Остеопорозата е заболяване с голямо социално и клинично значение. Националният институт по здравеопазване (NIH) я определя като „скелетно разстройство, характеризиращо се с намалена здравина на костите, което увеличава риска от фрактури“.

Ранната диагностика и превенция на остеопорозата са от ключово значение, особено при жени в менопауза, за да се намали вероятността от счупвания.

Двойноенергийната рентгенова абсорбциометрия (DEXA) е златният стандарт за измерване на костната плътност, обясняват от УМБАЛ „Лозенец“.

Модерната апаратура позволява прецизно и бързо изследване с ниско ниво на облъчване, насочено основно към жени в перименопауза и постменопаузален период. Изследването обикновено обхваща лумбалните прешлени, като при необходимост се изследват и бедрените шийки.

Познаването на модерните диагностични методи и техните приложения, включително DEXA, е от съществено значение за намаляване на риска от фрактури и подобряване качеството на живот на пациентите с остеопороза, категорични са от университетската болница и допълват, че „съвременните интервенционални методи за лечение на остеопоротични фрактури предлагат нискорискова и ефективна алтернатива на хирургичните интервенции“.

„Изследването за измерване на костната плътност е неинвазивно, напълно безболезнено и се основава на принципа на рентгеновото лъчение в много ниски дози. То се нарича двойноенергийна рентгенова абсорбциометрия (DEXA). Самото сканиране продължава около една минута, а цялостната процедура трае до пет минути“, обяснява проф. Георги Хаджидеков от УМБАЛ „Лозенец“.

Снимка: УМБАЛ „Лозенец“

Не се изисква специална подготовка за изследването. То се извършва от квалифициран рентгенов лаборант, който дава подробни инструкции на пациента. По време на изследването пациентът просто лежи неподвижно и няма неприятни усещания.

„Изследването е напълно безопасно, безрисково и неинвазивно. То се провежда в легнало положение, без да причинява дискомфорт на пациента. Абсолютна противопоказание за провеждане на DEXA изследване е бременността. Изследването не се провежда и при определени условия – като например при пациенти, които трудно заемат легнало положение, или са приели калциеви таблетки в деня на изследването“, пояснява проф. Хаджидеков.

Ендокринологът д-р Десимира Миронова нарича остеопорозата „тиха болест“, защото тя се развива без видими симптоми. За нея човек разбира едва когато до появи първата фрактура. Въпреки това причините за това състояние са добре проучени и могат да бъдат обобщени в следните основни категории:

  • Възрастови промени. С напредването на възрастта – особено след 50-годишна възраст, костите постепенно губят своята плътност. Това се дължи на невъзможността на организма да компенсира процеса на разграждане на костната тъкан.
  • Хормонални промени. При жените след менопаузата има рязкото понижаване на нивата на естроген, което води до ускорена загуба на костна маса. А при мъжете тази отговорност е на тестостерона, който също намалява с възрастта и оказва влияние върху здравината на костите.
  • Недостиг на калций и витамин D. Тези два основни нутриента играят ключова роля за поддържане на костното здраве. Липсата на калций отслабва структурата на костите, а витамин D е необходим за ефективното усвояване на калция.
  • Заседнал начин на живот. Липсата на физическа активност, особено упражнения, които натоварват костите (като ходене, танци или тренировки с тежести), допринася за тяхното отслабване.
  • Вредните навици. Тютюнопушенето нарушава процеса на изграждане на костна тъкан, а прекомерната употреба на алкохол пречи на усвояването на ключови хранителни вещества и също така отслабва костите.
  • Медикаменти и хронични заболявания. Продължителната употреба на кортикостероиди е една от основните медикаментозни причини за намалена костна плътност.

„Заболявания като ревматоиден артрит, захарен диабет, хипертиреоидизъм и стомашно-чревни нарушения – като например целиакия, също увеличават риска от развитие на остеопороза“, категорична е д-р Миронова.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.