Възможно е да се постигне пълно унищожаване на HPV (човешки папилома вирус), отговорен за развитието на рак на маточната шийка. Постижението е дело на учени от Националния политехнически институт в Мексико Сити, съобщава The Female Quotient.
Почти всички случаи на рак на маточната шийка – около 99%, са причинени от високорискови HPV инфекции. Става дума за вирус, който е толкова често срещан, че има вероятност 8 от 10 души да се заразят с него в даден момент от живота си, пише на сайта на Националния център по биотехнология, САЩ.
Мексиканският учен д-р Ева Рамон Галегос обаче е успяла да унищожи този вирус при 29 жени. Това е голям напредък в медицината и дава надежда на милиони пациенти, засегнати от вируса.
Д-р Ева Рамон Галегос е учен, носител на множество международни награди, а нейният огромен пробив дойде след години на изследване и използване на фотодинамична терапия (лечение със светлина).
Лечението, което тя и екипът ѝ предлагат, засяга само увредените клетки, за разлика от химиотерапията, която убива всички клетки, включително и здравите.
Какво представлява тази терапия?
Тази конкретна фотодинамична терапия включва инжектиране на лекарство, наречено делта-аминолевулинова киселина, в шийката на матката. След като се приложи, лекарството се трансформира във флуоресцентен химикал, който се концентрира в увредените клетки. Когато това стане, лекарите облъчват туморните клетки със светлина – химикалът абсорбира тази светлина и убива увредените само клетки.
Резултатите при изпитванията върху хора са обнадеждаващи. Малко над 85% от жените, които са имали HPV инфекция, но без все още да са се образували цервикални лезии, са били напълно излекувани от вируса. Резултатите били добри и при пациентки с вече образувани злокачествени лезии.
При жени, които са имали лезии, но без HPV инфекция, процентът на успеваемост на този метод бил по-нисък – около 42%. От тях били напълно излекувани.
И още нещо – когато се удвои дозата на инжектираната делта-аминолевулинова киселина, всички жени, т.е. 100% от тях, били излекувани.
Има ли някакви странични ефекти?
Оказва се обаче, че тази фотодинамична терапия има някои недостатъци. Според Националния институт по рака в САЩ, този метод може да се използва само при тумори и лезии, които са близо до повърхността на кожата. Всички други странични ефекти били минимални.
Скорошно проучване, публикувано в списание Medicine също разглежда много внимателно безопасността и ефективността на тази светлинна терапия. Авторите на изследването, ръководени от Венджия Занг, установиха, че фотодинамичната терапия драстично повишава степента на ремисия при жените с цервикални лезии и HPV инфекция. Те също отбелязват, че нежеланите странични ефекти – като например изгаряния, белези и чувствителност към светлина, са незначителни.
Необходими са обаче дългосрочни проучвания, за да се разбере дали тази терапия е наистина ефикасна и какви могат да бъдат дългосрочните странични ефекти. Въпреки това признават, че откритието на д-р Рамон Галегос е пробив в медицината, който скоро ще доведе до появата на нова терапия и изкореняването на това заболяване при следващите поколения.
Инфекцията с HPV може да изчезне от само себе си, но има няколко щама от този вирус, причиняващи рак на маточната шийка, припомнят онколозите.
„Ерадикираните (напълно унищожени) HPV могат да доведат до намаляване броя на пациентите с рака на маточната шийка“, категорична е д-р Ева Рамон Галегос.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.