Колянната става е силно податлива на наранявания поради интензивното ѝ натоварване. Има няколко симптома, които показват дали тя е увредена или наранена, пише немското издание Focus.
В повечето случаи увреждането на колянната става се проявява с болка. Качеството на оплакванията често показва причината за проблема.
Ето защо е важно пациентът да опише подробно на лекаря кога или по време на кое движение се появява болката, къде се усеща най-силно, с каква интензивност се появява и колко дълго продължава.
Болка при изкачване на стълби и спорт
Много хора се оплакват от болка в коленете, която се появява при спортуване или изкачване на стълби. Планинарите обикновено изпитват дискомфорт, когато слизат надолу по стръмните пътеки.
Футболистите също се оплакват от болка в коляното при внезапен силен натиск върху ставата. Професионалните спортисти – особено спринтьорите и маратонците, натоварват коленете си постоянно и това е доста често срещан проблем при тях.
Различни причини могат да лежат в основата на тази болка – като например увреждане на хрущяла зад капачката на коляното, износване на менискуса или претоварване на сухожилията и ставните връзки. Тези хронични оплаквания често се наричат още „коляно на бегач“.
Ако колянната става е здрава, спортът определено е препоръчителен, тъй като движението като цяло е положително за ставата и цялата опорно-двигателна система, обясняват специалистите.
Нестабилност и намалена устойчивост
След някакво нараняване човек усеща коляното си нестабилно (т.нар. поддаване на ставата). В много случаи причината за това е увреждане на ставните връзки.
Отговорни за стабилността на коляното са двете кръстни връзки в центъра на ставата (предни и задни кръстосани връзки). Но външните и вътрешните странични връзки, както и двата менискуса, също са важни, за да седи човек стабилно на краката си.
С две думи – само правилното взаимодействие на всички споменати компоненти осигурява стабилност в коленете.
Подуване и зачервяване на коляното
Симптоми като подуване, зачервяване, топлина или ставен излив (събирането на течност в ставата) са характерни при възпаление на колянната става. Ревматичното възпаление на ставите (автоимунно заболяване) може да бъде една от четирите причини за появата на тези симптоми.
Инфекцията, причинена от бактерии, навлизащи в ставата чрез кръвния поток или по време на операция, е друга възможна причина за подуване и зачервяване. В допълнение към това лекарите посочват и други причини за възникването на болка – като например подагра (метаболитно заболяване, причинено от отлагането на кристали пикочна киселина в ставите или тъканите), остеоартрит (износване на ставата, причинено от неправилно натоварване) или някакво свъхнатоварване на ставата.
При киста на Бейкър се получава ставен излив в задната част на коляното. Това състояние причинява усещането за натиск или ограничено движение, обясняват специалистите.
Скованост или ограничено движение
Ако колянната става може да се движи само в ограничена степен, това може да е индикация за дегенеративно заболяване, при което трайно се увреждат структурата и функцията. Ако износването на ставата прогресира, симптомите стават по-интензивни. Може да се появи болка дори в покой, както и ставен излив, ограничаващ сериозно движението.
Наранявания на колянната става
Коляното може да бъде наранено вследствие на падане. Силната болка и/или ограниченото движение могат да са сигнал за фрактура на костта. Най-често обаче при някакъв вид нараняване се засягат връзките в колянната става, особено двете кръстни връзки, които могат да се разкъсат (т.нар. разкъсване на кръстните връзки). В такъв случай задължително се препоръчва преглед при лекар, защото може да се наложи операция.
Пукане и „скърцане“ на коляното
Ако коляното ви пука или „скърца“, всъщност няма причина да се тревожите, тъй като шумовете в ставите обикновено не се считат за патологични – освен ако те не се появяват заедно с болка. Все пак е добре обаче да се изясни, защо коляното пука или „скърца“ – възможно е да става дума за увреждане, твърдят медиците.
Болка по време на почивка
Болка в предната част на коляното, която пациентите локализират зад капачката, често се появява при седене със свити колене. Този дискомфорт обикновено усещат хората, които шофират дълго, както и тези, които седят седнали в тясно пространство с часове (при дълго пътуване със самолет или автобус) и не могат да изпънат краката си.
Причината за тези оплаквания не се дължи непременно на някакво заболяване или увреждане на ставата – дори здравите стави могат да реагират болезнено при принудително седене в неспецифична поза. Този дискомфорт е известен също като „пателарна хондропатия“.
Как се лекува болката в коляното?
Ако болката в коляното продължава дълго време, появява се по-често или е много интензивна, трябва да се консултирате с лекар, който ще ви насочи към изследвания – като например рентгенова снимка, ЯМР или нещо друго. Само когато специалистът диагностицира правилно проблема, може да предпише съответната терапия.
Оплакванията, които не произхождат директно от колянната става, също трябва да бъдат изяснени. Например проблемите с тазобедрената става могат да се проявят и като болка в коляното, уточняват медиците.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.