По-свежа кожа, по-малко бръчки, по-малко червени петна. Може би смятате, че са постижими само след намеса от дерматолог или сериозна грижа за кожата. Но тайната на здравата и добре изглеждаща кожа може би се крие в чашата ви вино или алкохолен коктейл всяка вечер.
Трезвеността се оказва тренд, особено сред по-младите потребители на ТикТок. Какво стои зад тенденцията? И колко благоприятно може това да се окаже за кожата ни, откриваме в Women’s Health.
Отрезвяващата истина
За разлика от негативните ефекти, които редовната консумация на алкохол може да има върху черния дроб, можете да станете свидетели на щетите, които той причинява на кожата ви с очите си.
Скорошни изследвания показват, че колкото по-малко пиете, толкова по-добра кожа имате.
Отрицателното въздействие, което алкохолът може да има върху кожата ви, може да се обобщи така:
Изсушава кожата: Алкохолът е диуретик, което го прави системно дехидратиращ. Може да забележите, че кожата ви обикновено е по-дехидратирана и по-матова сутрин след прием на алкохол.
Увеличава възпалението: Алкохолът се метаболизира през черния дроб, където се разгражда до ацеталдехид. Това е токсин, който предизвиква производството на възпалителни молекули, известни като цитокини. Това може да бъде особено проблематично, ако имате възпалителни кожни заболявания, като екзема и псориазис, като и двете могат да се обострят, когато консумирате алкохол.
Разширява кръвоносните съдове: Обикновено е временно, но може да стане хронично и да причини постоянно зачервяване, особено в съдови области, каквито са бузите и носът. Като такъв, той може също да влоши симптомите при страдащите от розацея.
Ускорява процеса на стареене: Той предизвиква това, което е известно като оксидативен стрес, уврежда митохондриите на кожата и в крайна сметка допринася за преждевременното стареене на клетките. Алкохолът също така причинява производството на крайни продукти на напреднала гликация, които се прикрепят към и разграждат колаген и еластин – протеини, които са наложителни за здрава, млада кожа – което води до по-малко еластичност и повече бръчки.
Има много по-косвени начини, по които алкохолът въздейства на кожата. Нарушава моделите на съня, потиска имунната система, обърква чревната флора и засяга нивата на хормоните. Всички те могат да доведат до гореспоменатите кожни проблеми.
Колко точно алкохол причинява проблем?
Забранена ли е от време на време чаша празнично шампанско? Или да се повеселите с чаша-две веднъж седмично? Всички експерти са съгласни, че няма категоричен отговор.
„Всички сме толкова различни и има толкова много неща, които могат да повлияят на начина, по който тялото обработва алкохола – тегло, възраст, пол и цялостно здраве са само няколко от тях”, обяснява д-р Ерин Барет, експерт по хранене и метаболитна биохимия.
Генетиката също играе роля, когато става въпрос за това – как консумацията на алкохол влияе както върху цялостното здраве, така и върху кожата.
Детоксикацията
Ако сте се включили в тренда и сте минали на безалкохолни напитки, има добра новина за вас – тялото, включително кожата, има впечатляващата способност да се регенерира и естествено да отстранява много увреждания, причинени от алкохола.
Дори неща, като мастна чернодробна болест, често могат да бъдат обърнати, ако спрете да пиете.
Разбира се, в зависимост от това колко сте прекалявали и за какъв период, това може да отнеме известно време.
Ето и потенциална времева линия:
- След няколко дни: Първото нещо, което ще забележите в кожата си, след като спрете да пиете, е повишената хидратация. Кожата ви ще изглежда (и ще се чувства) по-плътна, защото алкохолът вече не изхвърля водата от тялото ви. Освен това ще забележите по-малко подпухналост.
- След няколко седмици: След две до четири седмици трезвеност повечето хора ще започнат да виждат намалено възпаление като цяло и особено забележимо подобрение при екзема или псориазис. След като тялото ви престане да освобождава тези възпалителни молекули, кожата може да започне да се лекува и регенерира. За да бъде ясно, това не означава, че тези хронични състояния ще бъдат напълно изкоренени, но предизвиканите от алкохол пристъпи трябва да бъдат значително сведени до минимум.
- След няколко месеца: Особено за тези, които са пили редовно за дълги периоди от време, може да отнеме месеци, докато хронично разширените кръвоносни съдове и зачервяването започнат да отшумяват.
- След година или повече: Подобряване на еластичността и цялостното качество на кожата настъпва във времева рамка, измерена в месеци и години. Отнема време на клетките на кожата да се възстановят и регенерират, дори след като вече не са атакувани от алкохола.
Как да имате хубава кожа?
Въпреки че да, въздържанието от алкохол ще донесе страхотни ползи за кожата ви (особено в дългосрочен план), то е само едно парче от пъзела.
Първо и най-важно, златното правило на грижата за кожата все още е в сила – слънцезащитен крем всеки ден.
Защитата от слънцето е задължителна за цялостното здраве и външния вид на вашата кожа, независимо дали пиете или не.
Вие също ще искате да добавите повече антиоксиданти. Те са страхотна защитна линия за всеки, но още повече, когато кожата е била изложена на повече свободни радикали и оксидативен стрес от консумацията на алкохол.
За да се подобри качеството на кожата и да се ускори възстановяването на колагена и еластина се препоръчва да използвате ретиноид всяка вечер. Не само помага за стимулиране на производството на колаген, но също така засилва обмяната на клетките, като подобрява тонуса и текстурата по-незабавно.
Не забравяйте, че добрата кожа идва отвътре навън. Хранителната диета, редовните упражнения и намаляването на стреса също са от изключително значение.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.