Когато една връзка се разпадне, мъката може да бъде голяма. Засегнатите двойки понякога попадат в дълбока тъмна дупка. Пословичното „разбито сърце“ обаче има последствия и за тялото, пише немското издание Focus.
Ефектите от разбито сърце могат да бъдат доказани медицински – в изключителни емоционални ситуации тялото е залято от хормони на стреса. Те влияят върху мозъчната ни структура и кръвното ни налягане.
Сърдечната ни функция също може да бъде нарушена, подобно на инфаркт. В редки случаи това може да доведе дори до спиране на сърдечната дейност.
Синдром на разбито сърце
Този синдром е рядък и се характеризира с внезапна поява на слабост на сърдечния мускул. Мистериозното състояние е открито в Япония в началото на 90-те години на XX век и за първи път е описано като медицинско състояние. Сега е международно известно, но си остава изключително рядко заболяване.
Експертите изчисляват, че на всеки един милион души до десет ще развият този синдром през живота си. Шансовете за възстановяване на пациентите са добри. Докато при инфаркт сърдечната тъкан е безвъзвратно увредена, то при този синдром сърцето обикновено се възстановява.
Точната причина за синдрома на разбито сърце все още не е напълно изяснена. Учените подозират, че наводняването на тялото с хормони на стреса може да доведе до временна дисфункция на сърцето, особено при хора, които вече са уязвими към сърдечни проблеми.
Жените са по-податливи
Интересното е, че жените след менопаузата са засегнати по-често от мъжете. Изследователите подозират, че причина за това може да е намаляването на хормона естроген, който има защитен ефект върху сърцето.
Въпреки сериозните симптоми, прогнозата за пациенти със синдром на разбито сърце в повечето случаи е добра. С подходящи медицински грижи и стратегии за управление на стреса засегнатите обикновено могат да се възстановят напълно в рамките на няколко седмици или месеци. Следователно в медицината синдромът се разглежда като пример за способността на човешкото тяло да се регенерира.
Интересното е, че синдромът на разбитото сърце често се появява след интензивни емоционални преживявания като загуба на любим човек, развод или дори голяма финансова загуба. Тези тригери илюстрират колко преплетени са психическият стрес и физическото здраве. Оказва се, че стабилното психично здраве е от решаващо значение не само за благосъстоянието, но и за физическото здраве на сърцето.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.