Истина е и има доказателства: Жените чуват по-добре от мъжете

Дамите показват средно два децибела по-чувствителен слух от мъжете, сочи проучване
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Истина е и има доказателства: Жените чуват по-добре от мъжете

Кой чува по-добре – мъжете или жените? И има ли общо това със семейните разговори на висок тон…

Човешкото ухо има структура с форма на охлюв, пълна с течност, наречена кохлея, която играе решаваща роля за слуха. Той разпознава звука като вибрации и ги преобразува в нервни сигнали за мозъка.

Екип от международни изследователи проведе проучване, за да провери колко чувствителна е човешката кохлея, като анализира реакцията й на звуци с различна сила и височина.

Снимка: iStock

Учените във Франция стартират с хипотезата, че възрастта ще бъде основният фактор за влияние върху кохлеарната чувствителност.

Резултатите от изследването обаче са неочаквани и интересни. От анализа се оказва, че амплитудата на слуха се влияе повече от пола, отколкото от възрастта.

А жените показват средно два децибела по-чувствителен слух от мъжете, пише interestingengineering.

Фактори, влияещи върху слуха при хората

Извадката на изследването включва 450 лица от 13 страни, сред които Еквадор, Англия, Габон, Южна Африка и Узбекистан. Включени са хора от различни условия на среда и култури, особено селски общности и групи от друг произход, които често не фигурират в представителни извадки.

Проведени са слухови тестове за изследване на кохлеарната чувствителност при всички тях. Тестовете измерват меките звуци, които вътрешното ухо естествено произвежда, когато чуе кратък звук, като щракване, или тон.

Резултатите разкриват някои интересни факти. В допълнение на това, че жените чуват по-добре от мъжете, проучването също предполага, че средата, в която човек живее, играе голяма роля в способността му да усеща звуци с различни честоти. 

Снимка: iStock

Например, „хората, живеещи в горски райони, имат най-висока чувствителност на слуха, а тези, живеещи на голяма надморска височина, имат най-ниска“, пишат още авторите на изследването.

Хората, живеещи на голяма надморска височина, може да имат по-слаб слух поради по-ниско въздушно налягане, по-малко шум в околната среда или промени в тялото, вследствие на живот с по-малко кислород.

Изследователите също така виждат разлика между тези, живеещи в градска и селска среда – хората в градовете са повече настроени към по-високи звуци, вероятно защото се научават да игнорират тихия шум от трафика.

Защо жените имат по-добър слух?

Във всички групи, участващи в проучването, жените постоянно превъзхождат мъжете в тестовете за слуха. Всъщност, в някои нации е установено, че ушите на жените са с шест килохерца „по-остри” от тези на мъжете.

Тези резултати предполагат, че полът играе ключова роля за повлияване на кохлеарната чувствителност, но защо това е така? 

Точната причина все още не е известна, но „това може да се дължи на различно излагане на хормони по време на развитие в утробата или на това, че мъжете и жените имат леки структурни разлики в кохлеарната анатомия“, предполагат авторите.

Експертите също така твърдят, че по-добрата кохлеарна чувствителност не винаги е от полза, тъй като това прави женските уши по-чувствителни към шум и свързаните с него съпътстващи проблеми.

Снимка: iStock

Всъщност, не знаем защо може да е така, но като се има предвид вредното въздействие на шума върху цялостното здраве, като качеството на съня и повишените сърдечно-съдови заболявания, по-чувствителният слух в шумна среда може не винаги да е предимство“, отбелязва професор Тури Кинг от университета в Бат, един от авторите на изследването.

Има ли значение ухото?

Оказва се, че страната на ухото е най-малко влиятелният фактор при обясняване на променливостта на слуха на човек. Като доминантно обикновено се предпочита дясното ухо и резултатите му дават едва доловимо предимство.

Това предимство вероятно се дължи на основната роля на дясното ухо в слуховата обработка в лявото полукълбо, което е от решаващо значение за човешките способности като възприятие и производство на реч.

Снимка: iStock

Освен това, откритията показват по-изразен спад в кохлеарната чувствителност в лявото ухо в сравнение с дясното, особено след 45-годишна възраст. Това може да предполага по-бързо отпускане на функционалните ограничения в лявото ухо през целия живот.

Кога шумът е безопасен?

Децибелите са мерната единица за звук. Звуци със или под 70 децибела се считат за безопасни за нашия слух. Това е звукът на нормален разговор между двама души.

Звуци над 70 децибела могат да увредят слуха с времето. Ако трябва да извикаме на приятел, който е на една ръка разстояние, или можем да чуем музика, излизаща от слушалките на друг човек, силата на звука е поне 85 децибела, което е максималното „безопасно ниво" за излагане на шум на работното място в продължение на осемчасов работен ден.

Проблемът е, че не само на работното място усещаме силни звуци – това е и по време на пътуване до работа или докато сме на вечеря или на кино – както и при използването на лични устройства за слушане.

Националният институт за глухота и други комуникационни нарушения съветва да ограничите експозицията до средно 70 децибела.

Слушалките могат да достигнат до 100 или повече децибела, така че безопасното ниво е 50 до 60 процента от максималната сила на звука. Това помага да защитим слуха си.

За места и събития, на които се пуска силна музика, Световната здравна организация (СЗО) издаде препоръки за наблюдение на нивата на звука, оптимизиране на акустиката, за да се осигури безопасно слушане, осигуряване на защита на ушите, както и достъп до тихи зони.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.