-добрият показател за цялостното здраве.

Как упражненията помагат за справяне с диабета

Редовната физическа активност също играе ключова роля в борбата с диабета. „Упражненията насърчават загубата на тегло и правят мускулите по-силни и по-способни да абсорбират глюкозата от кръвта“, казва д-р Дуру. 

Освен това, упражненията „повишават инсулиновата чувствителност“, като увеличават способността на мускулните клетки да транспортират глюкозата от кръвта, обяснява д-р Вон и добавя: „Ето защо винаги препоръчвам кратка разходка след хранене.“

 

 

За да сте сигурни, че се движите достатъчно, експерти препоръчват минимум 2,5 часа умерена физическа активност седмично или половината от това време за интензивна физическа активност, както и силови тренировки поне два пъти седмично.

Как диетата и начинът на живот помагат за обратното развитие на диабета

Промените в хранителния режим също могат значително да подобрят нивата на кръвната захар, „като минимизират резките скокове на глюкозата и забавят храносмилането“, казва д-р Вон.

Тези промени могат да включват намаляване на общия прием на калории и ограничаване на рафинираните зърнени храни като бял хляб, бял ориз и бели макаронени изделия, тъй като те могат да предизвикат бързо повишаване на кръвната захар.

„Също така е изключително важно да се избягват добавените захари, тъй като те са празни калории и имат висок гликемичен индекс“, добавя д-р Хамди. 

Снимка: Canva

От друга страна, увеличаването на приема на фибри и протеини е от съществено значение. Фибрите забавят усвояването на глюкозата и подобряват чувството за ситост, докато протеините помагат за изграждането на чиста мускулна маса. 

„Избирайте минимално преработени храни и чисто месо“, съветва д-р Вон, „и не забравяйте да пиете поне осем чаши вода дневно, тъй като водата помага на бъбреците да филтрират излишната захар.“

Наред със загубата на тегло и промените в диетата, подобряването на начина на живот е също толкова важно. Недостатъчният сън и прекомерният стрес могат да повишат нивата на кръвната захар“, предупреждава д-р Вон. „Стремете се към 7-9 часа сън на нощ и практикувайте техники за релаксация, за да намалите стреса.“

 

 

Комплексният подход, който обхваща всички тези аспекти, „ще доведе до най-добри резултати“, казва д-р Сун Ким, ендокринолог в Станфордския университет, специализиран в лечението на диабет.

Колко време е необходимо за преодоляване на диабет тип 2?

Този многостранен подход е толкова ефективен, че д-р Хамди споделя, че Диабетният център „Джослин“ е разработил специална програма за постигане на ремисия при диабет. „80% от пациентите, включени в програмата, постигат ремисия в рамките на две години“, отбелязва той.

Въпреки това, не е задължително на всеки да му е нужно толкова време, за да обърне хода на заболяването. „Колкото по-кратка е продължителността на диабета и колкото по-голям е процентът на загуба на тегло, толкова по-добри са резултатите“, казва д-р Хамди.

Снимка: Canva

Всъщност, след като загубите излишното тегло, което първоначално е повишило риска от развитие на диабет тип 2, може да наблюдавате ремисия на нивата на глюкозата само за няколко дни или седмици – подобно на пациентите, претърпели бариатрична операция.

Същият бърз ефект може да се постигне и чрез значително подобряване на диетата, особено ако тя е била основната причина за повишените нива на кръвната захар. „Човек, който наскоро е диагностициран с диабет тип 2, може бързо да нормализира кръвната си захар чрез промени в диетата“, казва д-р Ким, „особено ако внезапно спре консумацията на голям “виновник” като шест газирани напитки дневно.“

 

 

Въпреки че възстановяването на здравословните нива на глюкозата е важна стъпка, това е само началото. Диабетът не се счита, че е в ремисия, докато „стойностите на глюкозата не останат под прага за диагностициране на диабет в продължение на поне три месеца без прием на медикаменти за диабет“, уточнява д-р Ким.

Заболяването винаги може да се върне при значително увеличаване на теглото или връщане към нездравословни хранителни навици. „Важно е да запомним, че диабет тип 2 е предотвратим“, заключава д-р Блънт, „а превенцията е най-доброто лекарство.“

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.