Странно или не, лекари съветват: Не мийте често ушите си, ето защо

Ушната кал също има своя роля и помага за предотвратяване на сухота, сърбеж и инфекции
Светът на здравето
Светът на здравето
Странно или не, лекари съветват: Не мийте често ушите си, ето защо

Телата ни произвеждат различни вещества и хората имат различни нива на търпимост към тях.

Сред доста неприятните е ушната кал. Но дори да ви звучи странно, както всичко друго в човешкия организъм, тя също има своя цел и трябва да помислите дали, как и колко често да я премахвате.

Всъщност, противно на всякаква логика, експерти съветват ушите да не се почистват.

Защо не е нужно да почиствате ушите си?

Повечето хора не трябва да премахват ушната си кал. Това е защитно покритие на ушния канал. Това е хидроизолиращ агент и има антимикробни свойства. Помага за предотвратяване на инфекции на външното ухо", обяснява пред huffpost д-р Ерих П. Фойгт, доцент по отоларингология (УНГ) в Медицинския факултет Гросман на Нюйоркския университет. 

В допълнение към защитата от увреждане от вода и инфекции, ушната кал също смазва ушите, предотвратявайки сухота и сърбеж. И подобно на други части на тялото, ушите се „самопочистват“, така че всъщност не е необходимо да миете вътрешността.

Помислете от еволюционна гледна точка. Ако майката природа е създала ухо, което трябва да се почиства, това би било сбъркан дизайн. Преди 500 000 години не е имало средства за почистване на уши”, коментира д-р Лорънс Р. Лустиг, председател на отдела по отоларингология на Колумбийския университет. 

Ушната кал е комбинация от кожа и масло. Кожата мигрира от тъпанчето към външната страна на ушния канал и тези мигриращи мъртви кожни клетки се смесват с мастните жлези на ушния канал на излизане. Именно там се получавате ушна кал.

Снимка: iStock

Някои хора имат проблем с миграцията, произвеждат твърде много восък или восък с необичайна консистенция.

Те може да са предразположени към восъчни инфекции и да изискват медицинска намеса за отстраняване на ушната им кал, която може да запуши ухото и да влоши слуха. Но за повечето от нас восъкът се изчиства естествено в ежедневието.

Тялото има система за създаване на восък и изтласкването му. Докато дъвчете и говорите, кожата на ушния канал се движи и това изтласква восъка навън.

Намесата в тази система може да доведе до навлизане и натрупване на восък, запушвайки ушния канал, така че почистването на ушите може да има парадоксалния ефект на запушване на ухото, обясняват експертите.

Ако го правите, не използвайте клечки за уши

Когато попитате хората за какво са предназначени клечките за уши, техните отговори съвсем нормално и логично ще бъдат насочени към отговора – почистване на ушна кал. 

Но памучните тампони могат да надраскат ушния канал и да причинят кървене или дори да доведат до увреждане на тъпанчето. В крайна сметка според експертите почистването с клечки не е добра идея.

Снимка: iStock

Помислете за диаметъра на ушния канал и диаметъра на върха клечката. Ако не можете да видите какво правите, можете да натъпчете целия този восък навътре. Когато някой дойде при мен с ушна инфекция, в половината от случаите причината са именно клечките за уши”, обяснява д-р Лустиг. 

В допълнение към събирането на восъка по-дълбоко и евентуалното запушване, почистването на ушите с клечки може да доведе до инфекции на външното ухо. Отстраняването на восъка от канала също може да остави кожата суха, а сухата кожа може да предизвика сърбеж.

Не се препоръчват и свещите за уши. Освен че причинява други форми на потенциална вреда, този метод не работи. Правени са тестове на тази модерна преди известно време техника, но количеството восък, което се вади с нея не си заслужава в сравнения с риска от изгаряне.

Тогава как да чистите ушите си?

Най-добрият метод за почистване на ушите е много по-прост. Експертите съветват просто да се съсредоточите върху външната част и восъка, който вече е на път да излезе. Влажна кърпа върху пръста почиства отлично входа на ушната мида.

Има и капки, които помагат за разтварянето на ушната кал. Обикновено процесът включва лягане на една страна, прилагане на няколко капки, изчакване няколко минути и след това сядане и попиване на областта.

След това обикновено можете да използвате топла вода под душа, за да изплакнете ухото. И все пак това трябва да се прави според указанията на опаковката и само след лекарска препоръка.

Ушният канал е чувствителен и има много нервни окончания. Леко докосване, което може да се почувства като гъделичкане на друго място, може наистина да нарани ухото. И трябва да внимавате, за да не перфорирате тъпанчето.

Посетете лекар веднага щом забележите проблем

Малко вероятно е да имате проблеми с натрупването на восък, но ако го направите, не забравяйте да потърсите професионална помощ.

Когато ушният ви канал се запуши, може да почувствате, че сте с тапа за уши през цялото време, да имате затруднения със слуха или да чувствате, че гласът ви ехти, когато говорите.

Лекарите могат да помогнат за изчистване на восъка и да проверят за други проблеми, напр. вирус. Ако някога забележите внезапна промяна в слуха, потърсете лекарска помощ, защото причината може да бъде по-сериозна.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.