Белите дробове и дихателните пътища могат да се омазняват. До този извод са стигнали група учени.
Доскоро се смяташе, че мастни клетки се натрупват само в черния дроб, около сърцето и бъбреците. Но новите открития говорят за нещо далеч по-опасно – те се отлагат в белите дробове и могат да отключат или да влошат вече съществуваща астма.
Учените от Оукландския университет в Нова Зеландия и техните колеги от университета в Западна Австралия открили, че мастните отлагания в белите дробове могат да играят важна роля в процеса по отключването или влошаването на астмата.
Експертите изследвали повече от хиляда проби, взети от белодробната тъкан на здрави доброволци, както и от хора, страдащи от астма. В края на изследванията си те открили, че има натрупване на мастни клетки главно в белите дробове на всички, които страдат от наднормено тегло.
„Установихме, че излишната мазнина се намира в стените на дихателните пътища. Това води до тяхното стесняване и увеличава страданията по време на пневмония или астматичен пристъп“, казва физиологът Питър Ноубъл от университета в Западна Австралия.
Според него мастните отлагания може да доведат до свиване на дихателните пътища, което ограничава притока на въздух в белите дробове, а оттам и до количеството кислород, достигащо до клетките, тъканите и органите в цялото тяло.
Мазнините променят структурата на дихателните ни пътища, а това предизвиква вътрешни възпаления, за които рядко си даваме сметка, обясняват учените. Те са убедени, че наднорменото тегло може да увеличи риска от развитието на астма или да влоши пристъпите при хора, които вече имат поставена такава диагноза.
Но големият въпрос е как мазнините попадат в белите дробове и защо се натрупват във вътрешността на дихателните пътища.
На него отговор дава едно друго проучване, резултатите от което също излязоха неотдавна. Екип от австралийски учени (от университета на Нов Южен Уелс) решил да изучава метаболизма на микроскопично ниво и открил, че чрез издишването на въглероден диоксид ние изхвърляме и мастни молекули. Или иначе казано, освен изгаряни с цел отслабване, мазнините могат да бъдат издишани чрез белия дроб.
За целите на изследването си специалистите са проследили пътя, по който мазнините се разграждат на съставните си части, т.е. на атомно ниво. По принцип при метаболизирането на продуктите техните химически връзки се разрушават. Това е процес, при който се освобождават топлина и енергия за функционирането на вътрешните ни органи и най-вече на мускулите.
Атомите, от които са съставени мазнините обаче, се запазват и по-голямата част от тях напускат тялото заедно с въглеродния диоксид чрез издишването му от белите дробове.
Приетите по време на хранене мазнини се складират в клетки, наречени адипоцити, под формата на съединения (известни като триглицериди). Триглицеридите са съставени от три типа атоми – въглеродни, водородни и кислородни. Когато се разграждат, около една пета от тях образуват вода, а четири пети – въглероден диоксид, обясняват учените.
Водата се изхвърля чрез урината, изпражненията, потта, дъха, сълзите и други телесни течности. Тя се възстановява чрез прием на питейна вода. Издишаният въглероден диоксид обаче може да бъде възстановен само чрез храна или прием на течности като плодов сок, мляко или напитки с добавена захар.
„Тази биохимия не е непозната, но досега изглежда никой не е правил подобни изчисления. Резултатите от настоящото изследване показват, че белият дроб е основният отделителен орган с роля в отслабването“, пишат авторите на проучването в британско медицинско списание.
В същия текст се казва, че човек губи средно 200 грама въглерод всеки ден, като около една трета от това количество се отделя по време на сън. Заменяйки един час почивка с умерено интензивна тренировка (например бягане), се изхвърлят 40 грама въглерод от тялото, увеличавайки общото количество с около една пета, т.е. до 240 грама.
В заключение изследователите казват, че ако хората искат да поддържат теглото си в норма, трябва да балансират между количеството приемана храна и изгарянето и издишването на непотребните мазнини.
„Отслабването изисква освобождаването на складирания в мастните клетки въглерод. Това донякъде потвърждава максимата, че трябва да ядем по-малко и да се движим повече“, се казва още в статията.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.