Много хора смятат, че стаите в скъпите хотели в зимните курорти са добре почистени и безопасни за здравето, но това невинаги е така, пише английското издание Daily Mail.

Проблемът е, че навсякъде камериерките бързат и често не почистват изцяло стаите. Затова е добре да дезинфекцирате определени повърхностите в стаята и банята при настаняването си.

Не забравяйте, когато тръгнете на почивка, до носите със себе си мокри антибактериални кърпички, пластмасови чашки, джапанки и малка хавлиена кърпа, която да използвате, ако наличните в хотела не ви изглеждат достатъчно надеждни, съветват специалистите.

Баня и тоалетна

Първо вдигнете капака на тоалетната чиния с помощта на салфетка и забършете седалката с мокра антибактериална кърпичка, независимо че може да изглежда чиста. Ако случайно разполагате с дезинфекциращ спрей, можете да я напръскате и да я забършете с обикновена хартиена кърпичка или тоалетна хартия.

Снимка: istockphoto.com

Преди да се изкъпете, сипете малко течен сапун или шампоан на пода на душ кабината и пуснете горещата вода. Ако нямате ожулване или ранички по краката си, няма опасност да се заразите с нещо, успокояват дерматолозите.

Те обаче препоръчват при наличието на някакъв проблем по ходилата, да си сложите лепенка и да влезете под душа с джапанки.

По правило най-добре е въобще да не ползвате ваната в хотелската стая. По повърхността й почти винаги остава незабележим слой от бактерии. Човек може да се отърве от тях само с упорито търкане.

Спално бельо

Не сядайте на леглото и не поставяйте дрехите си върху него, преди да се уверите, че е безопасно. Добре е като за начало да махнете шалтето от леглото, което не се сменя при всяко ново настаняване, а само се изтупва от камериерките. Най-добре е да го сгънете и да го сложите на някой стол, т.е. да не го използвате за завивка.

Снимка: iStock

Ако по чаршафите или по матрака на леглото има петна от засъхнала кръв или нещо друго, трябва да се обърнете към камериерките и да помолите за съдействие. Огледайте добре и възглавниците.

Естествено, ако имате възможност, най-добре е да си носите спалното бельо от вкъщи, особено ако не сте много сигурни, че хигиената в хотела е на достатъчно високо ниво.

Други опасни места

С помощта на мокрите антибактериални кърпички минете повърхности като крановете на чешмата, дръжката на сешоара, телефонната слушалка, бравите на вратите, ключа за осветлението и т.н. Добре е да внимавате също така с дистанционното за смяна на телевизионните канали, както и това, с което се включва климатикът (ако в стаята има такъв).

Снимка: iStock

Ако в стаята има чаши, най-добре ги измийте добре със сапун и гореща вода. След това ги оставете да се оцедят върху салфетка. Още по-добрият вариант е да използвате пластмасови чашки за еднократна употреба.

Не е добра идея да пипате завесите, защото обикновено те се перат в края на сезона, а понякога не виждат вода и перилен препарат с години. Проблемът е, че по тях често има алергени и бактерии, които могат да попаднат в дихателната система.

А когато в стаята има диван или кресла, по-добре не сядайте върху тях голи. Не е ясно кога за последен път тапицерията им е била почиствана.

Снимка: Canva

За да сте сигурни, че хигиената в избрания от вас хотел е на нужното ниво и няма да се върнете с инфекция от зимната си почивка, четете коментарите на другите хора, които вече са отсядали в него и имат натрупани впечатления.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.